петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виола Фон Крамон: Београд и Приштина треба да ураде све што је до њих како би се дошло до споразума прихватљивог за обе стране, све те реформе морају бити имплементиране пре него што говоримо о евроинтеграцијамa
Хроника

Виола Фон Крамон: Београд и Приштина треба да ураде све што је до њих како би се дошло до споразума прихватљивог за обе стране, све те реформе морају бити имплементиране пре него што говоримо о евроинтеграцијамa

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. јун 2021.

Европосланица и известилац Европског парламента за Косово Виола фон Крамон изјавила је у Дану уживо да и Београд и Приштина морају да имплементирају реформе на које су пристали, као и да треба да ураде "оно што је до њих", како би се дошло до споразума који би био прихватљив за обе стране.

Подсетимо, ове недеље настављен је дијалог Београда и Приштине уз посредовање ЕУ. Председник Србије из Брисела је дошао незадовољан током разговора. Министар спољних послова Никола Селаковић критиковао је посланицу ЕП да је својим ставом „да ништа није договорено док се све договори“ – направила озбљан политички и дипломатски преступ.

„Боље да не одговарам на те тврдње , мислим да није никоме од помоћи. Сви треба да раде свој домаћи задатак, и позивам све учеснике, и са српске стране и са косовске стране да ураде оно што је до њих и оно што је конструктивно, тако да можемо ускоро да нађемо добар и успешан споразум ради нормализације односа између Приштине и Београда. Увек сам имала став да су нам потребне реформе, то важи и за Косово, а критиковала сам све политичлке актере (због тога), и у Београду, и у Приштини“, каже фон Крамон.

Додаје да се залаже за целовитост уставних реформи, као и из области правосуђа, а посебан акценат ставља на права у вези ЛБГТ особа, као и жртава породичног насиља.

„Све те реформе морају бити имплементиране пре него што говоримо о евроинтеграцијама, као неком коначном процесу“, поручила је она.

Оцењује да ниједна од страна неће пристати на споразум док не виде „цео пакет који ће он донети“.

„То једноставно сви ми у Бриселу кажемо, да ништа није договорено док се све не договори. И то није изненађење, посебно за шефа дипломатије Србије“, навела је она.

Према њеним речима, да би се односи нормализовали, неопходно је уклонити све трговинске баријере и направити дубљу економску интеграцију у региону, пре него што Балкан почне да се интегрише у тржиште Европске уније.

„Морамо да имплементирамо све реформе на које су Србија и Косово пристали“, поручила је саговорница Н1.

Говорећи о преговорима у Бриселу, она је казала да је „било врло конкретних ствари“, као и да „Курти није дошао празних руку“, не прецизирајући детаље.

„Све мора бити отворено, транспарентно и без корупције“

Казала је да Вучићево оцењивање наступа Аљбина Куртија „сигурно није од помоћи“, и поновила да је да је став ЕУ да „обе стране играју по правилима“.

„Видим и личне нападе на мене и на неке друге прогресивне снаге у Европском парламенту, и то баш није пуно професионално, зато ја на то не бих ни одговарала“, подвлачи она и позива представнике обе стране да воде рачуна о својим изјавама као и да имају поштовања према Европском парламенту.

Она је рекла да у ЕУ постоји мишљење да постоји ризик због повећаног броја инвестиција у региону.

„Морамо да будемо соигурни да се тај новац правилно троши. Морамо дазнамо ко је одгоовран за то, дакле људи који ће управљати тим великим инвестицијама. Морамо да будемо сигурни да се то троши на еколошке и одрживе пројекте“, подвукла је она и упозорила да енергетска реформа још увек није ни почела.

„Све што је везано са европским новцем мора бити отворено, транспарентно и без корупције“, закључила је она.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер