петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин: Хтели су да зависимо од западне технологије, али наши млади научници су желели другачије
Хроника

Владимир Путин: Хтели су да зависимо од западне технологије, али наши млади научници су желели другачије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. новембар 2023.

Запад је мислио да Русија никада неће моћи да престане да зависи од западне технологије, али захваљујући младим научницима, земља се поприлично брзо технолошки осамостаљује, рекао је председник Русије Владимир Путин на трећем конгресу младих научника у Сочију.

Раније су руски истраживачи куповали опрему у иностранству, а сада су принуђени да производе сами, приметио је Путин и нагласио да је управо ту кључ.

"Појавило се тржиште за производе наших произвођача. А ако се појавило тржиште, онда постоји и економски подстицај за производњу. У време када смо све куповали у иностранству, није било домаћег тржишта", казао је председник.

Европа је сама себи укинула извор јефтиних енергената, по наређењу из Вашингтона из конкретно политичких побуда, казао је Путин и подсетио на експлозију гасовода Северног тока један и два у Балтичком мору који су Европи доводили гас из Русије.

Немачка је самоиницијативно укинула повољан гас из Русије, а све то зато што нема суверенитет, а њихова власт нема довољно снаге да донесе решења која су у корист народа, приметио је.

Украјинцима су деценијама испирали мозак псеудоисторијом, казао је Путин, говорећи о историји, и нагласио да је важно да се покаже шта представља етничка, културолошка и језичка заједница "руског света" заснована на научним истраживањима.

"Материјално таква истраживања нису скупа, али много значе", нагласио је.

Посведочио је да руководство државе испуњава своја обећања и да заиста поштује рад младих научника. Наиме, Стипендија за студенте постдипломских студија је повећана, сада износи 75.000 рубаља, казао је Путин и подсетио да је тај захтев на истој конференцији добио прошле године.

Говорећи са младим научницима, подсетио је своје саговорнике да треба да буду захвални својим менторима и учитељима без којих успеха не би могло да буде.

Како би се обезбедио квалитет производа потребно је нешто "примитивно али важно", тј. конкуренција – "на унутрашњем тржишту морамо да имамо конкуренцију", објаснио је.

Конгрес, који је одржан први пут у децембру 2021. године, окупља представнике водећих научних школа из различитих региона Русије, научне и образовне организације, власти, индустријске партнере, лидере домаће науке, и што је најважније – младе научнике, добитнике стипендија, студенте и ђаке из Русије и других земаља.

Организатори трећег Конгреса су Министарство науке и високог образовања Руске Федерације, Фондација "Росконгрес" и Координациони савет за питања младих у научно-образовној сфери Савета при председнику Руске Федерације за науку и образовање.

(РТ Балкан)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер