субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Костић: Академија дуго гајила "филозофију ћутања", кућа од слоноваче коју смо толико волели срушила се пред налетом електронских медија; Вучић није присуствовао свечаности дана САНУ, иако је био најављен
Хроника

Владимир Костић: Академија дуго гајила "филозофију ћутања", кућа од слоноваче коју смо толико волели срушила се пред налетом електронских медија; Вучић није присуствовао свечаности дана САНУ, иако је био најављен

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. новембар 2018.

Српска академија наука и уметности није ни у каквој кризи и још увек је живог и критичког духа, поручио је на прослављању дана САНУ њен председник Владимир Костић.

У оквиру обележавања овог дана, отворен је Аудио-визуелна архива и Центар за дигитализацију и представљени су нови дописни чланови Академије. Свечаности, иако је био најављен, није присуствовао председник Србије Александар Вучић.

Говорећи о недавној изборној скупштини и односу медија према догађајима у Академији, председник Владимир Костић истакао је да је неопходна изградња мудре и јасне стратегије медијског представљања САНУ.

"САНУ је дуго, усуђујем се да кажем, исувише дуго, гајила "филозофију ћутања" као посебну, приватну "кућну мудрост", делом наметнуту искуствима са "случајем Меморандум", делом кроз традицију универзалног одговора "примили к знању", кад год би се суочили са неразумевањем па и хостилношћу према овој кући. Бојим се, међутим, да су та времена неповратно прошла, кућа од слоноваче коју смо толико волели се срушила пред налетом електронских медија. Посебно данас САНУ не може да живи ван средине у којој делује нити може да очекује да у будућности не буде стално процењивана, од група појединаца, добронамерних али и оних других, из много разлога, недобромнамерних", рекао је Костић.

Он је указао да су у претходним месецима САНУ и појединци у њој били изложени критици, која је "ако се изузме поруга и моралне дисквалификације", била "чудна мешавина искрене, мада не и увек добро информисане забринутости и неистина, конструкција и субјективности".

Одређени медијски кругови готово свакодневно су објављивали текстове са експлицитним оптужбама, а да нисмо питани имамо ли шта да кажемо у своју одбрану, нагласио је Костић.

Према његовом мишљењу, САНУ је у некој мери препустила простор својим критичарима, "искрено и вероватно наивно верујући у моћ чињеница и елаборираних мишљења", док се, упоредо, у електронским медијима и друштвеним мрежама "збуњено суочавала са правим вербалним насиљем".

Костић је упозорио да постоје групе, "организоване често на основу изненађујућих критеријума или чак и без њих" које сада све гласније од САНУ траже да се она колективно и недвосмислено изјасни, али искључиво текстом који јој они диктирају.

Такви, прецизирао је Костић, ишчекују да ће из САНУ, "као из каквог мегафона коначно одјекнути оно што би желели да чују, попут оне митске рупе из које излази 'У цара Трајана козје уши'".

"Када се то не догоди, закључак је кратак и јасан: Ккутију треба укинути или разбити. Верујем да САНУ, настојећи да се битно не удаљава од научних и уметничких основа, мора неговати одговорну критику, која се састоји само у томе да кажемо да ствари нису добје такве какве јесу", рекао је он.

Костић је поручио да САНУ треба да се осврне на све критичке примере који су се чули у протеклом периоду и да се одреди према низу ставова и предлога, "чак и ако се у овом тренутку не слаже са њима". 

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер