Početna strana > Hronika > Vlada Republike Srpske: Utvrđen predlog Zakona o referendumu
Hronika

Vlada Republike Srpske: Utvrđen predlog Zakona o referendumu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 26. januar 2010.

Vlada Republike Srpske utvrdila predlog zakona o referendumu i uputila predlog zakona Narodnoj skupštini RS, koja donosi odluku o raspisivanju referenduma.

Na današnjoj posebnoj sednici Vlada Republike Srpske utvrdila je predlog zakona o referendumu i građanskoj inicijativi, koji je po hitnom postupku upućen u skupštinsku proceduru.

Ministar lokalne uprave i samouprave RS Zoran Lipovac kaže da je zakon tehničke prirode i da ne sadrži referendumsko pitanje.

"Odluku o raspisivanju referenduma donosi Narodna skupština RS većinom glasova ukupnog broja narodnih poslanika, a predlog za raspisivanje mogu podneti predsednik RS, vlada RS, kao i najmanje 30 narodnih poslanika ili najmanje 10.000 birača", rekao je Lipovac.

Predlogom zakona uređuje se raspisivanje i sprovođenje referenduma kako na nivou RS, tako i u lokalnim zajednicama.

Njime se uređuje način organizovanja neposrednog izjašnjavanja građana, zaštita njihovih prava u sprovođenju referenduma i način ostvarivanja građanske inicijative.

Ministar Lipovac navodi da će zakon o referendumu sprovoditi posebna komisija, kako na nivou RS, tako i na nivou opština i gradova.

On je izjavio da će ovaj zakon biti već danas prosleđen u skupštinsku proceduru po hitnom postupku, uz zahtev za zakazivanje posebne sednice Narodne skupštine RS.

Referendum polovinom februara

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik rekao je ranije da se građani na referendumu neće izjašnjavati o otcepljenju tog entiteta od Bosne i Hercegovine, već o podršci Dejtonskom sporazumu.

Dodik je naglasio da bi referendum o izjašnjavanju građana RS o podršci Dejtonskom sporazumu mogao da se raspiše polovinom februara, ako do tada bude usvojen zakon o referendumu.

"Očekujemo da će Bošnjaci iskoristi pravo veta u Skupštini i blokirati donošenje tog zakona, posle čega će biti zatraženo mišljenje Ustavnog suda", rekao je Dodik, dodajući da bi u tom slučaju referendum mogao da se raspiše najkasnije za mesec i po.

Dodik je najavio da će pitanje glasiti - "Da li podržavate Dejtonski sporazum i protivite se njegovom kršenju".

Prema njegovim rečima kroz tu "formulaciju eliminisaće se svaki mogući prigovor da je to antidejtonski akt".

"Mi ne smatramo da je Dejton genetska greška i zato branimo taj ugovor", ocenio je Dodik i dodao da se međunarodna zajednica potrudila proteklih godina da eliminiše Srbiju i Hrvatsku iz Dejtonskog procesa.

Predsednik Republike Srpske Rajko Kuzmanović izjavio je u razgovoru sa šefom Delegacije Evropske komisije u BiH Dimitrisom Kurkulasom, da su predstavnici RS odlučni u nameri da građanima omoguće da se izjasne o odlukama visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH i o podršci Dejtonskom sporazumu.

Kuzmanović je istakao da "RS poštuje autoritet visokog predstavnika i mandat koji mu je poveren Dejtonskim sporazumom", ali budući da je visoki predstavnik Valentin Incko "izišao iz okvira poverenog mandata i nametanjem zakona uskratio pravo legalnim institucijama da suvereno odlučuju", RS je odlučila da sprovede referendum.

Predsednik je rekao da RS time ne dovodi u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet BiH, već pokušava da pravnim i demokratskim sredstvima zaštiti svoja legitimna prava i interese svojih građana.

(RTS)