субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Више од 200 жртава израелског удара на Газу
Хроника

Више од 200 жртава израелског удара на Газу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. децембар 2008.

Газа – Током једног од најкрвавијих дана у историји израелско-палестинског сукоба, најмање 205 особа убијено је јуче када су израелски ратни авиони и борбени хеликоптери напали појас Газе као одговор на недавну обнову ракетирања југа Израела иза којих стоје радикалне палестинске групе.

Вође владајућег исламистичког Хамаса, које Израел оптужује да је потпуном блокадом Појаса изазвао хуманитарну кризу великих размера, најављују освету. Хамас ће „непријатеља научити лекцији коју никад неће заборавити”, изјавио је представник војног крила Хамаса претећи „паклом” и могућим самоубилачким акцијама унутар Израела.

Израелски министар одбране Ехуд Барак изјавио је да ће операције трајати и да ће, уколико буде потребно, бити проширене и интензивиране. „Неће бити лако и неће бити кратко. Постоји време за мир и време за борбе, а сада је дошло време за борбу.”

Црни дим прекрио је град Газу по коме су после више од 30 ваздушних удара мртви и рањени лежали по улицама. Мртвачнице дуж појаса Газе немају места за све погинуле.

Израелска армија саопштила је да је током акције која је трајала и после доласка ноћи уништено седиште снага безбедности Хамаса. Исламска група потврдила је да је у нападу погинуло око стотину припадника Хамасових снага безбедности, укључујући шефа полиције и шефа јединице за безбедност и заштиту.

У нападу је убијено и најмање 15 жена и деце. Хуманитарне агенције страхују да израелска операција може да погорша кризу у сиромашној енклави дуж Средоземља која је са 1,5 милиона становника једно од најгушће насељених подручја света.

Вође Хамаса и другихрадикалних палестинских покрета позвали су одмах своје борце на освету због „израелског покоља”.„Свим борцима се наређује да одговоре на израелски напад”, наводи се у саопштењу покрета Исламски џихад, а слично саопштење су објавили и Хамас, као и неки други палестински покрети.

Одговарајући на напад израелске авијације, припадници Хамаса испалили су јуче ка Израелу више десетина ракета. Према подацима израелске болничке службе, једна особа је страдала у нападу на место Нетивот, на југу Израела. Још две ракете су пале на град Ашкелон, али у том нападу није било жртава, саопштила је израелска полиција.

Израелска војска опсежне ваздушне нападе правда циљем „заустављања терористичких напада који су последњих недеља извођени на настањена места на израелској територији”, како је акцију описао портпарол израелске армије.

„Упозорили смо на наше нападе палестинско цивилно становништво у појасу Газе, па је Хамас, који се крије међу тим становништвом, једини одговоран за ову ситуацију”, рекао је портпарол агенцији Франс-прес.

Израелска армија потврђује да је циљала „терористичку инфраструктуру” пошто је ове недеље прекинуто примирје које је Хамас прогласио пре шест месеци. У обновљеним нападима на југ Израела ракетама „касем”, примитивном верзијом „каћуша”, причињена је материјална штета али није било жртава.

Израелски авиони бомбардовали су и председнички комплекс у Гази који је Хамас после краткотрајног оштрог сукоба јуна 2007. преузео од присталица председника Махмуда Абаса и његовог секуларног покрета Фатах. Извештава се и о интензивном бомбардовању границе Газе са Египтом.

Агенције јављају да би мета израелских војних снага у оквиру продужене офанзиве у појасу Газе могли да буду и лидери Хамаса. На питање да ли би проширење војних операција укључивало и циљане нападе на вође Хамаса, портпарол израелских одбрамбених снага мајор Авитал Лејбович изјавио је новинарима: „Све што припада Хамасу може да буде мета. Можете то интерпретирати како хоћете”.

Палестински председник Махмуд Абас, који је у сталном сукобу са Хамасом откако су милитанти после избора преузели контролу Газе оспоравајући ауторитет Абасове власти, захтева преко свог представника Набила Абу Рудејне да Израел „одмах заустави агресију” и очекује интервенцију међународне заједнице.

Палестинци са Западне обале јуче су организовали протестне демонстрације у источном Јерусалиму, Рамали и Хеброну сукобљавајући се са израелском армијом.

Не позивајући Израел да обустави акције из ваздуха, Бела кућа тражи од власти у Јерусалиму да избегну цивилне жртве у Гази а од Хамаса да прекине са ракетирањем Израела како би се насиље прекинуло.

„Хамасови континуирани ракетни напади на Израел морају да се прекину да би се зауставило насиље. Хамас мора да прекине са својим терористичким активностима уколико жели да има улогу у будућности палестинског народа”, изјавио је представник Беле куће Гордон Џондрое.

„Сједињене Државе ургирају да Израел, циљајући на Хамас у Гази, избегне цивилне жртве”, додао је он.

Генерални секретар УН Бан Ки Мун је „дубоко узнемирен тешким насиљем и крвопролићем” позвао на тренутну обуставу операција на југу Израела и у појасу Газе.

Представник високог комесара ЕУ Хавијера Солане изразио је „велику забринутост” и позвао на тренутну обуставу сукоба и „максималну уздржаност” обе стране.

Британски Форин офис подсећа да је једини начин постизања трајног мира у Гази у мировним преговорима. „Док разумемо обавезу израелске владе да заштити своје становништво, позивамо на максималну уздржаност како би се избегле нове цивилне жртве.”

Представник руског МИП-а истиче да је неопходно спречити војне акције великих размера против Газе уз истовремени позив Хамасу да заустави ракетирање израелске територије.

Лидери арапског света осудили су војну акцију Израела, а за данас је у Каиру сазван хитан састанак шефова дипломатија Арапске лиге чији је генерални секретар Амр Муса изјавио је да се ради о „континуираном спектаклу” који је Израел „пажљиво планирао” и да зато треба очекивати много жртава и хуманитарну катастрофу. У Техерану је речено да се ради о „неопростивом” нападу против цивила

Жестока израелска акција одмазде доводи се у везу са предстојећим изборима 10. фебруара јер су политичари под притиском да узврате на ракетирања Хамаса.

Израелски ваздушни напад, по оценама аналитичара, може да наговести повратак насиљу високих размера после девет месеци примирја обележеног нижим степеном конфронтације са Хамасом.

Мировни процес, који је у последњим данима Бушове администрације по општој оцени потпуно замрзнут, могао би да буде потпуно убијен обновом сукоба.

Појас Газе

Појас Газе је сплет градова, села и земље смештен између Израела и Египта на југоистоку Медитерана. Град Газа има континуирану историју више од 3.000 година. На простору дужине 45 километара и максималне ширине 10 километара живи 1,5 милиона Палестинаца, махом избеглица прошлих ратова са Израелом. Већина становника нема више од два долара дневно, а 80 одсто зависи од хуманитарне помоћи у храни.

Израел је Појас заузео у рату 1967, али су се јеврејски насељеници и војници повукли септембра 2005. када је Газа предата Палестинској власти. Откако је исламистички Хамас преузео потпуну власт 2007, Израел је појачао блокаду Појаса онемогућавајући снабдевање горивом и допуштајући повремене уласке међународне помоћи у храни и лековима.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер