среда, 03. септембар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин: Ако је Зеленски спреман за преговоре, нека дође у Москву. Ми се не боримо за територије, већ за права људи који живе на тим територијама
Хроника

Владимир Путин: Ако је Зеленски спреман за преговоре, нека дође у Москву. Ми се не боримо за територије, већ за права људи који живе на тим територијама

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. септембар 2025.

Свака земља има право сама да бира своје гаранције безбедности, али не на рачун друге државе, изјавио је председник Руске Федерације Владимир Путин на конференцији за новинаре након војне параде у Пекингу.

"Ја се слажем с онима који сматрају да свака земља има право сама да бира своје гаранције безбедности, то се тиче се свих, па и Украјине. Али то значи да безбедност једне земље не може бити обезбеђена на рачун друге", подвукао је руски председник, одговарајући на питање о распоређивању страних војски у Украјини у оквиру безбедносних гаранција. 

Он подсећа да никада није довођена у питање сарадња Украјине са другим земљама у економском смислу, па тако ни њено потенцијално ступање у ЕУ.

"Ми се не боримо за територије већ за права људи који живе на тим територијама", нагласио је Путин.

Навео је да никад није одбијао састанак са лидером кијевског режима Владимиром Зеленским. Када га је питао амерички председник Доналд Трамп да ли је то могуће, он му је одговорио да јесте.

"Ако је Зеленски спреман за преговоре, нека дође у Москву", саопштио је Путин на конференцији за новинаре након посете Кини.

Ипак, узевши у обзир тренутни статус Зеленског, тај сусрет би био "пут који не води никуда". 

Он је подсетио и да Устав Украјине не подразумева ни на који начин да се председнички мандат и његова пуномоћја продуже, а мандат Зеленског је истекао још прошле године у мају.

"Пре свега треба да спроведу референдум о питањима територија, али за то је неопходно укинути ратно стање", навео је он, али подсетио да се онда морају одржати избори у Украјини, и тако ће то "трајати бесконачно".

Осим тога, према речима руског лидера, Запад је крив за трагедију у Украјини који је потпуно игнорисао интересе Русије у сфери безбедности.

Такође подсећа да је Русија још 2022. године предложила да Украјина повуче своје трупе из Донбаса и оконча сукоб, али се Кијев предомислио.

Говорећи о току Специјалне војне операције, навео је да руске снаге напредују на свим правцима, док Кијев "покрива рупе", пребацујући своје јединице из једне области у другу.

"Украјинске снаге нису више у могућности да изводе велике офанзивне операције", додао је Путин.

"Ако здрав разум преовлада, онда је могуће договорити се о прихватљивој опцији за окончање овог сукоба. И ја од тога полазим. Ако не, мораћемо све задатке који су пред нама постављени да решимо оружаним средствима", рекао је председник.

Када су у питању руско-украјински преговори, Путин наводи да је задовољан радом представника руске делегације Владимира Мединског, али и да је Русија спремна да повиси ниво преговора уколико буде такве потребе.

Осврнуо се и на резултате посете Кини, која је била вишедневна и обухватила неколико догађаја. Такав формат дозвољава да се у неформалној атмосфери лидери састану и у пријатељски разговарају, истакао је Путин.

Према његовим речима, за ова четири дана нико и ниједном није имао никакве негативне коментаре о тренутној власти у САД, већ су сви његови саговорници подржали састанак у Енкориџу. Сви они су уверени да ће став председника САД помоћи у достизању краја оружаног сукоба.

"Са Трампом имам добре односе, зовемо један другог по имену", додаје руски лидер. 

Осврнувши се на Трампове наводе "завери против Сједињених Држава", Путин је рекао да амерички лидер има смисао за хумор.

На питање новинара како оцењује резултате руско-кинеских разговора, председник је одговорио да су заиста позитивни и посебно истакао кинеску иницијативу за глобално управљање.

"Иницијатива за глобално управљање има за циљ стварање позитивних односа између различитих земаља", навео је.

Споразум о "Снази Сибира 2" је обострано користан и није темпиран да се поклопи са посетом Кини, већ је резултат дугих преговора, додао је Путин. Према његовим речима, испоруке гаса гасоводом из Русије у Кину моћи ће да достигну 100 милијарди кубних метара.

(РТ)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер