субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин: У технолошкој ери, духовни и културни развој су кључ очувања нашег националног идентитета
Хроника

Владимир Путин: У технолошкој ери, духовни и културни развој су кључ очувања нашег националног идентитета

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. новембар 2023.

Технологија вештачке интелигенције данас се све чешће користи, а због њене све веће примене у свим сферама нашег живота човечанство је ушло у нову епоху свог постојања, рекао је данас председник Русије Владимир Путин на пленарној седници конференције "Путовање у свет вештачке интелигенције".

Данашњи програми имају могућност да користе све информације које постоје на интернету, а ови модели се и даље усавршавају како када је реч о решавању креативних, тако и логичких задатака. Вештачка интелигенција је у стању да осмисли филмове, песме, музику, скраћујући у исто време потребно за многим стварима. Помоћу ње могуће је створити јединствене производе.

Уз помоћ решења вештачке интелигенције моћи ћемо да побољшамо живот људи путем усавршавања рада различитих стручњака јер "смисао рада са вештачком интелигенцијом је да она служи људима". Али, истиче Путин, то не значи да ће бити могуће заменити човека.

Човек ће моћи да делегира вештачкој интелигенцији један део задатака, и да се посвети у исто време другим, комплекснијим задацима.

На неким местима вештачка интелигенција превазилази могућности човека и она може да постане наш помоћник у најразличитијим областима, објаснио је Путин.

Председник Русије је најавио низ измена које ће резултирати новом стратегијом државе у сфери вештачке интелигенције.

Наредио је осмишљавање нових предмета који ће бити усмерени на вештачку интелигенцију, а који ће се, пре свега, бавити језичким моделима и генеративним моделима неуронских мрежа, јер се, како каже, "живот кардинално мења".

До 1. септембра 2024. потребно је проширити постојеће магистарске и докторске програме на руским универзитетима, који се тичу вештачке интелигенције. Потребно је, како је додао, и више радити на обуци кадрова. Наређено је и да се за научнике, студенте и докторанте повећа приступ руским суперкомпјутерима, као и да се побољшају капацитети ових машина, а Путин најављује и да ће универзитети у будућности повећати број студената који ће моћи да завршавају образовне програме чија је специјалност вештачка интелигенција.

Најављено је издвајање додатних средстава за развој језичких и генеративних модела неуронских мрежа, а као један од кључних задатака председник Русије је истакао да треба осмислити што више нових производа на бази вештачке интелигенције.

Данас, како каже, овим се баве "Сбер" и компанија "Јандекс".

Потребно је створити неопходну инфраструктуру како би вештачка интелигенција могла да нађе још већу примену у нашим животима, додаје он.

"Немогуће је забранити развој технологије, а ако то забранимо, онда ће се она развијати на другом месту, а ми ћемо бити у заостатку", објаснио је Путин, у исто време скренувши пажњу да је потребно водити рачуна о безбедности људи како им не би била нанета штета.

Говорећи о технолошком искораку које је направило човечанство, Путин није заборавио на оно људско у свима нама.

У вези са тим поручио је да су у оваквим временима "духовни и културни развој кључ очувања нашег националног идентитета".

Поједини западни системи за претраживање данас игноришу постојање Русије, јер се користе само подаци на енглеском језику. Западни алгоритми вештачке интелигенције тако могу да укажу претраживачима да РФ у дигиталном простору не постоји. Такав приступ се касније може применити и у случају других култура.

Ми смо против тога, "то је опасно и недопустиво", изричито је рекао Путин, након чега је додао да ће руски системи у сфери вештачке интелигенције узимати у обзир сву разноликост која постоји на свету.

"Технолошки свет у будућности мора бити мултиполаран", закључује он и додаје да ће на следећем самиту БРИКС-а предложити да се размотри осмишљавање националног кодекса за етичко понашање у дигиталној сфери.

Уједно, Путин истиче да би требало користити руска решења за вештачку интелигенцију како би она била безбедна.

Раније током дана, председник Русије посетио је изложбу "AI Journey" у оквиру конференције, на којој су му млади стручњаци из сфере вештачке интелигенције представили неке од програма на којима се ради.

Путину је у основним цртама представљен рад руске неуромреже "Гига Чет" (GigaChat), који је пуштен у рад у априлу ове године, а који, слично познатом Чет ГПТ, може да одговара на питања корисника, води са њим дијалог, пише програмски код, креира текстове и слике на основу описа.

Пројекат развија Сбербанка.

Конференција "Путовање у свет вештачке интелигенције" отворена је 22. новембра и завршава се данас. Први пут одржана је пре осам година, када је на њој било свега 1.000 људи. Данас је публика знатно већа - 2022. присуствовало је чак 100 милиона људи из целог света, подсећа сајт "Мобајл ривју".

(РТ Балкан)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер