петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимири Путин: Једина легитимна власт у Украјини су парламент и председник парламента. Земље које говоре о нападима на руску територију треба да буду свесне са чим се играју
Хроника

Владимири Путин: Једина легитимна власт у Украјини су парламент и председник парламента. Земље које говоре о нападима на руску територију треба да буду свесне са чим се играју

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. мај 2024.

Једина легитимна власт у Украјини, према прелиминарним проценама, јесу парламент и председник парламента, изјавио је председник Русије Владимир Путин.

„Коначни одговор на питање о легитимности власти треба да политички правни систем Украјине. Није то толико тешко“, рекао је руски председник на конференцији за новинаре на крају посете Узбекистану.

Подсетимо, петогодишњи мандат украјинског председника Владимира Зеленског завршен је 21. маја. Избори су одложени због ратног стања. Зеленски тврди да он и даље има мандат јер је у земљи проглашено ванредно стање.

Када је реч о нелегитимности Зеленског Путин је рекао да је потребно спровести детаљну анализу, али оно што је у првом плану јесте то да Устав Украјине предвиђа продужетак мандата, али само Раде.

„О продужењу мандата председника у Уставу Украјине нема ништа. То је прво. Друго, заиста закон о правном статусу закона о ратном стању говори о томе да се за време ратног стања избори за председника не одржавају али то не значи да се пролонгирају. Они се не одржавају. Ко је рекао да ће они бити пролонгирани? О томе у Уставу нема ништа. Али, зато постоји члан бр. 111 Устава у којем стоји да се у том случају мандат врховне власти – практично председничка овлашћења – преносе на председника парламента“, навео је он..

Он сматра да Запад, посебно САД, жели постепено да смени власт у Украјини да ново руководство не би одговарало за раније непопуларне одлуке.

Како је додао, Украјина сама није желела да укине закон о ратном стању да би се одржали избори.

Земље које говоре о нападима на руску територију треба да буду свесне са чим се играју

Представници земаља НАТО-а морају бити свесни са чиме се играју када говоре о предлозима Запада да се Кијеву дозволе напади на територију Русије, изјавио је председник Русије Владимир Путин.

„Представници земаља НАТО-а, посебно у Европи, посебно у малим земљама, треба да буду свесни са чим се играју. Треба да се сете да су то, по правилу, државе са малом територијом и веома густом насељеношћу. И то је фактор који треба да имају на уму пре него што нешто кажу о извођењу удара дубоко у руску територију“, рекао је Путин током обраћања новинарима након посете Узбекистану.

Он је, такође, упозорио да пољска војска, у случају да уђе у Украјину, одатле неће изаћи.

„Пољске власти изјављују да су спремне да пошаљу своје војнике. Ми пратимо то што говоре, пуно је плаћеника из Пољске. Ако неки европски контингенти заједно с Пољацима уђу у Украјину, други ће отићи, а Пољаци – никад. За мене је то очигледна ствар. Можда грешим, али тешко“, рекао је Путин.

О западним плаћеницима

Он је додао и да Русија зна да се у Украјини налазе западни плаћеници.

„Што се тиче чињенице да се у Украјини можда налазе или не налазе плаћеници, ми то добро знамо, ту нема ништа ново“, рекао је Путин, коментаришући документ који је потписао главнокомандујући Оружаних снага Украјине Александар Сирски, а којима се легализује посета француских инструктора центрима за обуку Оружаних снага Украјине.

Према његовим речима, западни плаћеници трпе губитке у Украјини, а Западу је све теже да то сакрије.

„Поставили сте питање о прецизном оружју дугог домета. А ко управља тим оружјем? Ко га послужује? Наравно, исти ти инструктори прерушени у плаћенике. То је све. Они постоје, и трпе губитке. Можда је таква изјава последица чињенице да им је очигледно све теже да сакрију ове губитке“, оценио је руски лидер, коментаришући изјаву генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга „Украјина има право“ и да извори нападе на „војне циљеве на руској територији“.

Он је додао да Москва пажљиво прати ситуацију и неке изјаве након саопштења генералног секретара НАТО Јенса Столтенберга о нападима у дубину њене територије и истакао да је руска војска код Харкова прешла на стварање безбедносне зоне на шта је упозоравала Кијев.

Према његовим речима, Столтенберг не може а да не схвата како се припремају напади далекометним оружјем.

„Ако он (Столтенберг) говори о могућности удара на руску територију прецизним оружјем дугог домета, он би, као човек који води војно-политичку организацију, иако је цивил, као и ја, ипак требало да зна високо прецизно оружје великог домета не може да се користи без космичких средстава за извиђање“, објаснио је Путин.

Он је додао да су догађаји на харковском правцу били испровоцирани дејствима Запада и истакао да су на том подручју тренутно главна дешавања у оквиру специјалне војне операције.

Према његовим речима, у случају да украјинска војска примени далекометно оружје за нападе на руску територију, Русија ће поново морати да донесе одлуку о санитарној зони.

„И прешли смо на то", рекао је Путин.

Председник Русије подсетио је и да нико на Западу не говори о гранатирању Белгорода.

„Погледајте све извештаје ваших западних колега, нико не говори о гранатирању Белгорода и других суседних територија, сви говоре само о томе да је Русија отворила нови фронт и да напада Харков. Ни речи. Чиме је то узроковано? Они су то урадили својим рукама, а онда ‘убиру плодове’ свог стваралаштва“, рекао је Путин.

Увођење страних трупа у Украјину

Увођење западних трупа у Украјину је ескалација и још један корак ка сукобу у Европи и глобалном сукобу, сматра руски председник.

„Не мислим да је то (западне трупе у Украјини) добра и исправна одлука и исправан корак. То је ескалација и још један корак ка озбиљном сукобу у Европи и глобалном сукобу. Да ли им је то потребно? У реду“, рекао је Путин.

Председник је истакао да ће Русија и даље радити онако „како сматра да је потребно, без обзира на то ко се налази на територији Украјине“.

О мировним преговорима

Говорећи о мировним преговорима, Путин је приметио да би се Русија и Украјина одавно договориле да Украјином командују они који се руководе националним интересима.

„Нажалост, Александар Григоријевич (Лукашенко) за сада не командује војском у Украјини. Да командује, ми бисмо овај сукоб одавно решили и то на обострано задовољство, нашли бисмо решење за Украјину. Да Украјином сада командују људи који би се руководили националним интересима, а не интересима својих господара у Европи или преко океана“,

Како је подсетио, Кијев је јавно одбио да преговара.

„На овој (истанбулској) основи никада нисмо одустајали (од преговоре) и спремни смо да наставимо преговарачки процес. Али не знамо шта ће нам и ко, мислим овде на легитимитет представника украјинске владе, понудити у неким другим фазама. Тако да немам одговор на то“, рекао је председник.

„Увек са изненађењем гледам на неке гестове наших западних пријатеља и партнера који говоре да Русија одбија преговоре. Хиљаду пута сам рекао, као да немају уши, ми их не одбијамо. Украјинска страна их је јавно одбила“, нагласио је Путин.

Према његовим речима, Запад жели да створи привид светске подршке својим жељама о Украјини и то представи као консолидовани став светске заједнице.

„Али то им неће успети. И то управо значи да не желе да се договарају, већ се држе за то да још нешто добију и да преокрену ситуацију на бојном пољу. Неће успети“, закључио је председник.

Вашингтон врши притисак на азијске земље

Западне земље, посебно Сједињене Америчке Државе, врше притисак на државе Централне Азије, али оне нису поклекле, оценио је руски лидер.

„За сада не видим да су их бацили на колена нити да су спремне да слепо испуњавају све ‘инструкције’ из иностранства споља“, истакао је Путин.

Истовремено, руски председник је признао да Американци и Европљани, „наравно, одређеним дејствима наносе штету партнерима Русије у региону“.

Говорећи о стратешком наоружању, Путин је навео и да су Сједињене Америчке Државе желеле да се са Русијом договарају у области стратешког наоружања, али за сада се не виде велике жеље.

„Чини ми се да су хтели да преговарају на пољу стратешког наоружања, али нешто не видимо велику жељу да се то ради. Постоје разговори о томе, али ми не видимо неку велику жељу. Видећемо шта ће се даље дешавати“, објаснио је Путин.

(Спутњик)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер