субота, 04. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вјоса Османи на седници СБ УН о КиМ: Тврдње о наводном прогону Срба су лажне и политички мотивисане. Косово је шампион демократије. СПЦ ужива посебну заштиту, није било напада на цркве
Хроника

Вјоса Османи на седници СБ УН о КиМ: Тврдње о наводном прогону Срба су лажне и политички мотивисане. Косово је шампион демократије. СПЦ ужива посебну заштиту, није било напада на цркве

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. април 2024.

 Председница привемених институција у Приштини Вјоса Османи искористила је своје обраћање да говори о успесима Приштине у последњих 25 година називајући тзв. Косово "шампионом демократије".

"Наша млада република показује демократију на делу. Сва постигнућа су дело људи који су пуни наде и жеље да напредују. Ми смо се подигли из пепела рата. Владавина права је оно на чему почивају све наше институције што је препознато од најзначајнијих организација за људска права", тврди Вјоса Османи.

Османи је навела да је економски раст од пандемије у константном расту и да је Приштина стабилан партнер у свету.

"Тврдње о етничком чишћењу Срба су злонамерне, нетачне и политички мотивисане од стране српких званичника. Косовски Срби који чине 3-4 одсто грађана имају сва права на образовање, и сва друга права као мањинска заједница", тврди Османи.

Православне цркве и манастири, тврди, имају сву могућу заштиту иако годинама није забележен ниједан етнички мотивисан напад на њих.

"Покушаји дестабилизације од стране Србије трају и 25 година од НАТО интервенције што је показано у немирима у септембру када су нападани косовски новинари и припадници Кфор-а", навела је председница привремених институција у Приштини.

"Овде сам да поновим да је Косово спремно да спроведе договорено у потпуности и без одуговлачења, док Србија на све начине спречава пријем Косова у међународне организације", рекла је Османи

Као део приштинске делегације Вјоса Османи је на седницу Савета безбедности довела неколико жена које су, наводно, сведочиле о злочинима које су починиле српска војска и полиција.

Она је искористила време предвиђено за дискусију о извештају Унмика да говори о наводним злочинима, укључујући и силовања, над албанским цивилима током 1999.године.

Косовска председница Вјоса Османи изјавила је на седници Савета безбедности Уједињених нација да су тврдње Србије о наводном прогону Срба лажне, неосноване и политички мотивисане.

„Тај наратив је дискредитован извештајем Хенсилшког одбора за људска права и других међународних организација“, рекла је Османи.

Она је истакла да косовске институције бране права Срба са Косова, као и свих других заједница, и промовишу инклузивну заједниоцу, а да је око пола милиона Срба напустило Србију током власти председника Александра Вучића.

„Треба да нам буде јасно од кога Срби беже“, казала је Османи.

Она је додала да Срби на Косову имају право вета на уставне амандмане, а да закони Косова обавезују на употребу српског језика, док православна црква ужива посебну заштиту и да није било напада на цркве.

„Мултиетничност је вредност коју ценимо и коју ћемо бранити по сваку цену“, рекла је Османи.

Она је оценила да се агресија Србије наставља, да је Србија отела три косовска полицајца, а да је све кулминирало терористичким нападом 24. септембра 2023. године, после чега је Србија појачала војно присуство уз границу са Косовом и испробавала иранске дронове у близини границе.

„Такве поруке они шаљу својим суседима“, казала је Османи.

Додала је да је Србија подигла тензије тиме што је после успеха Косова у Савету Европе задржавала аутобусе са грађанима Косова и држала их без воде, хране и лекова, док је представник косовске полиције задржан у полицији.

Османи је рекла да Србија покушава да омета процес интеграције Срба на Косову, тиме што их застрашује.

„Косовски Срби су под притиском, али не од Владе Косова, већ од Владе Србије“, казала је Османи.

Она је рекла да је Србија принудила Србе са Косова да бојкотују локалне изборе на северу Косова, као и да под утицајем Београда Срби јуче нису изашли на референдум о опозиву градоначелника у тим општинама.

„Ако су албански градоначелници и даље у својим канцеларима, Срби треба да захвале Вучићу на томе“, рекла је Османи.

Она је говорила и о Асоцијацији општина са српском већином и истакла да је требало створити услове за то, што је значило да Србија треба да растури илегалне структуре, а она их је уместо тога претворила у паравојне структуре.

Османи је оценила да је непримењивање споразума „средње име“ Србије, те да Србија не спроводи многе договоре и да Вучић прво треба да се изјасни да ли Србија прихвата споразум из 2023. године, а тврди да Косово намерава да апсолутно спроведе тај споразум.

Османи је истакла да чланство Косова у Савету Европе гарантује и више права за Србе.

Она је рекла да 25 година након рата Косово сија и бори се за демократију, промовише мултиетничност и унапређује људска права за све.

„Наша будућност је светла и верујем да ћемо вам се једног дана придружити и постати део породице УН“, рекла је Османи.

Она је говорила и о злочинима Србије 1999. на Косову и представила две особе, које су седеле иза ње, које су жртве. Председник Србије Александар Вучић јавио се да одговори и поручио да је то био „политички тератар“, јер представница Косова није говорила о извештају у претходних шест месеци.

„Ми смо слушали процес против Србије за нешто што се догодило пре 25 година. Зашто нас нисте информисали о томе ко ће бити члан делегације. Мислите да није било силованих Српкиња на Косову“, казао је Вучић.

Одговарајући на наводе о иранским дроновима у Србији, Вучић је истакао да никада није видео ниједан ирански дрон и да то није видео нико у Србији.

Председавајућа је рекла да они не знају ко чини коју делегацију, а накнадно је навела да су неки чланови делегације Косова акредитовани као представници цивилног друштва.

Османи је додала да су жене које седе иза ње и чланице њеног кабинета, на шта је представник Русије рекао да Османи може да верује да има кабинет, али да је она у УН, што се тиче Русије, дошла као приватна особа.

(РТС-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер