петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин: Русија ће изаћи на крај са санкцијама које је јој је увео Запад; Теоријски je могућ војни савез Русије и Кине; Трагедија је што у Нагорно-Карабаху гину људи - Азербејџан и Јерменија су за нас једнаки партнери
Хроника

Владимир Путин: Русија ће изаћи на крај са санкцијама које је јој је увео Запад; Теоријски je могућ војни савез Русије и Кине; Трагедија је што у Нагорно-Карабаху гину људи - Азербејџан и Јерменија су за нас једнаки партнери

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. октобар 2020.

Председник Русије Владимир Путин каже да је свестан тога да ће се обављање функције председника једном завршити.

Путин је учествовао на 17. Међународном форуму „Валдај“, а на питање о реизбору за председника до 2024. године, он је рекао да је свестан да ће се то једном завршити.

Путин каже да не никада не размишља о својој улози у историји.

„Отворено ћу вам рећи: никада не размишљам у тим категоријама које сте поменули. Не мислим уопште о својој улози у историји. Нека о томе мисле они људи којима је то интересантно, ја ниједну књигу о себи нисам прочитао. Једноставно, радим, из дана у дан решавам текуће задатке и осврћем се ка будућности с циљем да текући задаци не ометају реализацију стратешких циљева.“

Не сматра себе светским лидером и верује да се не разликује много од својих колега.

Поводом оптужби Запада на његов рачун он каже да је на то одавно навикао и да га то не погађа.

„На такве испаде са навикао одавно, још почев од 2000. године, када смо се активно борили против међународних терориста на Кавказу. Шта све нисам чуо и видео, како ме све нису приказивали – са очњацима, и овако и онако..Тако да ме то не погађа“, рекао је Путин.

Каже и да му недостају деца и да их ретко виђа.

Теоријски могућ војни савез Русије и Кине

Русији није потребан војни савез са Кином, али је теоретски могуће замислити тако нешто, изјавио је председник Русије Владимир Путин на пленарној седници Дебатног клуба „Валдај“.

 „Све се може замислити. Увек смо полазили од тога да су наши односи постигли такав степен сарадње и поверења. Генерално, ово нам није потребно, али теоретски то сасвим можемо замислити“, рекао је Путин.

Он је подсетио да се одржавају редовне заједничке војне вежбе и на мору и на копну и у Кини и у Русији и додао да Москва и Пекинг непрекидно размењују војне праксе.

Председник је нагласио да Русија и Кина активно сарађују у војно-техничкој области, а да постоје и пројекти на врло осетљиве теме.

 „Наши односи су традиционални, а обими велики. Не ради се само о купопродаји, већ о размени технологија“, прецизирао је Путин.

„Ту постоје врло осетљиве ствари, нећу о томе сада јавно да говорим, наши кинески пријатељи то знају. Наша сарадња са Кином несумњиво повећава одбрамбену способност кинеске народне армије“, навео је председник и додао да се не може искључити ближа сарадња у војној области.

Председник Турске води независну политику, одлучио је да је земљи потребан савремени ПВО систем, рекао и купио С-400

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган води независну политику: одлучио је да је земљи потребан савремени ПВО систем, рекао и купио С-400. С таквим партнером је пријатно и поуздано сарађивати, прокоментарисао је руски председник Владимир Путин испоруке руског система Турској.

„Ердоган је рекао да ћемо то реализовати и то смо и урадили. Као и у другим областима, на пример у области војно-техничке сарадње: Турска је одлучила да им је потребан савремени ПВО систем, а најбољи систем данас на свету је С-400 ‘Тријумф’ руске производње. Рекао је и купио. С таквим партнером не само да је пријатно, већ је и поуздано сарађивати“, рекао је Путин у обраћању 17. Међународном форуму „Валдај“.

Испоруке руског система Турској изазвале су кризу у односима Анкаре и Вашингтона.

Путин је, одговарајући на питања учесника дискусије, коментарисао и Ердоганов став о Криму.

„Што се тиче некаквих тежњи председника Турске поводом Крима, ја о томе не знам. Мене то не интересује јер су интереси Русије поуздано заштићени. И у то немојте ни на секунда да сумњате “, рекао је он.

Ердоган је недавно изјавио да не подржава анекцију Крима.

Такође је рекао да му није познато какав је однос турског председника према османском наслеђу, те да у вези с тим треба питати Ердогана.

Он је на тај начин одговорио на реплику модератора да турски председник практично спроводи политику проширења зоне утицаја до граница некадашњег Османског царства.

Упитан да ли Русија треба да страхује због неких несугласица с Турском, Путин каже:

„Русија нема од чега да страхује, данас, хвала Богу, нисмо у позицији када би требало нечега да се бојимо.“

О Нагорно-Карабаху: Трагедија што гину људи, партнери су нам и једни и други

Азербејџан и Јерменија су за Русију једнаки партнери и за нас је трагедија што тамо, у Нагорно-Карабаху, гину људи, рекао је председник Русије Владимир Путин.

„Ми желимо да градимо свеобухватне односе како са Јерменијом, тако и са Азербејџаном “, рекао је он у он-лајн обраћању на 17. међународном форуму „Валдај“.

Русија је, како је објаснио, одувек имала посебне везе са обе земље.

„Почнимо од почетка, од Нагорно-Карабаха и кога подржавамо. Русија је увек имала посебне везе са Јерменијом, али и са Азербејџаном. У Русији живи више од два милиона Јермена и око два милиона Азербејџанаца. То нису само људи који су дошли на привремени посао, већ и оно коју ту живе практично стално“, објашњава Путин.

Чак иако преговори не дају резултата 30 година, то не значи да треба да почне да се пуца, додаје он. и истиче да нико више од Русије није заинтересован за решавање овог питања.

То је конфликт међу нашим пријатељима, додао је руски председник.

Руски председник наводи да се укупна број погинулих на обе стране од почетка новог таласа сукоба приближава цифри од 5.000. Русија је много година предлагала разна решења за ту кризу, али оно није нађено и сада имамо сукоб у најгорој варијанти, додао је он.

Подсетио је да је 1992. године формирана Минска група ОЕБС, да су Русија, Француска и Америка копредседавајући, и да је на њима одговорност за организовање преговарачког процеса.

„Уверен сам, 100 одсто, да сви учесници у процесу теже томе да се ситуација нормализује, али нико није толико заинтересован за то као Русија“, рекао је Путин.

Путин је рекао и да се Русија и Турска не слажу када је реч о ситуацији на јужном Кавказу и да је Москва за политичко решавање питања Нагорно-Карабаха.

Сукоб у Нагорно-Карабаху

Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.

У Москви су 9. октобра одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана који су трајали више од десет сати и завршени су усвајањем споразума о прекиду ватре од поднева 10. октобра у хуманитарне сврхе ради размене ратних заробљеника и других притворених особа и тела мртвих. Међутим, истог дана стране су почеле да се међусобно оптужују за кршење примирја.

Други покушај организовања хуманитарног прекида ватре био је у ноћи између 17. и 18. октобра, али већ неколико сати након што је примирје ступило на снагу, Јерменија и Азербејџан изјавили су да га друга страна није испоштовала.

Да су власти хтеле да отрују Алексеја Наваљног - не би га слале на лечење у Немачку

Русија би могла да истражи околности инцидента са блогером Алексејем Наваљним, али партнери јој не достављају податке, изјавио је председник Русије Владимир Путин на заседању дебатног клуба „Валдај“.

Он је подсетио на изјаве да су у анализама Наваљног наводно „пронађени трагови ‘Новичока’, озлоглашеног и већ познатог свима у свету“.

„Говорили смо: дајте нам биолошки материјал и званични закључак како бисмо могли да то даље истражимо и да бисмо имали формално-правне основе за покретање кривичног поступка“, рекао је Путин.

„Али они не дају ништа! Како то објашњавате, зашто? Без објашњења“, додао је он.

Он је додао да уколико би власти желеле некога да отрују, мало је вероватно да би га послали на лечење у Немачку.

„Уколико би лице о коме говорите власти, заиста, у сваком случају, желеле да некога отрују, тешко да би га послале на лечење у Немачку. Зар не?“, истакао је Путин.

Руски председник додао је да је лично наложио тужилаштву да дозволи блогеру Алексеју Наваљном да одлети у Берлин на лечење.

„Одмах, чим ми се супруга овог грађанина обратила, одмах сам наложио тужилаштву да провери могућност да оде на лечење у иностранство, имајући у виду да су могли и да га не пусте, с обзиром на ограничења везана за судску истрагу. Имао је ограничења за путовања“, објаснио је председник. 

„Али ипак сам затражио Генерално тужилаштво да му дозволе да се то учини и он је отишао“, додао је руски лидер.

Русија се не меша у унутрашње послове САД

Русија се не меша у унутрашње ствари Сједињених Америчких Држава и све америчке истраге то потврђују, изјавио је председник Русије Владимир Путин на заседању Међународног дебатног клуба „Валдај“.

Председника су питали о могућем успостављању примирја у сајбер простору, јер, према мишљењу представника САД, Русија активно ради у овом правцу и активно се меша.

„Рекли сте да Русија активно ради, активно се меша. А ја кажем да се ми нигде не мешамо. Штавише, све истраге које су званично спроведене у Сједињеним Америчким Државама, укључујући и употребом такве институције као што је специјални тужилац, нису довеле ни до чега. Само су довеле до тога да је констатовано да није било доказа о мешању Русије“, закључио је Путин.

Путин је додао да Сједињене Америчке Државе не треба да постављају предуслове, већ је потребно да се договарају, а ако неко размишља о „мешању“ у сајбер простору, онда треба успоставити контролу.

„Треба одмах сести и преговарати. И шта је ту лоше? Не предлажемо ништа лоше што не одговара интересима наших партнера“, одговорио је председник.

„Ако неко сматра да се неко други меша у њихове послове, онда хајде да успоставимо општа правила и развијемо инструменте за верификацију и контролу над тиме како испуњавамо наше договоре. Искрено, не разумем ову тврдоглавост“, додао је он.

Подсетимо, америчко Министарство правде оптужило је у понедељак шесторицу држављана Русије за умешаност у серију хакерских напада и ширење малвера, чији је циљ напад на инфраструктуру других земаља и изборе у интересу Русије. У оптужници се конкретно оптужује шест наводних хакера за учествовање у рачунарским упадима „чији је циљ била подршка напорима владе Русије да подрије, изврши одмазду или на други начин дестабилизује“ Украјину, Грузију, изборе у Француској и Олимпијске игре 2018.

Русија је спремна да крене од нуле у преговорима о контроли нуклеарног наоружања

Русија је спремна да крене од нуле у преговорима о контроли нуклеарног наоружања, али позива да се не губе претходни споразуми, изјавио је председник Русије Владимир Путин на заседању Међународно дебатног клуба „Валдај“.

„Спремни смо да радимо од нуле“, рекао је Путин. Истовремено је изразио увереност да је „боље не губити раније постигнуто, већ се кретати са позиција које су већ постигле претходне генерације лидера“ земаља.

„Али ако наши партнери донесу другу одлуку, ми смо спремни да радимо у сваком формату“, објаснио је руски лидер.

Он је додао да се Русија не држи грчевито за Споразум о стратешком офанзивном наоружању и да безбедност земље неће трпети због његовог одсуства захваљујући најновијем оружју.

„Говорио сам и желим још једном да нагласим – ми се не држимо грчевито овог споразума. Ако наши партнери одлуче да није потребан, онда нека буде тако. Не можемо их спречити. Наша безбедност, безбедност Русије неће трпети, а посебно због тога што имамо најсавременији систем наоружања“, истакао је Путин.

Руски лидер је додао да Сједињене Америчке Државе нису биле невинашца када је реч о контроли нуклеарног наоружања.

„Само ми немојте рећи да су они (САД) невинашца и да не желе ништа да раде у илегали“, рекао је Путин.

Као пример, председник је навео „питања верификације на пољу нуклеарног наоружања“.

Путин је навео да је Москва спремна да узме у обзир ново хиперсонично оружје у Споразуму о мерама за даље смањење и ограничавање стратешког офанзивног наоружања.

Он је подсетио да су у Русији направљене најновије врсте наоружања као одговор на иступање Сједињених Америчких Држава из Споразума о ПРО.

„Сједињене Америчке Државе засад, заправо, немају такве системе, баш као ни друге земље, иако сви раде на томе и једног дана ће се и појавити“, рекао је руски лидер.

„Нама говоре и ми чујемо: код вас се појавило, ми још немамо, то треба узети у обзир“, навео је Путин аргументе друге стране.

Он је додао да Русија није против тога: „Хајде да узмемо у обзир и број носача и број бојевих глава, нисмо против“.

Према његовим речима постоје и друга питања које су предмет дискусије.

„Споразум истиче у фебруару, а оно што сам предложио је врло једноставна ствар, она је на површини. Ништа се неће догодити ако продужимо овај уговор на годину дана без икаквих предуслова и истрајно порадимо на свим питањима која забрињавају и нас и Американце. Радићемо заједно и тражити решење“, објаснио је шеф државе.

 

Путин је 16. октобра предложио продужење Споразума о стратешком наоружању за најмање годину дана без додатних услова. Према његовом мишљењу, додатно време омогућава вођење садржајних преговора. Међутим, Сједињене Америчке Државе одбиле су ову понуду.

Привреда се опоравља, Шведска није уводила тешке мере, а има исти економски пад

Макроекономски показатељи Русије су сада прихватљиви, привреда се опоравља, рекао је председник Русије Владимир Путин, коментаришући економски ситуацију у земљи у условима пандемије вируса корона. Навео је да Шведска није уводила тешке мере у друштву због вируса, али да је и она забележила привредни пад.

„Наша прерађивачка индустрија се опоравља, агроиндустријски комплекс постиже добре резултате, чак и раст. Извоз се опоравља. Да, постоје питања које још морамо да решимо, али су наши макроекономски показатељи у принципу прихватљиви“, рекао је Путин у он-лајн обраћању учесницима 17. Међународног форума „Валдај“.

Он је навео да нема планова за оптимизацију буџетских расхода, као и да влада не разматра смањење одбрамбених расхода.

Констатовао је да је пад привреде у другом кварталу у Русији био осам одсто, Америци девет, а у Еврозони скоро 15 одсто.

Инфлација је у оквирима предвиђеним за ову годину, око четири одсто, а стопа незапослености под контролом.

Руски председник је додао да нема потребе за увођењем неких тешких мера и затварањем предузећа, већ да треба само кориговати подршку појединим гранама привреде, укључујући мала и средња предузећа.

Некима је, како је додао, потребна додатна подршка.

Подсетио је да суседна Шведска није због вируса корона уводила карантин или неке друге тешке мере али да је привреда ипак забележила пад.

„Прво су објавили да је пад 8,3 одсто, а потом су кориговали и рекли да је нешто мање од осам одсто. Ето, а при томе нису уводили ограничења. Нису се бавили тиме чиме смо се ми бавили, подржавајући грађане и привреду. А резултат је - исти“, закључио је Путин.

Руски председник, такође, је уверен да нема потребе да се у Русију враћају на снагу мере против корона вируса који су раније увођене, а разлог за то је пре свега то што је медицински сектор ефикасно реаговао, сада постоје и препарати, лекови, обезбеђен је смештај за оболеле, једноставно држава може да изађе на крај с тим проблемима.

Надам се да ће будућа америчка администрација бити спремна за дијалог о наоружању

Председник Русије Владимир Путин изразио је наду да ће следећа америчка администрација одговорити на предлог Русије о сарадњи у области информационе безбедности у сајбер простору, а такође ће бити спремна за дијалог о споразуму о стратешком наоружању и другим глобалним безбедносним питањима.

„Недавно сам се обратио Сједињеним Америчким Државама са предлогом да се започне свеобухватна расправа о међународној информационој безбедности. Схватамо да због предизборне кампање политичари у Сједињеним Америчким Државама немају времена за то, али надамо се да ће следећа администрација, каква год била, одговорити на предлог да се започне разговор о овој теми, као и о другим тачкама руско-америчке агенде, а то је проблем глобалне безбедности, судбина Споразума о стратешком офанзивном наоружању и низ других питања“, рекао је Путин на 17. годишњем заседању Међународног дебатног клуба „Валдај“.

„Знате и сами да постоји много тема које су зреле за искрени разговор. Спремни смо за конструктивну и равноправну дискусију о њима“, додао је Путин.

Он је приметио да су времена када су Москва и Вашингтон заиста расправљали и решавали о свим најважнијим међународним питањима, давно прошла.

„Очекујемо и разматрамо успостављање билатералног дијалога, у овом случају о сајбер безбедности, као важан корак ка много широј дискусији, уз учешће многих других земаља и организација“, рекао је Путин.

Према његовим речима, било би за жаљење ако Сједињене Америчке Државе не буду желеле да се укључе у овај посао. Међутим, у том случају, Русија је спремна да сарађује по овом питању са свим заинтересованим партнерима.

Интернет – платформа поверења

Сајбер простор може постати платформа за тестирање мера за изградњу поверења између земаља које се такмиче у свим областима, рекао је Путин.

„Конкуренција је сада по правилу хибридне природе, утиче на све области, укључујући и оне у настајању. Стога поверење треба ојачати свуда. У том смислу, сајбер простор може послужити као платформа за тестирање ових мера, баш као што је у своје време контрола наоружања трасирала пут повећању поверења у свет у целини“, објаснио је руски лидер.

Он је позвао на несметан и безбедан рад сајбер простора.

„Немојте да заборавите да на Земљи не постоје само географски континенти. На планети се такође формира готово бескрајан дигитални простор, а људи га сваке године све брже освајају. Принудна ограничења повезана са епидемијом вируса корона само су подстакла развој даљинских електронских технологија и данас се комуникација, која се заснива на интернету, претворила у јавно власништво. И треба да радимо на томе да ова инфраструктура, сав сајбер простор, раде несметано и безбедно“, закључио је руски председник.

O санкцијама Русији: Изаћи ћемо на крај с тим

Русија ће изаћи на крај са санкцијама које је јој је увео Запад, уверен је председник Русије Владимир Путин.

„Ми смо се и из УН обраћали у вези хуманитарних питања предлажући да се укину сва ограничења у економији и хуманитарној сфери. Сада уопште не мислим на санкције уведене Русији – ђаво их однео, изаћи ћемо на крај“, рекао је Путин у он-лајн обраћању учесницима 17. Међународног форума „Валдај“.

Свет не може без заједничке основе, десиле се промене, а Русију су хтели да отпишу

Свет не може опстати без заједничке, универзалне окоснице, ма какве се интересне групе појављивале, рекао је руски председник Владимир Путин. Он је подсетио и на промене које су се десиле у протеклом периоду: улога Велике Британије се променила, СССР више не постоји, а Русију је неко покушао да „отпише“.

Обраћајући се учесницима на 17. Међународном форуму „Валдај“, Путин је рекао да потребе друштва некада покушавају да замене са интересима неке уске групе.

„Чији глас држава треба да слуша? Како да распозна да ли је то заиста глас народа или закулисно сплеткарење? Или су то нечији крици који с нашим народом никакве везе, а повремено прелазе у хистерију. Треба се повремено суочити с тим да праве друштвене потребе покушавају да замене интересима уске социјалне групе и, да кажемо директно, спољних сила“, рекао је Путин.

Путин је рекао да се све главне међународне структуре морају очувати, сви механизми  међународне безбедности, укључујући СБ УН и његово право на вето.

Он је указао и на промене које су се десиле у односу на време непосредно после рата: улога Велике Британије се променила, СССР више не постоји, а Русију је неко покушао да „отпише“.

„Неке земље су пожуриле да поделе колач, по правилу, у своју корист, да искористе преимућства као резултат краја Хладног рата. Други су морали да траже начин да се прилагоде променама по сваку цену. А неки су се, а ту се може сврстати и наше невесело искуство, борили за опстанак, да остану јединствена земља и да остану субјект међународне политике“, констатовао је Путин.

Он је додао се накупило изузетно много оштрих противречности и питања у међународној политици.

Истакао је и да су прошла времена када су сва питања решавали САД и Русија.

Кина и Немачка крећу се ка статусу суперсила, док Сједињене Америчке Државе више не могу да претендују на своју бившу доминацију, рекао је Путин.

„У погледу своје економске тежине и политичког утицаја, Кина се активно креће ка положају суперсиле. У истом смеру креће се и Немачка“, прецизирао је Путин.

Истовремено, он је додао да се значајно трансформисала улога Велике Британије и Француске у међународним пословима.

„Чак и Сједињене Америчке Државе, које су у неком тренутку апсолутно доминирале, тешко могу да полажу право на искључивост. У сваком случају, да ли је Сједињеним Америчким Државама ова искључивост уопште потребна?“, приметио је руски лидер.

Свет је на прагу тектонских промена - коронавирус се није повукао и још увек представља озбиљну претњу

Руски председник Владимир Путин поручио је да је пандемија вируса корона погодила све сфере живота, да вирус није устукнуо и да представља велику опасност. Свет се налази на прагу тектонских промена, истакао је Путин.

„Вирус корона се није повукао и још увек представља озбиљну претњу. И, вероватно, таква алармантна ситуација за многе само појачава осећај да почиње неко сасвим друго време, да нисмо само на ивици кардиналних промена, већ у епохи тектонских померања, и то у свим областима живота“, нагласио је Путин.

Пандемија је показала, истакао је Путин, да власти морају бити спремне да одговоре на потребе грађана.

„Још треба да се види како ће пандемија утицати на садашњост и будућност човечанства. Ни изблиза није учињено све када је реч о међународној сарадњи по поитању борбе против вируса. Пандемија је показало колико је крхак људски живот“, поручио је Путин у видео-обраћању учесницима форума.

Снага државе, каже руски председник, не огледа се у апсолутној контроли, у притиску на активности грађана, већ у поверењу према грађанима.

„Шта је јака држава, која је њена снага? Наравно, не у тоталној контроли или ригидности безбедносних органа, не у истискивању приватне иницијативе или нарушавању цивилне активности, чак ни у моћи оружаних снага и одбрамбеног потенцијала, иако је ова компонента важна за Русију, узимајући у обзир њену географију, читав низ геополитичких изазова и, наравно, наше историјске одговорности као сталне чланице Савета безбедности Уједињених нација да обезбедимо глобалну стабилност“, рекао је Путин.

Он је навео да је снажно цивилно друштво по дефиницији национално оријентисано и да снажно, слободно и независно цивилно друштво треба да буде суверено, а јавни интерес треба да одређују само грађани.

„Сматрам да ће цивилно друштво у будућности играти кључну улогу у развоју Русије. Стога тежимо да глас наших грађана буде одлучујући, а конструктивни предлози и захтеви различитих друштвених снага, буду реализовани“, прецизирао је руски лидер.

Говорећи о државном устројству, Путин је навео да је покушај слепог копирања некога погрешан, и да је важан склад у друштву.

Председник је објаснио да није важно како се назива политички систем, који се у свакој земљи разликује, свака земља има сопствену политичку културу, традицију и сопствени поглед на развој.

„Покушај слепог копирања апсолутно је бесмислен и штетан. Главно је да држава и друштво буду у хармонији“, истакао је Путин.

Увоз демократије

Права демократија се не може увозити, лидери земаља у којима се спроводе такве схеме само су вазали, сматра руски председник.

„Права демократија и цивилно друштво не могу се увозити – о томе сам говорио много пута. Они не могу бити производ деловања страних добронамерника, чак и ако наводно желе најбоље“, објаснио је он.

Према његовим речима, у теорији је то, вероватно, могуће.

„Али, искрено говорећи, још се са тако нечим нисам срео и не верујем много у то“, приметио је председник.

„Видимо како функционишу такви увезени модели демократије. То је, по правилу, само омотач, фикција. Фикција лишена унутрашњег садржаја, чак и привида суверенитета. Народ где се таква схема спроводи, заправо се ништа не пита, а релевантни лидери нису ништа више од вазала. А за вазала, као што се зна, о свему одлучује господар“, закључио је Путин.

Путин учествује у дискусији на 17. Међународном форуму „Валдај“. Тема панела је: Лекције пандемије и нова агенда - како претворити светску кризу у могућност за свет.

Руски председник Владимир Путин учествује у дискусији на 17. Међународном форуму „Валдај“. Тема панела: Лекције пандемије и нова агенда - како претворити светску кризу у могућност за свет.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер