петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин: Противракетни штит у Европи би пореметио стратешку равнотежу
Хроника

Владимир Путин: Противракетни штит у Европи би пореметио стратешку равнотежу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. децембар 2009.

Руски премијер Владимир Путин оценио је данас да амерички планови о постављању противракетног штита (АБМ) у Европи ремете стратешку равнотежу између САД и Русије и угрожавају разговоре о новом споразуму о смањењу стратешког наоружања.

"Проблем је тај што наши амерички партнери граде противракетни систем, а ми не", рекао је у Владивостоку Путин новинарима и објаснио да су питања АБМ и офанзивног наоружања тесно повезана.

"Ако једна страна не развија АБМ, постоји опасност да би партнери, стварањем таквог штита, могли да се осете потпуно безбедно и да раде шта хоће, што би пореметило равнотежу, а агресивност би сместа почела да јача, како у политици, тако и у економији", нагласио је Путин, пренеле су агенције.

Москва, према његовим речима, жели информације од Вашингтона о плановима о противракетном штиту и повезује тај захтев с новим нуклеарним споразумом, а заузврат је спремна да пружи информације о свом офанзивном наоружању.

"Уколико желимо да размењујемо информације, онда би они требало да нам проследе податке о противракетној одбрани, а ми смо спремни да им пружимо информације о нашем офанзивном оружју", казао је Путин.

Према његовим речима, разговори Москве и Вашингтона о новом нуклеарном споразуму позитивно се развијају.

Споразум о смањењу стратешког наоружања (СТАРТ), који су ШСР и САД потписали 1991. године, истекао је 5. децембра и сада треба да буде замењен новим споразумом.

Две земље су у протеклих шест месеци у Женеви одржале неколико рунди консултација и очекује се да ускоро сачине нацрт документа.

Преговори су привремено обустављени због божићних празника и треба да буду настављени средином јануара.

Преговарачи су саопштили да треба још само да утврде неке техничке детаље будућег уговора.

Стари споразум је обавезао две земље да смање број нуклеарних бојевих глава са 10.000 на 6.000, што су учиниле до 2001. године, а тај број би, према новом споразуму, требало да у року од седам година буде смањен на око 1.500 бојевих глава.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер