четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Власница Канала 9 Маја Павловић: Мени држава дугује 20 милиона динара, али ја немам прекидач да искључим државу
Хроника

Власница Канала 9 Маја Павловић: Мени држава дугује 20 милиона динара, али ја немам прекидач да искључим државу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. мај 2018.

 Власница Канала 9 Маја Павловић изјавила је за Н1 да ће прекинути штрајк глађу уколико ЈП Емисиона техника и везе (ЕТВ) обустави потраживања све док се не заврши спор који је она пред Управним судом покренула против РЕМ-а, и ако јој буде закзан састанак са надлежним министрима и представницима регулаторних тела.

Маја Павловић је за Нови дан ТВ Н1 објаснила да не протестује због тога што јој је ЕТВ искључио сигнал, већ зато што је држава Каналу 9 дала дозволу на 16 година под једним условима, да би после седам година једнострано удесетостручила таксе.

 “Када је расписан конкурс државе за доделу локалних фреквенција, у конкурсу су стајали јасни параметри. Навели су да је наша дозвола 2,5 милиона динара годишње, око 200.000 динара месечно, а накнада за РАТЕЛ била је 43.000 динара месечно, па су се телевизије буниле и спуштено је на 23.000 месечно”, подсетила је Павловић истичући да је после дигитализације, једностраном одлуком РЕМ-а да се локалним телевизијама додели регионална фреквенција, такса од 23.000 динара подигнута на чак 176.000 динара.

Када се на намете које иначе плаћају сва предузећа у Србији, додају још четири таксе за РЕМ, ЕТВ, СОКОЈ и ОФПС – Канал 9 мора да исплати још 500.000 динара сваког првог у месецу.

Будући да је од 2015. до 2017. таксу плаћала 176.000 динара месечно, сматра да је у преплати, због чега је против РЕМ-а покренула спор пред Управним судом, захтевајући да јој се накнада наплаћује по условима са конкурса – односно 23.000 динара месечно.

Каже да уколико је у праву, држава њој дугује десет пута више новца него што је њен дуг према ЕТВ-у, те да није довољно моћна да да финансира државу већ три године колико траје спор.

Ценовник ЕТВ-а је усвојила Влада, подсећа власница Канала 9 и директор ЕТВ-а Бранко Гогић, према њеним речима, није могао другачије да поступи него да искључи сигнал.

“Бранко оде у собу, притисне прекидач и искључи ме. Мени држава дугује 20 милиона динара, али ја немам прекидач да искључим државу”, истиче Маја Павловић.

Сви проблеми локалних и регионалних телевизија су у Влади и Скупштини, истиче Маја Павловић и објашњава да су тамо настале високе таксе, катастрофални услови за медијске конкурсе, разлози за дугачке судске спорове, за то што се медијима не одобравају кредити и што локални и регионални медији немају приступ маркетиншким агенцијама.

Маја Павловић каже да два услова морају да буду испуњена како би она прекинула штрајк глађу – да ЕТВ обустави потраживања све док се не реши спор који Канал 9 води против РЕМ-а пред Управним судом, и да јој се закаже састанак са министрима Расимом Љајићем, Владаном Вукосављевићем и представницима регулаторних тела на којем би се разговарало о проблемима локалних медија.

ЕТВ нуди репрограм са грејс периодом

Гост Новог дана био је и директор ЕТВ-а Бранко Гогић који је објаснио да је Каналу 9 поново укључен сигнал, али да та телевизија свој програм не емитује, као и да им је понуђен репрограм да своја дуговања исплате у 24 месечне рате.

“Нама је интерес да све телевизије плаћају и да их има што више. Они нису плаћали годину дана, није тај дуг од јуче. Лично сам био укључен у комуникацију са Мајом и неколико пута је молио да уплате било колико”, навео је он.

ЕТВ, како каже, има уговор са 92 ТВ емитера, од којих 52 редовно плаћају своје обавезе, док са осталима већ постоје потписани репрограми о отплати дуга на рате.

“Врло смо упознати у каквој ситуацији се налазе медији, и допуштамо да у тој мери дугују”, поручио је Гогић.

Директор ЕТВ-а каже и да ће сигнал Канала 9 остати укључен, а да ће са Мајом Павловић покушати да направе другу врсту репрограма са грејс периодом од шест месеци до годину дана. Дуг, ипак, мора бити исплаћен, јер би се у супротном у незгодан положај довели емитери који плаћају своје обавезе, истиче Гогић.

ЈП Емисиона техника и везе упутила је данас Каналу 9 молбу да размотри предлог Споразума о регулисању међусобних права и обавеза и достави своје евентуалне примедбе и предлоге ради усаглашавања коначног текста.

У саопштењу се наводи да је маил са молбом да Канал 9 размотри предлог Споразума упутила руководилац службе комерцијалних постова ЈП ЕТВ Данијела Матић.

ЈП ЕТВ је позвао Канал 9 и да достави свој сигнал од ЕС Црвени Чот, како би се програм ТВ Канал 9 Нови Сад одмах емитовао, уз напомену да потписивање Споразума није услов да одмах укључе сигнал и емитују програм ТВ Канал 9 Нови Сад.

У свом одговору, како је објављено на сајту Канала 9, директорка Маја Павловић је истакла да би пуштањем сигнала ТВ Канала 9, под условима из Споразума или без Споразума, значило да би се ТВ Канал 9 нашао у још горој ситуацији, већ за месец дана.

Управо због тога, Канал 9 је још једном замолио да министар за телекомуникације Расим Љајић, пре него што Споразум буде потписан и сигнал ТВ Канала 9 буде пуштен, закаже састанак са министрима и регулаторима, како је Павловић већ раније предложила.

Што се тиче самог Споразума, Канал 9 је предлажио да се ЈП ЕТВ обавеже да због постојећег дуга Канала 9 неће покретати никакве судске поступке и друге активности до окончања Управног поступка који је Канал 9 покренуо 2015. године, а који још није решен.

Такође, предложено је да након пуштања сигнала, Канал 9 нема никакве обавезе плаћања ЕТВ док се не заврше покренути поступци и не утврди ко је коме и колико заиста дужан.

„Чим будем добила датум састанка и чим будемо усагласили услове Споразума, биће испуњени услови да привремено прекинем са штрајком“, навела је Маја Павловић на крају свог одговора ЈП ЕТВ.

(Н1-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер