Početna strana > Hronika > Vladimir Kostić: SANU nije upoznata sa sporazumom iz Vašingtona, niti je neko konsultovao u vezi s tim, zna o tome koliko i svi građani
Hronika

Vladimir Kostić: SANU nije upoznata sa sporazumom iz Vašingtona, niti je neko konsultovao u vezi s tim, zna o tome koliko i svi građani

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 07. septembar 2020.

Predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) Vladimir Kostić izjavio je da Akademija nije upoznata sa sporazumom iz Vašingtona, niti je neko konsultovao u vezi s tim.

"Voleo bih da neko od vas ovde kaže o sporazumu kako i šta tačno, o čemu se radi, koja je to diplomatska verzija... Ja sam u okviru jednog intervjua rekao da Akademija nema nikakve bogatije kontakte sa izvorima vlasti, što naravno niko nije verovao, nego što ima bilo koji građanin", kazao je Kostić.

Kako je rekao, SANU nije pozvana "ni u kakvu podelu odgovornosti prema događajima  oko nas".

"Brojni akademici su dali svoja mišljenja i ona su heterogena. Što se mene tiče, ja ću pozdraviti pravo svakog akademika da se izjasni kako god on smatra da treba da se izjasni, ali kao institucija želim da vam kažem da mi zaista nemamo više informacija nego što postoje u štampi, a da tamo ima puno informacija, pretpostavljam da mi ni vi ne biste postavili to pitanje. Koliko znate vi, toliko znaju i članovi Akademije", rekao je Kostić.

Stranke ne shvataju da SANU nije politička partija

"Srpska akademija nauka i umetnosti se nije oglašavala o spomeniku Stefanu Nemanji zbog specifičnih okolnosti rada, ali nastojaćemo da organizujemo ozbiljnu debatu o spomeničkoj kulturi", rekao je na konferenciji za medije predsednik SANU Vladimir Kostić povodom zahteva pojedinaca i političkih stranaka da se Akademija oglasi o svim kontroverzama koje prate podizanje spomenika Stefanu Nemanji u Beogradu.

“Akademija se do sada oglašavala o raznim pitanjima – od Beograda na vodi do gondole, a davala je i svoje mišljenje o dešavanjima oko manastira Visoki Dečani. Ljudi koji nas prozivaju iz stranaka, da se odredimo o određenim pitanjima, ne shvataju da Srpska akademija nauka i umetnosti nije politička stranka, već da je ona heterogena”, rekao je Kostić na konferenciji za medije na kojoj su predstavljene aktivnosti ove institucije do kraja godine.

On sam nije hteo da iznese svoje mišljenje o ovom pitanju, već je rekao da će ga saopštiti u javnosti kroz intervjue koje bude davao.

Inače, SANU krajem oktobra počinje izborni ciklus novih redovnih i vanrednih članova za 2021. godinu, koji će se okončati izborom u novembru naredne godine.

 “Broj svih članova SANU je trenutno 130 i to je jedan od najmanjih brojeva u našoj istoriji. Upoređujući sa regionom, mi imamo 1,9 akademika na 100.000 stanovnika, dok se taj broj u zemljama regiona, izuzev Severne Makedonije, kreće od 5 do 7”, objasnio je Kostić.

Prema njegovim rečima, SANU ima 99 redovnih i 31 dopisnog člana. Od toga su samo 11 odsto žene, a u tri odeljenja SANU uopšte nema članica, naveo je Kostić.

Procentualna zastupljenost članova SANU po oblastima govori da su 60 odsto akademci prirodnh nauka, oko 30 odsto dolaze sa društveno-humanističkih nauka, a 10 odsto iz oblasti umetnosti.

(N1, Nova.rs)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner