среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин: Понекад се чини да се Запад стално бори са резултатима своје политике
Хроника

Владимир Путин: Понекад се чини да се Запад стално бори са резултатима своје политике

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. октобар 2014.

Понекад се чини да се Запад стално бори са резултатима своје политике, плаћа за њу све већу и већу цену, изјавио је председник Владимир Путин.

"Понекад се чини да наше колеге и пријатељи улажу сву снагу у уклањању ризика које сами стварају, плаћају за то сваки пут већу цену“, изјавио је Путин у свом говору у међународном дискусионом клубу „Валдај“ у Сочију.

Политички мотивисане санкције су грешка

Руски председник Владимир Путин верује да су политички мотивисане санкције грешка зато што као повратни ефекат доносе већу економску затвореност земаља.

"Политички мотивисане санкције само су повећале тренд према економској и финансијској `суверенизацији` и намери држава и њихових регионалних удружења да на неки начин себе заштите од спољних притисака", рекао је Путин на међународном форуму Валдај.

Путин је додао да "све више држава покушава да одбаци зависност од долара и створи алтерантивни систем за финансије, рачуноводство и резервне валуте", пренео је ТАС.

Руски председник је оценио да је у овом тренутку "глобална пословна заједница изложена притиску без преседана" од влада западих држава.

"Видимо шта се дешава када се политика помеша са економијом на кратковид начин и када се логика користи замени логиком конфронтације, чак и ако то штети њиховим сопственим економским позицијама и пословним интересима", рекао је Путин.

Он је оценио да "заједнички економски пројекти и узајамне инвестиције зближавају различите земље и помажу да се реше актуелни међудржавни проблеми".

Сочи -- Руски председник Владимир Путин рекао је да је одлуку о референдуму на Криму донео легитиман парламент и навео да Русија има право да брани своје интересе.

"На Криму су људи одржали референдум. Нисмо тек тако ми у Русији саопштили да је одржан референдум. Парламент Крима је изабран по украјинском закону неколико година раније. Затим је на основу тог референдума Крим, као и Косово, усвојио декларацију о независности и обратио се Русији са молбом за пријем у састав руске државе", рекао је Путин, а преноси ТАСС.

Председник Русије, како преноси РИА Новости, изразио је чуђење што је у ситуацији са декларацијом о независности Косова "бело било названо белим", а у "сличној ситуацији са Кримом - црним". 

ТАСС преноси да је Путин подсетио, пре свега, на право народа на самоопредељење из Повеље УН. 

Током међународног дискусионог клуба "Валдај" руски лидер је рекао да су после распада бившег СССР-а западне земље одлучиле да не рачунају на Русију и почели да чине "све што желе, уопште не поштујући никаква правила". 

"Значи неко може уопште да се не обазире ни на шта, а ми не можемо да заштитимо наше виталне интересе рускојезичног и руског становништва на Криму? Не може тако", рекао је Путин. 

Изражавајући неслагање са латинском изреком "што је дозвољено Јупитеру, није дозвољено бику", руски председник је рекао да "можда бику и није дозвољено", али "медвед неће ни од кога тражити дозволу". 

"Уопште, код нас се он медвед сматра газдом у тајги и не намерава - и то поуздано знам, било где да се сели у друге климатске зоне, није му тамо удобно. Али, своју тајгу никоме неће дати, мислим да то треба да буде јасно", рекао је Путин. 

Према његовим речима, он никада није стављао у сумњу суверенитет Украјине, али је "друга ствар што је историја формирања Украјине у њеним садашњим границама прилично сложен процес". 

Путин: Мале шансе да ЕУ престане да купује руски гас

СОЧИ– Руски председник Владимир Путин изјавио је данас да не очекује да ће европске земље престати да купују природни гас од Русије, будући да немају реалну алтернативу.

„Можете ли замислити да ће се то догодити по жељи наших партнера у Европи? Једва могу замислити то”, рекао је Путин током састанка са руским и страним политичким стручњацима у Сочију, преноси Ројтерс.

Европска унија је, како подсећа британска агенција, недавно изразила забринутост због потенцијалног прекида у испорукама руског гаса који иде преко територије Украјине, због чега је изразила жељу за диверзификовањем испорука.

Путин је, такође, изразио наду да ће наредне недеље бити постигнут гасни споразум са Украјином, чиме ће бити окончан дугорочни спор између Кијева и Москве која је обуставила испоруке гаса Украјини.

Путин:Договор још могућ, употреба силе води у ћорсокак

СОЧИ– Руски председник Владимир Путин изјавио је данас да шансе за постизање договора о решењу ситуације у Украјини још постоје, али да примена силе може ситуацију да одведе у ћорсокак, додајући да не види жељу украјинских власти да решавају проблем уз помоћ политичког процеса.

„Уколико, не дај боже, опет неко падне у искушење да покуша да употреби силу (на истоку Украјине) за коначно решење тог проблема, довешће ситуацију у коначни ћорсокак”, упозорио је Путин на 11. међународном дискусионом клубу „Валдај”.

Према његовим речима, конфликт у Украјини, који је постао узрок захлађења односа Русије и Запада, представља пример унутрашње нестабилне државе која се нашла на пресеку интереса великих држава, лишене ефикасних механизама балансирања амбиција светских актера, пренела је агенција РИА Новости.

Најважнији за Украјину јесте хитан прекид ватре и тек тада је могуће говорити о дијалогу Кијева и Доњецког басена, рекао је Путин.

Председник Русије је нагласио да се Москва залаже за потпуно поштовање договора из Минска, а одсуство жеље украјинских власти да решава питање политичким процесом представља кључни проблем.

Притом је додао да се договори не поштују у потпуности и да се , између осталог, војска не повлачи из неких насеља, као ни устаници, позивајући се на то да њихове породице тамо живе.

„Спремни смо да учинимо све да би били испуњени договори постигнути у Минску”, рекао је Путин, оптужујући Кијев за сталне покушаје решавања проблема уз помоћ силе - свргавање бившег председника Виктора Јануковича са власти, порас национализма, формирање специјалних батаљона националистичког усмерења, хапшење незадовољних влашћу на југоистоку земље и војне акције у том региону.

Изражавајући чуђење што међународна заједница не употребљава „некада популаран” термин „прекомерне употребе силе” на догађаје у Украјини, Путин је признао да је Русија помогла Јануковичу да се пребаци на Крим, јер би његово враћање у Кијеву било сувише опасно.

„Нећу крити, помогли смо му да се пребаци на Крим, где је боравио још неколико дана. У том периоду Крим је још био део Украјине, али будући да су се догађаји у Кијеву развијали врло брзо и бурно (…) у таквим условима да се враћа у Кијев већ је било бесмислено”, рекао је руски председник.

Подсећајући да је у то време било убистава представника Јануковичеве Партије региона, Путин је рекао да шира јавност за то не зна.

„Ушли су у канцеларију Партије региона, узели тамо техничке сараднике, убили и спалили их у подруму”, рекао је Путин, додајући да се Јанукович обратио с молбом како би га пребацили у Русију.

„Тражио је да га доведемо у Русију што смо ми и учинили”, рекао је Путин.

(Глас Русије-Срна-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер