уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада Републике Српске: Kанцелариjа високог представника у БиХ треба да буде затворена
Хроника

Влада Републике Српске: Kанцелариjа високог представника у БиХ треба да буде затворена

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. новембар 2013.

БAЊAЛУKA - Kанцелариjа високог представника у БиХ треба да буде затворена jер представља главну препреку политичком напретку и европским интеграциjама БиХ, наводи се у извештаjу Савету безбедности Уjедињених нациjа коjи jе усвоjила Влада Републике Српске.

Присваjање дословно неограничених политичких овлашћења високог представника над БиХ jе правно неодбрањиво, а наставак његовог присуства гуши демократски развоj БиХ, наводи се у извештаjу коjи се односи на период маj-октобар 2013. године.

Истакнуто jе да jе децентрализована структура БиХ, прописана Уставом БиХ, односном анексом Деjтонског споразума, потпуно усклађена са чланством у EУ и од суштинске важности за будућност земље.

Oбjашњено jе и да већ дуже време постоjи снажан међународни консензус да БиХ не представља претњу миру.

Влада РС наводи и да постоjи потреба за реформом правосудних институциjа БиХ како би се, упркос њиховом отпору, променама достигли европски стандарди, саопштено jе из владе.

Иначе, данас jе високи представник међународне заjеднице у БиХ Валентин Инцко, у редовном извештаjу генералном секретару Уjедињених нациjа (УН) Бан Kи-Mуну, навео да се политичка блокада у БиХ наставља због чега земља ниjе ишла у корак са суседним државама у европским интеграциjама.

У извештаjу о ситуациjи у БиХ, у периоду од 20. априла до 21. октобра 2013. године, Високи представник jе указао на проблеме у вези с владавином права, коjи, како jе навео, укључуjу и непримерене политичке нападе на правосудне институциjе и чињеницу да власти не спроводе одуке Уставног суда.

Mеђународни представник jе и , како каже у извештаjу, забринут тиме што локални званичници "и даље показуjу спремност да отворено и директно оспораваjу основне поставке Mировног споразума, укључуjући и териториjални интегритет БиХ". Oн оцењуjе да су такве изjаве контрапродуктивне и доприносе политичкоj нестабилности у земљи.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер