петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Републике Српске: Утврђен предлог Закона о референдуму
Хроника

Влада Републике Српске: Утврђен предлог Закона о референдуму

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. јануар 2010.

Влада Републике Српске утврдила предлог закона о референдуму и упутила предлог закона Народној скупштини РС, која доноси одлуку о расписивању референдума.

На данашњој посебној седници Влада Републике Српске утврдила је предлог закона о референдуму и грађанској иницијативи, који је по хитном поступку упућен у скупштинску процедуру.

Министар локалне управе и самоуправе РС Зоран Липовац каже да је закон техничке природе и да не садржи референдумско питање.

"Одлуку о расписивању референдума доноси Народна скупштина РС већином гласова укупног броја народних посланика, а предлог за расписивање могу поднети председник РС, влада РС, као и најмање 30 народних посланика или најмање 10.000 бирача", рекао је Липовац.

Предлогом закона уређује се расписивање и спровођење референдума како на нивоу РС, тако и у локалним заједницама.

Њиме се уређује начин организовања непосредног изјашњавања грађана, заштита њихових права у спровођењу референдума и начин остваривања грађанске иницијативе.

Министар Липовац наводи да ће закон о референдуму спроводити посебна комисија, како на нивоу РС, тако и на нивоу општина и градова.

Он је изјавио да ће овај закон бити већ данас прослеђен у скупштинску процедуру по хитном поступку, уз захтев за заказивање посебне седнице Народне скупштине РС.

Референдум половином фебруара

Премијер Републике Српске Милорад Додик рекао је раније да се грађани на референдуму неће изјашњавати о отцепљењу тог ентитета од Босне и Херцеговине, већ о подршци Дејтонском споразуму.

Додик је нагласио да би референдум о изјашњавању грађана РС о подршци Дејтонском споразуму могао да се распише половином фебруара, ако до тада буде усвојен закон о референдуму.

"Очекујемо да ће Бошњаци искористи право вета у Скупштини и блокирати доношење тог закона, после чега ће бити затражено мишљење Уставног суда", рекао је Додик, додајући да би у том случају референдум могао да се распише најкасније за месец и по.

Додик је најавио да ће питање гласити - "Да ли подржавате Дејтонски споразум и противите се његовом кршењу".

Према његовим речима кроз ту "формулацију елиминисаће се сваки могући приговор да је то антидејтонски акт".

"Ми не сматрамо да је Дејтон генетска грешка и зато бранимо тај уговор", оценио је Додик и додао да се међународна заједница потрудила протеклих година да елиминише Србију и Хрватску из Дејтонског процеса.

Председник Републике Српске Рајко Кузмановић изјавио је у разговору са шефом Делегације Европске комисије у БиХ Димитрисом Куркуласом, да су представници РС одлучни у намери да грађанима омогуће да се изјасне о одлукама високог представника међународне заједнице у БиХ и о подршци Дејтонском споразуму.

Кузмановић је истакао да "РС поштује ауторитет високог представника и мандат који му је поверен Дејтонским споразумом", али будући да је високи представник Валентин Инцко "изишао из оквира повереног мандата и наметањем закона ускратио право легалним институцијама да суверено одлучују", РС је одлучила да спроведе референдум.

Председник је рекао да РС тиме не доводи у питање суверенитет и територијални интегритет БиХ, већ покушава да правним и демократским средствима заштити своја легитимна права и интересе својих грађана.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер