петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виши суд у Београду осудио Момчила Перишића на три године затвора због "шпијунаже, односно одавања тајних података америчком обавештајцу Џону Нејбору"; Перишић: Изборићу се за одбрану своје части и достојанства
Хроника

Виши суд у Београду осудио Момчила Перишића на три године затвора због "шпијунаже, односно одавања тајних података америчком обавештајцу Џону Нејбору"; Перишић: Изборићу се за одбрану своје части и достојанства

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. фебруар 2021.

 Виши суд у Београду осудио је данас некадашњег начелника Генералштаба, пензионисаног генерала Момчила Перишића на три године затвора, због шпијунаже, односно одавања тајних података америчком обавештајцу Џону Нејбору.

Поред Перишића, осуђени су и Миодраг Секулић и Владан Влајковић на по годину и по дана затвора.

Ово је прва првостепена пресуда након скоро 19 година од покретања поступка. На њу и одбрана и тужилаштво имају право жалбе.

Иако се комплетно суђење одвијало без присуства јавности ради заштите војних и државних тајни, пресуда је јавно објављена у згради Специјалног суда, а Перишић је присуствавао њеној објави, пише Тањуг.

Подсетимо, поступак за “шпијунску аферу” покренуло је некадашње војно правосуђе у марту 2002. године, али се Перишић тада позвао на посланички имунитет.

Случај је активиран 2004. године, али је већ наредне прекинут због Перишићевог одласка у Хашки трибунал, где му је суђено за ратне злочине, што је окончано 2013. године ослобађајућом пресудом.

Поступак за шпијунажу је поново активиран 2014. године.

Тужилаштво је Перишића теретило да се тог марта 2002. године састао са америчким дипломатом Џоном Дејвидом Нејбором како би му уручио војне документе о учешћу Војске Југославије у ратовима у Хрватској и БиХ.

Пензионисани генерал Перишић је у време хапшења био потпредседник Владе Србије и председник Одбора за безбедност Скупштине Савезне републике Југославије, док се од 1993. до 1998. године налазио на месту начелника Генералштаба Војске Југославије.

Овај случај својевремено је називан највећом српском афером шпијунаже.

Перишић: Изборићу се за одбрану своје части и достојанства

Генерал у пензији Момчило Перишић данас је након објаве пресуде којом је осуђен на три године затвора због шпијунаже поручио да ће наставити да се бори за одбрану части и достојанства, као што је то чинио и раније.

“Као што сам бранио и одбранио своју земљу на фронту, тако сам у Хагу бранио част и углед народа, војске и државе и одбранио, сада се борим и изборићу се за одбрабу части и достојанства свог и своје породице и цашних официра Војске Југославије и Војске Србије”, рекао је Перишић новинарима испред Специјалног суда.

(НоваС-Танјуг)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер