субота, 10. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виталиј Чуркин о Сирији: Не падајте на изјаве САД и Британије, сетите се Ирака
Хроника

Виталиј Чуркин о Сирији: Не падајте на изјаве САД и Британије, сетите се Ирака

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. јул 2012.

Након што су Русија и Кина 19. јула поново уложиле вето на још једну УН резолуцију скројену од стране западних сила, представници истих западних земаља реаговали су жестоко и агресивно. УН амбасадори САД-а, Британије, Француске и Немачке прозвали су Русију и Кину за крвопролиће у Сирији, истичући да су овим ветом спречили "једини" начин да се оконча насиље. Из перспективе Русије и Кине, разлог због којег су уложили вето је сасвим јасан - јучерашња понуђена резолуција позивала се на Чланак 7 УН Повеље. Другим речима, одобрењем такве резолуције уједно би се одобрио и могући напад стране војске на Сирију.

Надаље, резолуција је и даље прозивала сиријску власт као главног суучесника у насиљу, без експлицитне осуде побуњеничке војске. Упркос чињеници да је само дан раније изведен крвави терористички напад на сиријске министре и званичнике, нико од стране западних представника није смогао снаге да експлицитно осуди тај чин. Амбасадори САД, Британије, Француске и Немачке констатовали су како је напад само још један разлог зашто је нужно донети "жешће одлуке". Након заседања Савета Безбедности УН сви представници су одржали кратку конференцију за новинаре. На конкретно питање новинара "да ли осуђујете терористички напад у Дамаску", амбасадори поменутих земаља су дипломатски одговарали с "осуђујемо сваки чин насиља".

Поводом јучерашњег заседања СБ УН и по питању најновијих догађања у Сирији, за РТ је ексклузивно дао интервју руски амбасадор при УН-у Виталиј Чуркин. У разговору истиче поприлично отворено који су конкретни циљеви западних сила. Можда по први пут један високи руски представник отворено говори о геополитичким импликацијима сиријске кризе. У разговору је нагласио да је један од главних циљева рушења сиријске владе слабљење утицаја Ирана у региону и истакао да је то главни циљ уплитања западних сила у сиријску кризу, нипошто "забринутост за сиријски народ".

Транскрипт разговора за РТ (19.7.2012):

РТ: "Најновији вето у СБ УН резултирао је великим критикама на рачун Москве. Да ли Русија подржава Асадов режим?"

Чуркин: "Наравно да не. Овде се ради о битним стварима које морају бити направљене како би се разрешила криза. Нажалост, изгледа да је план наших западних колега повећати тензије везано уз Сирију кад год им се пружи прилика. У овом случају су искористили прилику да је дошло време за продужење посматрачке мисије УН, на резолуцију су додали низ неприхватљивих клаузула. Стога смо морали, заједно с Кином, уложити вето на овај неприхватљив текст. Тиме смо дали и већи простор Кофи Анану по питању имплементације одлука Акционе групе из Женеве у којима се истиче да је нужно формирање транзицијској тела у Сирији и дијалог између свих супротстављених страна. Сматрамо да је предлог ове резолуције био контрапродуктиван јер би се само увеле санкције сиријској власти, зато смо је блокирали."

РТ: "Дакле, Москва не подржава Асадов режим, али представници САД, Британије и Француске истичу како је Русија 'издала сиријски народ' овим потезом, како то коментаришете?"

Чуркин: "Чујте... они су увек гласни када је реч о њиховој пропаганди. Начин на који критикују Рију и Кину није примерен, данас су представници Британије и Француске заиста превршили меру. Било би боље да се фокусирају на то како помоћи Кофи Анану, нажалост, по том питању нису направили ништа. Те државе које раде унутар групе "Пријатељи Сирије" су заправо, нећу рећи народа, али свакако "непријатељи сиријске владе". Они желе да сруше сиријску владу, структуру која је владала деценијама. То није само Асад и неколико званичника, већ цела структура коју подржава знатан сегмент народа. Ломљење те структуре води у још веће крвопролиће, сматрамо да је пуно логичнији потез да се иста конструкција настоји реформисати путем дијалога и то је руски став."

РТ: "Али дијалог још увек није понудио никакве резултате. Свет жели престанак насиља и убијања. Знамо да је Русија против стране интервенције, али да ли би нека форма хуманитарне интервенције ипак била прихватљива уколико би се зауставило убијање?"

Чуркин: "УН мисија на неки начин и јесте део тог покушаја, нажалост до сада није била успешна. Кажете да дијалог ништа није постигао, проблем је у томе што дијалог још увек није ни започео. Опозиција одбија да ступи у дијалог са сиријским властима које поручују да су спремне на разговор. Што се тиче 'хуманитарних' интервенција, оне нажалост само звуче 'хумано'. Свака војна интервенција, због било ког разлога, довела би до још већег крвопролића. А знамо како су 'највећи хуманисти на свету' - САД и Британија - интервенисали у Ираку, када су наводили низ племенитих разлога као непостојеће оружје за масовно уништење. Само та интервенција проузроковала је 150,000 цивилних жртава, да ни не говоримо о милионима избеглица и хаосу у земљи. Зато немојте наседати на хуманитарну реторику, има ту пуно више геополитике него хуманизма када је реч о Сирији. Консеквенце те политике су да конфликт и крвопролиће не престаје."

РТ: "Споменули сте геополитику, раније сте навели да ће се након Сирије исто десити у Ирану. Тврдите да је Иран коначни циљ свега овога?"

Чуркин: "Да, споменуо сам Иран у свом обраћању након заседања СБ УН. Чисти интерес и политика појединих земаља је срушити председника Асада како би се смањио утицај Ирана у региону. Иза исте политике стоје и регионални 'борци за демократију' као што су Саудијска Арабија и Катар, који су забринути око утицаја Ирана. Они сматрају и да су протести шиита у Бахраину спонзорисани од стране Ирана, упркос чињеници да бројни аналитичари и новинари верују да се ради о правом народном покрету против владе која није - у најмању руку - баш демократска. Све у свему, чиста геополитичка димензија је присутна код бројних држава које су агресивне према Сирији и то нема никакве везе с интересима сиријског народа."

РТ: "Имајући у виду ове геополитичке импликације које сте управо објаснили, како исте могу утицати коначно и на Москву?"

Чуркин: "Нисмо директно забринути, наравно, Русија ту настоји доћи до мирног решења и по питању иранског нуклеарног програма. Но, све снажније тензије између Ирана и запада и Саудијске Арабије стварају геополитичку борбу. Ми смо забринути што сиријски народ мора испаштати због ове геополитичке борбе. Наш фокус је сиријски народ и једини начин да се спаси народ је да све стране седну за преговарачки сто. Одлуке из Женеве су добар темељ за покретање дијалога. То се не може догодити уколико се ствара само притисак на сиријску владу. С друге стране екстремне групе све више се користе тероризмом. Не кажем да сиријска власт није починила насиље, почињени су јако озбиљни пропусти током последњих месеци. Али ако желимо зауставити насиље, а не да се настави годинама, онда се мора почети с дијалогом."

РТ: "Да ли се Русија овим изолира од међународне заједнице? Какве ће бити последице за Русију након што се ова криза заврши? Знамо да Русија такође доставља оружје Сирији, за које тврди да не може бити употребљено против цивила. Но, Русија се жестоко противи сваком облику стране војне интервенције."

Чуркин: "Видећемо, сматрамо да је добро да чинимо правичну ствар, а не само да следимо туђе катастрофичне политике, лично сам због тога поносан. На крају ће се ипак испоставити како је наша политика најправеднија, упркос тешким ситуацијама. А када говоримо о улагању вета, споменимо како је САД само када је реч о палестинском питању до сада уложио већ 60 вета. Стога би требали питати моје америчке колеге који је утицај њихове политике на Блиском истоку због тих континуираних вета. Често улажу вето и у директној контрадикцији с изјавама властитог председника и државне секретарке. У сваком случају, вето је кључни део повеље УН и нема ништа лоше у томе да га активирате онда када сматрате да бисте требали."

РТ: "Многи ме питају зашто Русија заузима овакав став по питању Сирије - да ли се ради о томе да Русија заправо није довољно појаснила властите ставове или исте ставове људи не разумеју довољно?"

Чуркин: "Људи имају различита стајалишта. И ми имамо састанке с члановима сиријске опозиције, ја се редовно састајем с њима, само дан пре имао сам састанак с опозицијом у Неw Yорку. Неки од њих заиста мисле да наша политика није исправна, али настојимо им приказати нашу страну. Но, будимо искрени, суочени смо с масивном пропагандом и манипулацијама јавног мњења. Нажалост, то су чињенице и то је стварност. То се догађа сваки пут када се деси већа политичка криза. Данас су моје колеге из Британије и Француске кренули у нечувени монолог којим су искривили руску спољну политику. Но, очито је да људи раде оно што морају радити. Напомињем још једном, било би пуно боље да се фокусирају како да помогну плану Кофи Анана."

РТ: "Шта се сада догађа након што су пропали преговори у СБ УН? Русија је истакла да жели видети продужење мировне мисије УН на терену, али има ли уопште смисла држати те људе на терену? Пошто до сада нису успели остварити своју мисију."

Чуркин: "Ништа се не би добило њиховим одласком, овако барем имамо прилику добити објективну информацију. Њихов одлазак би веројатно имао негативне последице. Имали смо консензус да се продужи мисија, али наше британски колеге су почели играти некакве игре и користе се јефтиним триковима. Укључили су додатни текст и политичке импликације у резолуцију коју су извукли испод тепиха. Верујем да су се добро конзултовали с Американцима, али нису с нама. Ово је противно пракси СБ УН. Но, сада ћемо имати разговор о чисто техничком аспекту продужења мисије, без икаквих политичких импликација."

РТ: "Коначно питање - појавиле су се гласине у неким медијима да је Асадова супруга већ напустила земљу и да се налази у Русији. Да ли би Москва примила Асада уколико падне?"

Виталy Чуркин: "Немам никакве информације по питању његове супруге. Знам да она има британски пасош, било би јој стога пуно једноставније да оде тамо. Немам даљих коментара."

РТ: "А шта ако Асад лично затражи азил у Москви?"

Чуркин: "Немам шта додати, наши званичници су били јасни када су рекли да је то 'обична фантазија'".

РТ: "Виталиј Чуркин, руски амбасадор при УН, хвала вам што сте у детаље појаснили став Москве по питању ове кризе".

(Адванце.хр) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер