Početna strana > Hronika > Vladika Grigorije u „Utisku nedelje“: Dodela ordena Vučiću je jedna stravična greška koja ne poštuje veličinu 800-godišnjeg jubileja SPC
Hronika

Vladika Grigorije u „Utisku nedelje“: Dodela ordena Vučiću je jedna stravična greška koja ne poštuje veličinu 800-godišnjeg jubileja SPC

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 28. oktobar 2019.

Episkop Dizeldorfa i Nemačke Grigorije izjavio je u Utisku nedelje na TV Nova S da je dodela ordena predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću na proslavi 800 godina samostalnosti Srpske pravoslavne crkve greška koja ne poštuje veličinu tog jubileja.

"Na primer imate u crkvi zanimljiv, ali dobar običaj da za Božić, Uskrs i velike praznike ne može biti venčanja, zato što bi ili venčanje ili Uskrs bilo važnije. Ili bi venčanje potisnulo tako velik praznik ili bi praznik progutao jedan tako važan događaj venčanja za neke ljude. Tako mi se učinilo da je i to (dodela ordena) jedna stravična greška koja ne poštuje veličinu tog 800-godišnjeg jubileja i sad odjednom tu je jedno ordenovanje koje je postalo važnije od osam vekova trajanja srpske crkve u kakvim sve okolnostima i prilikama", rekao je episkop.

„Ovo što živimo je posledica i vrhunac neodgovornog zatvaranja očiju“, smatra Grigorije.

Prema njegovom mišljenju, problem je počeo onog trenutka, u samom začetku, kada smo onima za koje vidimo da lažu ili čine nasilje prestali da skrećemo pažnju na to i govorimo o tome.

Kada je prestalo da se govori nemoj da lažeš, onda smo došli do nasilja, a nasilje je ono protiv čega se treba boriti na najmudruiji mogući način. Ne nasiljem, ali protestujući protiv nasilja“, rekao je Grigorije.

Vladika je ispričao i da mu je prošlog Uskrsa stigao poziv u vezi sa protestima za koje je rekao da ih podržava, a koji su, kako je podsetio, počeli zbog toga što je neko udario čoveka štanglom u potiljak.

„Za mene, kao nekoga se seća jama u Hercegovini, taj uradac u potiljak, to je nešto najstrašnije bilo, ma ko da je taj čovek bio, morali su biti protesti“, smatra Grigorije i dodaje da se ne stavlja ni ničiju stranu.

On je ocenio da to samo govori da smo došli u fazu kada niko ne sme biti različit i drugačiji, što je savim suprotno prirodi onoga što je danas svet dostigao.

"Mi moramo da čuvamo različitosti i ne smemo ih potreti nipošto. Ko hoće da potre različitost i sve pokrije svojom ličnošću, ma ko on bio on ustvari pravi podele. To je moj stav, nemojte da unosimo podele", rekao je Grigorije.

Govoreći o sastanku vladika i patrijarha Irineja sa predsednikom Srbije Vučićem i članom predsedništva BiH Miloradom Dodikom u maju ove godine, on je rekao da je krenuo "kolaps" kada je jedan od vladika izneo svoje mišljenje koje je bilo drugačije. "Neka mala primebda potpuno isključuje sve iz koloseka, jer je neko nešto rekao što nije u saglasnosti i to što je ovaj starac (vladika) rekao izvinite pa mi imamo svoje mišljenje i tu već kreće kolaps", rekao je Grigorije.

On je istakao da je princip po kome ne smeš biti drugačiji i različit strašno opasan.

On se osvrnuo na i na Vučićevu konstatciju nakon Sabora Srpske pravoslavne crkve koji je održan u maju, a kojem je predsednik Srbije prisustvovao, da su se tamo našla petorica protiv njega i da on zna koja su to petorica. Povodom tih navoda on je rekao da se toga ne plaši. "Ja znam ko su, jaka stvar. Ko si ti sada da se ja štrecam i plašim što ti znaš ko sam ja. Svako jutro ću ustati i reći ja se ne slažem sa tobom. A to znači da svaki čovek treba i mora da kaže ja sam ja nisam slaba ovca na koju vuk ima pravo. Ja hoću da budem čovek i ličnost i kao takav hoću da izgrađujem zajednicu, a ne kao podanik i sluga, ne kao nebiće već kao biće, ime, kao Grigorije. To je stav koji ja zastupam to je ono što treba da se dogodi ovde", rekao je episkop.

Kazao je da, kada ga pitaju koja je strana, on kaže da nije nijedna. "Ja sam ja, nikoja strana nisam i hoću da ti budeš ti i da kao takav tu budeš zajedno samnom", rekao je episkop.

Docent bogoslovskog fakulteta Vukašin Milićević istakao je da je najopasnija stvar energija koja se troši na samoobmanjivanje i laganje u oči, a koja bi mogla mnogo korisnije da bude utrošena.

On se osvrnuo i na pitanje korupcije, koje je ocenio kao sistemnski problem i dodao da se to rešava promenom sistema. Urednik „Nedeljnika“ Veljko Lalić je stanje u Srbiji opisao sintagmom „pa šta“.

„Pa šta on ne mora da ima diplomu, kakav doktorat?“, navodi Lalić kao primer. On je, naveo i da je reč o autoritarnom režimu u kojem vlada kult ličnosti i populizam.

(Beta, Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner