уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Винер цајтунг: Србија поново иде путем Слободана Милошевића
Хроника

Винер цајтунг: Србија поново иде путем Слободана Милошевића

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. јул 2012.

Беч -- Нова српска влада још није преузела дужност, а Србија већ иде путем који води натраг ка Слободану Милошевићу и удаљава је од ЕУ, пише бечки лист Винер цајтунг.

Аутор коментара, директор Института за европске регионе и некадашњи шеф владе аустријске савезне земље Салцбург Франц Шаусбергер оценио је да је "одлукама којима се у одлучујућим областима ограничава аутономија мултиетничке покрајине Војводине српски Уставни суд потврдио своју политичку зависност".

Одлуке суда, наводи се у коментару, "у складу су са националистичком и централистичком политиком недавно изабраног председника Томислава Николића и новог социјалистичког премијера Ивице Дачића, некадашњег шефа за пропаганду Слободана Милошевића".

У коментару се указује да је, у време Милошевића укинута војвођанска аутономија, делимично враћена тек 2010. да би сада већ поново била у кључним областима ограничена.

Наводи се и да у Војводини мирно живи 25 националности, те да покрајина у којој живи трећина становништва са 40 одсто доприноси бруто друштвеном производу Србије.

"Са изузетком мале Странке уједињењих региона, у Србији су – као однедавно и у Румунији - на власти опет старе, бивше комунистичке клике", пише "Винер цајтунг".

Додаје се да оне "још брже но што се очекивало веслају уназад" те да је "политички послушан Уставни суд противуставним прогласио 25 одредби закона о аутономији".

"Ако мањем коалиционом партнеру под водјством будућег министра привреде и финансија Млађана Динкића, који је јачање српских региона и општина прогласио делом свог политичког програма, не успе да нову владу одврати од тога да настави путем централистичке власти, Европска унија ће наредних година моћи да отпише Србију као новог кандидата за чланство", наводи се у коментару.

Шаусбергер сматра да се "може очекивати продубљење јаза између до сада лојалне покрајине Војводине које нема никаквих сепаратистичких намера, и Београда".

"Тиме расте нестабилност на ионако крхком Западном Балкану, а Европа добија ново жариште сукоба у свом дворишту", закључује он у коментару.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер