четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Вулетић: Нисам ја одбио полиграф, него је полиграф одбио мене; Поднео сам кривичне пријаве против Вучића и Вулина
Хроника

Владимир Вулетић: Нисам ја одбио полиграф, него је полиграф одбио мене; Поднео сам кривичне пријаве против Вучића и Вулина

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 12. март 2021.

Владимир Вулетић, бивши потпредседник ФК Партизан, за Нова.рс причао је о свим детаљима привођења, саслушању у СБПОК, а објаснио је и зашто је посетио Вељка Беливука док је он боравио у кућном притвору.

Дан после боравка у просторијама Службе за борбу против организованог криминала у Макишу, доскорашњи функционер црно-белих појаснио је и да му се никаква кривична дела не стављају на терет, као и зашто је поднео кривичне пријаве.

Вулетић је за Нова.рс детаљно испричао све што је стало у мање од 24 сата и поновио да истражним органима жели да прича о свему што се од њега тражи.

Њега су припадници СБПОК пресрели у једном кафићу док је седео с адвокатима, у близини Тужилаштва за организовани криминал, у које се запутио у среду ујутру.

“Може се рећи да је виа фацта и дошло до привођења. Суштински сам био позван од стране СБПОК да у својству грађанина дам извесна обавештења на околности у вези са три кривична дела која се стављају на терет или за која се сумњичи група Вељка Беливука. Реч је о отмици, изнуди и прању новца. Мене је заиста потпуно изненадило да могу да дам неке информације о томе и нисам их ни давао, нити су ме припадници СБПОК о томе испитивали. Они су ми, чим сам дошао на разговор, одмах рекли да је морало нешто да буде написано као правни основ и да то нема никакве везе са мном. Доста је значајно да су органи СПБОК некако знали да ћу се тог дана наћи у 8.15 у кафићу близу самог Тужилаштва за организовани криминал. Најавио сам дан раније одлазак код тужиоца и чини ми се да је некоме то очигледно сметало, неко није желео да се тамо појавим”, каже Вулетић за Нова.рс.

Како изгледа процедура привођења у својству грађанина?

Када поступак почиње, ви бивате позвани прво у СБПОК, а онда СБПОК даје те изјаве јавном тужиоцу, код кога сам желео одмах да одем али је неко процнеио да би било много ефикасније, чини ми се и драматичније, да се догоди некакво полу-привођење. Ако вас неко позива да дођете у својству грађанина, онда ви бирате када ћете ићу, овде је било захтевано од мене да се појавим у року од одмах, иако је законски рок 48 сати, а у том позиву није постојало никакво утврђено време. Долазите у позицију да не постоји никакав правни основ, Тужилаштво то није захтевало, не постоји време у којем се можете одазвати позиву да као грађанин дате изјаве. Реч је, дакле, о привођењу инспирисаном у полицијским круговима, не у Тужилаштву”.

Три кривична дела се вама ипак не стављају на терет?

“Та дела која стоје на позиву не стављају се мени на терет, нисам чак ни осумњичени, а камоли оптужени ни за једно кривично дело. То је списак дела која се стављају на терет осумњиченим припадницима групе Вељка Беливука.
Немам ништа против што сам био у позицији да се појавим у својству грађанина. И председник Србије је на чувеној конференцији за медије, на 13 ТВ канала, најавио и сугерисао јавном тужиоцу да треба да будем испитан, што се и десило. Тада је споменуо још једно име, генералног секретара Владе Новака Недића, да би требало да буде испитано, међутим до данас он није испитан”.

О чему су вас испитивали у СБПОК?

“На моју иницијативу сам образложио боравак у ФК Партизан од децембра 2014. до фебруара 2021. Начине на које су смењивани председници, на које су смењиване управе, начине комуникације с навијачима, моју комуникацију с њима, њихово понашање према нама, све оно што смо трпели од њих, укључујући и себе. Један сам од оних који су јако претрпели од различитих навијача, не само Партизанових, већ и супротног клуба”.

“Припадницима СБПОК било непријатно”

Како су се понашали према вама?

“Морам рећи да су припадници СБПОК били изузетно коректни, професионални, понашали су се скрупулозно и са дигнитетом, рекао бих у једном моменту да им је било чак и врло непријатно. А ја сам их питао по ком правном основу сам у просторијама СБПОК, њихов одговор био је запрепашћујућ – наговестили су да је то због одређених медијских натиписа, у 21. веку у Србији! Дубоко сматрам да је отпор оваквом понашању и моја дужност”, истакао је Вулетић.

Шта се догодило приликом вашег одласка на полиграф?

“После испитивања у СБПОК рекао сам, без икакве задршке, да сам спреман све што сам рекао да потврдим на полиграфском испитивању. И кренули смо одмах, али полиграфиста ми је лично рекао како му је дужност пре испитивања, према члану 57. Закона о полицији, да морам да му кажем какво је моје здравствено стање. Оперисан ми је тумор хипофизе 2001. године и имам неколлико од тада хроничних болести, нисам се ја разболео пре два дана или пре две године. Органима СБПОК доставио сам медицински извештај на 18 страна о мом стању за последњих 20 година. Зато је малициозно, скандалозно тумачење да сам одбио полиграф, не, полиграф је одбио мене. Чак и у овој држави ипак постоји неки минимун поштовања прописа и закона. Нити сам избегао или одбио, једноставно нисам био подобан по Закону”.

Зашто сте посећивали Вељка Беливука док је био у кућном притвору?

“Ту нема никакве мистификације. Беливук је правоснажно ослобођен за то дело, нисам га ја ослободио него ова држава. Он је за ову државу до фебруара био слободан и исправан човек. Једном приликом сам морао да одем зато што је Партизан требало да игра утакмице Лиге Европе које су биле у проблему због четири навијачке фракције.

Мене је тада управа клуба овластила да разговарам о важној чињеници – колико ће карата добити све те фракције. Ми смо после тог састанка били у Прагу и тамошњи главни полицајац, који нам је говорио како можемо да распоредимо улазнице, био је фрапиран што имамо четири фракције које су захтевале четири различита дела трибине. Рекао нам је да нисмо нормални. Са таквим стварима смо се ми борили, морао сам да договарам како ће Партизан бити у позицији да не буде кажњен у Прагу и да не будемо поново избачени из Европе, јер нам се навијачи између себе сукобљавају на трибинама. Покушали смо у договору са свима њима да постигнемо консензус који би дефинисао да сви буду на трибини а да не дође до сукоба и успели смо у томе”.

То је било једино ваше виђање с Беливуком поред оних на стадиону и уз један телефонски позив?

“Морам с гнушањем да одбијем сваку врсту тенденциозних тумачења тог позива. Наиме, ако се нека двојица људи познају и имају срдачне односе, зашто се Вељко Беливук онда представља мени на почетку тог позива. Када сам чуо с ким причам, степен моје нелагодности захтевао је рационализацију срдачности. Као у песми Дина Мерлина ‘Смехом страх покријем’. Покушавате да учините све да избегнете ту нелагоду. Није то срдачност коју имам са својим колегама, степен и начин разговора са Беливуком прилагођен је навијачкој реторици”.

Поднели сте и одређене кривичне пријаве?

“Председник државе је говорио, с правом, како би требало покренути поступак против НН починиоца који је својевремено учинио достопуним његов разговор с извесним сарадником Мишом Вацићем. То није дозвољено и заиста представља у правом смислу одавање службене тајне. Али, то говори човек у истом дану када су сви медији под његовом контролом препуни натписа у којима се један универзитетски професор развлачи и јавно линчује због неког такође прислушкиваног разговора, који понављам, ни изблиза није такав каквим су хтели да га представе.

Поднео сам две кривичне пријаве – једну против очигледно организоване криминалне групе коју чине НН лица из Владе, председништва, медија, који су службене тајне учинили доступним јавности. То не сме да се ради и то су јако опасне ствари.
Другу сам поднео Првом основном јавном тужилаштву против Александра Вучића и Александра Вулина, који су прекршили члан 359. Кривичног законика државе Србије, и прекорачили своја службена овлашћења која су злоупотребили на конференцији преношеној на 13 ТВ канала, и једног универзитетског професора изложили претњама и повреди његових права, све у намери да прибаве за себе одређену врсту користи”, завршио је Вулетић за Нова.рс.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер