уторак, 05. децембар 2023.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Србије усвојила нову "Националну стратегију за родну равноправност" за период 2016-2020.
Хроника

Влада Србије усвојила нову "Националну стратегију за родну равноправност" за период 2016-2020.

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. јануар 2016.

 БЕОГРАД - Влада Србије на данашњој седници усвојила је нову Националну стратегију за родну равноправност за период 2016-2020. и Акциони план за њено спровођење који треба да допринесу економском снажењу жена и њиховом већем укључивању у политички живот.

Како је истакла потпредседница Владе и председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић, нова стратегија и акциони план за спровођење стратегије предвиђају веће економско оснаживање жена и поспешивање њиховог већег укључивања у политички живот и постављање на руководећа места у органима власти на локалном и републичком нивоу.

Михајловић је, како се наводи у саопштењу тог координационог тела, рекла је да је 2015. била година прекретница у тој области у Србији и истакла да је припремљен законодавни оквир.

"У најскоријем периоду Влада ће усвојити и Закон о равноправности жена и мушкараца, након чега ћемо припремити и подзаконска акта која ће се тицати како запошљавања жена, тако и сузбијања родно заснованог насиља", истакла је Михајловић.

Она је поручила да мора да се пооштри однос послодаваца према женама како би припаднице лепшег пола биле у правима изједначене са мушкарцима.

Михајловић је додала и да је циљ да се достигне нулта толеранција на насиље над женама, боља координација правосуђа, социјалних служби, полиције и локалних самоуправа, као и измена Кривичног закона.

"У стратегији смо се посебно осврнули на жене које су мање видљиве, а где постоји велика дискриминација - то су Ромкиње, жене на селу и жене са инвалидитетом", казала је Михајловић.

Министарка је нагласила да је и буџет за 2016. родно сензитиван односно да се у планирању буџетских средстава водило рачуна о потребама жена.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер