среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Више хиљада Турака из читаве Европе протестовало у Паризу
Хроника

Више хиљада Турака из читаве Европе протестовало у Паризу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. јануар 2012.

Више хиљада Турака из читаве Европе слило се у Париз у коме су протестовали због предлога закона према ком се негирање да се у Турској догодио геноцид над Јерменима проглашава за злочин.

Протестни марш Турака одржао се код француског Сената где би о предлогу закона требало да се расправља у понедељак, пошто је у Доњем дому о њему расправљано у децембру.

Демонстранти су носили натписе попут "Историја историчарима, политика политичарима" и критиковали француског председника Николу Саркозија да уочи председничких избора на пролеће јури гласове Јермена којих у тој земљи има око 500.000.

Ако закон буде усвојен, за негирање да су масовна убиства Јермена у отоманској Турској 1915. била геноцид, могло би да се добије једна година затвора и новчана казна од 45.000 евра. Тим законом би се негирање геноцида над Јерменима поистоветило с негирањем Холокауста.

Убиства Јермена 1915. године Француска је 2001. формано признала за геноцид, али није била предвиђена никаква казна за негирање.

Турска је у децембру накратко опозвала амбасадора из Париза и суспендовала војне, економске и политичке везе с Француском.

Јермени планирају демонстрације код француског Сената у понедељак уочи дебате и гласања.

За сада није јасно да ли ће предлог нацрта бити усвојен, а сенатски законодавни одбор је био против тог закона јер је оцењено да се њиме угрожава уставна заштита слободе говора.

Француска је 1990. донела Закон којим се кривично санкционише порицање холокауста, геноцида над Јеврејима током Другог светског рата, који је као амандман уграђен у закон из 1881. а који се односи на слободу штампе.

Сличан закон о Холокаусту имају и Немачка, Аустрија, Италија, Швајцарска, Шпанија и још неколико европских земаља.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер