петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Воја Жанетић: Србија не може одмах да постане Северна Кореја, још немамо довољно стручњака
Хроника

Воја Жанетић: Србија не може одмах да постане Северна Кореја, још немамо довољно стручњака

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. август 2016.

 Признајем такмичење у БДП ту смо светски просек на девдесет и неком месту, и онолико колико створимо новца у том такмичењу толико ће остати за остала, сматра сценариста и колумниста Воја Жанетић.

Он каже да сиромашна земља не може много да улаже у спорт и да онолико колико нам је јака економија - толико ћемо моћи да одвојимо.

"Мени се чини да су култура, образовање, наука и спорт четири стуба који говоре какво је стање нације, то су ствари у које се улаже да би народ био бољи. Сад питање је колико се улаже, волео бих да онај професор који нас је попео 30-40 места на шангајској листи универзитета не ради у подруму. Када улажете у све то, ниједан динар није бачен", сматра Жанетић.

Жанетић каже да је пад улагања пропорционалан у односу на пад економске ситуације и да то не треба радити.

"Ако ти је економија у кризи, немој да крешеш у тим сегментима, јер ће последице бити горе, нација не сме да падне на духовном и физичком нивоу".

Говорећи о утицају политичара на спортске клубове, Жанетић каже да политичари желе да утичу тамо где постоји велико интересовање нације. Још ако може да се слика, утолико пре, каже он.

"Да не заборавимо да се тамо врте велике паре, то је бизнис. Политичаре вуче видљивост, да се виде тамо где има пуно гледалаца, да учествују у нечему где има пуно гласача, да буду ту где се врти много познатости и новца, и то није само овде већ и свуда у свету".

Што се тиче стања у медијима, Жанетић сматра да је већ годинама "повишена температура", јер је, како наводи, људима много лакше да оду на интернет него да купују новине и то је разлог што је температура обраћања медија на трафикама повишенија него што је била.

"Требало би да се уведе медијска прогноза, као временска, која ће да најављује медијске непогоде, да би се људи боље припремили. Као што постоји биометријска прогноза, да се каже да се не купују новине у среду или четвртак. Циљ је опстанак, мораш да имаш сензационалистички наслов да би купили новине, мораш да пустиш на насловној страни неку ПР акцију коју је неко платио..."

Жанетић каже да није био на изложби "Нецензурисане лажи" коју је припремила Српска напредна странка,.

"Мислим да су се новинари и карикатуристи прво уплашили јер нису знали шта их чека, али после тога, кад се мало укиселила изложба видели су да то нема значаја, да је та акција унутарстраначка. Не мислим да је резултат таквих акција аутоцензура, није пао квалитет Сомборчевих карикатруа, још су боље, људи пишу и даље. Не може одједном да се постане Северна Кореја, ја мислим да ми немамо стручњаке у том правцу развијене", рекао је Жанетић у Новом дану.

Како каже, свака власт може да се жали на медије, а што се власт више жали, то значи да су медији критичкији.

Коментаришући оптужбе које размењују Србија и Хрватска, Жанетић је рекао да би "на поруке из хрватског ХДЗ-а регаовао само ако му пошаљу фактуру да му плате, јер им помаже у кампањи". Жанетић каже да ХДЗ-у значи сваки глас из Србије.

"Кад им одавде пошаљеш неку реакцију, у канцеларији ХДЗ неко узвикне ју-ху! Ако баш хоћеш да им помогнеш ти се укључи у дискусију. Премијер је требало раније д забрани полемику с Хрватском, међутим, треба контролисати сваког министра, да се види ко је кренуо у кампању за председничке изборе. Ако си одлучио да на том сукобу градиш кампању за председничке изборе, онда не знам како ће да престану".

Да бисмо видели како би изгледало када би Србија и Хрватска сарађивале, треба само да саберемо медаље освојене на Олимпијским играма. Каже да не морамо да се волимо, али би требало да сарађујемо, али да је "џапање је препоручљиво јер доводи гласаче на изборе".

"Ми смо у зачараном кругу тога да две земље, које би могле да сарађују, улазе у рововое за потребе дневне политике и то траје. Створиће се рупица у кампањама Србије и Хрватске, која ће трајати четири дана, пошто су стално неке кампање и онда бисмо могли да потпишемо неку декларацију", рекао је он.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер