четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владислав Јовановић: Нова америчка администрација прихватила понуђену руку сарадње са Србијом, али питања руског утицаја и Косова су и даље отворена
Хроника

Владислав Јовановић: Нова америчка администрација прихватила понуђену руку сарадње са Србијом, али питања руског утицаја и Косова су и даље отворена

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. јул 2017.

 БЕОГРАД - Нова америчка администрација прихватила је понуђену руку сарадње са Србијом, основни је утисак бившег дипломате Владислава Јовановића о састанку председника Србије Александра Вучића са америчким потпредседником Мајком Пенсом.

"Вучићева посета САД била је садржајна и представља корак напред у успостављању добрих политичких односа две земље", истиче Јовановић за Танјуг.

Она је, додаје, успела тим пре што је Пенс прихватио Вучићев позив за узвратну посету Србији.

Јовановић, ипак, истиче да нам финесе и детаљи разговара Вучића с представницима нове америчке администрације нису познати и неће бити можда још извесно време.

"Изгледа да је нова америчка администрација прихватила понуђену руку", рекао је Јовановић и истакао вазност посете Вичића САД, јер је то први политички конатакт који смо имали са новом администрацијом.

Србија је, каже он, израсла као војно неутрална земља, са политички уравнотеженим ставовима, у једну озбиљну малу земљу, са којом су многе веће земље заинтересоване да имају што боље односе.

Јовановић, међутим, процењује да су питања наводног утицаја Русије у Србији, те Косова и даље отворена:

"Ту нема могућности за заједнички став. Сигурно да Американци нису одустали од своје антисрпске политике по питању Косова и сигурно је да су задржали тврд став и по питању наших односа са Русијом, иако то није речено, али се, основано, може претпоставити", каже Јовановић.

Западу је, истиче, врло битно наше кретање ка ЕУ, јер сматрају да ће кроз тај процес да умање утицај Русије код нас.

"У тренутку кад бисмо ушли у ЕУ, морали би да се усаглашавамо са њиховом спољном и безбедносном политиком, а то је сигурно нешто што би морало да буде на уштрб наших односа са Русијом", наводи Јовановић.

САД и друге западне земље заинтересоване су за што веће присуство у Србији, а за САД је веома важно да у том такмичењу за утицај у Србији не заостану и да, ако могу, и престигну Русију:

"То је оно што их нагони да размисљају и о већем обиму економског присуства код нас", оцењује Јовановић и додаје да има наговештаја и интересовања потенцијалних инвеститора , али позива на резервисаност, јер искуство учи да је више обећања, него остварења.

Русија и Косово, наводи, биће теме које ће наставити да доминирају у нашим политичким односима са САД и вероватно никад неће бити сасвим отклоњене, "јер 'ударају' директно у територијални интегритет и суверенитет Србије, и у њену политичку независност и војну неутралност".

Поводом подршке америчке администрације Србији на њеном путу ка ЕУ, Јовановић каже да је то за њих чак важније него за нас, јер је природно да ми желимо да будемо део Европе и одувек смо то били.

"Западу је врло битно наше кретање ка ЕУ и наша чврста опредељеност, јер сматрају да ће кроз то не само да умање утицај Русије у Србији, него и очекују да би кроз тај процес, кроз наше уступке у преговорима у Бриселу у вези са Косовом, цело питање Косова могло да буде деактуелизовано и да се ми лепо 'ушетамо' у ЕУ без Косова", рекао је Јовановић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер