субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вјоса Османи за Си-Ен-Ен у емисији Кристијане Аманпур: Нема знака једнакости са Србијом у злочинима, око 20 хиљада жена је силовано, а још ниједан српски полицајац, или војник није правосудно процесуиран
Хроника

Вјоса Османи за Си-Ен-Ен у емисији Кристијане Аманпур: Нема знака једнакости са Србијом у злочинима, око 20 хиљада жена је силовано, а још ниједан српски полицајац, или војник није правосудно процесуиран

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 13. фебруар 2021.

„Косово такође пружа руку Србији и кренуло је у дијалог са Србијом, не остављајући ни један камен спотицања непомереним. Србија, међутим, доказује супротно, нажалост. Упркос злочинима које је починила против људи на Косову, она још увек то пориче, не тражећи опроштај и не изводећи људе пред лице правде за почињене злочине“, казала је вршитељка дужности председника Косова Вјоса Османи у интервјуу за ЦНН. На Косову у поноћ почиње предизборна тишина, а она на изборе иде са Аљбином Куртијем.

Рекавши да јој је част да говори са неким ко је извештавао са Косова, док су сви пролазили своје „најмрачније тренутке“ и чији су „животи били у опасности због тога што су говорили истину“, саопштила је да говори из свог родног града – Митровице, одакле је и Кристијан Аманпур извештавала.

Назначивши да је Косово било патријархално друштво, у којем су генерације напорно радиле како би се поправио положај жена, каже да сада имају 30 одсто жена и да намеравају да тај број и повећају.

На питање шта су највећи тренутни проблеми Косова како би оно максимално развило своје потенцијале и зауставио се пре свега „страшан одлив мозгова“, те да се њен политички програм заснива на борби против криминала и корупције, Османи је још једном подцртала да је Косово прошло кроз ужасе рата, потврдивши да се сада суочава са криминалом и корупцијом, преноси „Коссев“.

Она каже да приликом сваког испитивања јавног мњења, грађани Косова истичу два захтева: потреба да се боре против корупције, а друга је обезбеђивање нових радних места.

„Али је управо овај велики зид корупције који је изграђиван током година, спречавао напредак у било којој другој области, било да је у питању отварање нових радних места за младу генерацију или повећање капацитета у образовању и здравству“, казала је, додавши да Косово са друге стране има најмлађу популацију у Европи.

Потребна је потпуна промена свести да би се срушио тај зид корупције, а Османи уверава да ће управо то учинити, нарочито са здруженим снагама ње и Аљбина Куртија.

Једна од њихових кључних тачака програма за то како ће спречити корупцију је процес ветинга у правосуђу/тужилаштву.

„Косово заслужује много боље, посебно млада генерација која нажалост од скора само тражи начин како да оде са Косова“, навела је.

Одговарајући на питања у вези са Србијом каже да је за Косово до сада било „врло изазовно време“ али да су 2008. године посебно уз подршку САД-а и већине демократских чланица Уједињених Нација успели да прогласе независност и добију признање.

„Косово такође пружа руку Србији и кренуло је у дијалог са Србијом, не остављајући ни један камен спотицања непомереним. Србија, међутим, доказује супротно, нажалост. Упркос злочинима које је починила против људи на Косову, она још увек то пориче, не тражећи опроштај и не изводећи људе пред лице правде за почињене злочине. Они се и даље крећу напред, ипак, ка свом путу Европској унији, тако да мислим да је предуслов за нас да наставимо напред правда за жртве. Скоро 13 хиљада људи је убијено на Косову. Цивили, ми имамо највећи број деце која су убијена по глави становника у Југославији, док је око 20 хиљада жена силовано, а још ниједан случај у којем је особа која је починила тај злочин, било да је у питању српски полицајац или војник који је починио злочин, процесуиран правосудно“, истакла је.

Истовремено, Османи је нагласила да Косово „неће освету“ као предуслов за мир и помирење. Османи додаје да када се избори буду завршили она и „премијер“ Курти су спремни да седну са Србијом, али: „Ми ћемо рећи истину, и ништа осим истине, а остатак света је њу видео, највише преко ЦНН-а и репортера као што сте ви. Ми знамо ко је водио рат и знамо да су цивилне жртве патиле“.

Османи поново каже да су „спремни да крену напред према будућности“, али опет : „За одржив мир и помирење, правда је предуслов, и скоро је немогуће да се окрене друга страница без да се прочита она која је испред вас“.

На питање Кристијан Аманпур да подели своја искуства као тинејџерка током деведесетих година на Косову, Османи каже „да и она попут других Албанаца није смела да говори свој језик“, те да су им родитељи истеривани са посла само због националности.

„Током рата прошли смо пакао, људе које смо волели убијали су пред нашим очима, и као што сам рекла, били смо беспомоћни и под притиском, а у то најтеже време САД и ваша земља су стали уз нас. Били сте наш глас када нисмо имали глас, и због тога вам је народ Косова вечно захвалан и однос који имамо са САД је нешто што много ценимо.“

Османи је нагласила да ипак Косово не жели да буде симбол рата и корупције.

На последње питање да док са једне стране тражи од српске стране да буде одговорна за злочине који су почињени и подсећајући је на то да је она дошла на место председника зато што је њен претходник дао оставку како би се у Хагу суочио са оптужбама за ратне злочине – опише кроз шта пролази Хашим Тачи у тренутној ситуацији, Османи је одговорила:

„Пре свега не може да се поставља знак једнакости са оним што је Србија урадила, јер су то били злочини под плаштом државе. А оно што се десило на Косову после рата очигледно је нешто што је косовски парламент оформио специјализоване коморе, које се налазе у Хагу. Ми верујемо у међународну правду, и као што сам на почетку рекла-само је једна истина о томе шта се десило на Косову, а то је да је Србија починила ратне злочине против човечности и геноцид. Али сваки политичар на Косову доказао је да је спреман да одговори на међународну правду и наравно Косово ће чекати да се тај посао коначно заврши кроз поступке, али као што сам рекла не може бити друге истине о ономе што се десило на очиглед целог света.“

Дан раније за ЦНН интервју је дала и српска премијерка Ана Брнабић, а у фокусу се нашло питање вакцина, односно честитке Србији на успешном вакцинисању становништва.

(КоССев, Си-Ен-Ен)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер