уторак, 13. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вилијам Монтгомери: Статус Косова није питање којим ће се бавити САД и ЕУ
Хроника

Вилијам Монтгомери: Статус Косова није питање којим ће се бавити САД и ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. септембар 2010.

Хилари Клинтон у овај регион долази да охрабри политичке лидере у Приштини и Београду да започну процес нормализације односа на који су се обавезали и да их, на неки начин, награди што су то учинили. У наредна два месеца може се очекивати незаустављива поплава позитивних изјава ЕУ и САД, чији је циљ да ојачају предности тесних веза са ЕУ и као последица тога да ојачају позитивно гледање на овај дијалог - каже у разговору за “Блиц” Вилијам Монтгомери, бивши амбасадор САД у Београду.

Какви су циљеви САД и ЕУ у долазећем дијалогу између Приштине и Београда?

- Када говоримо о Србији, и САД и ЕУ сада имају идентичне циљеве. Они желе да охрабре и подрже стране које фаворизију на путу европских интеграција. Они, такође, желе да виде да је процес нормализације између саме Србије и Косова на правом путу. Ово ће уједно бити и кључни циљ посете Клинтонове и Приштини и Београду. С друге стране, у Босни, коју ће такође посетити, Клинтонова ће истаћи потребу реформе Устава и успостављање умерености у изјавама политичких лидера са обе стране.

Монтгомери: Преговоре ће водити ЕУ

Хоће ли ЕУ успети да истраје на становишту да ће искључиво они водити дијалог, без учешћа САД?

- САД су оствариле свој главни циљ на Косову: Они верују да комбиновани значај признања независности од стране 22 чланице ЕУ, већине регионалних суседа и многих других, одлука Међународног суда правде и резолуција у УН осигуравају независност Косова у садашњим границама. Овај исход је у очима САД непромењив. То значи да ће САД бити склоне да ове разговоре препусте ЕУ. С друге стране, очекује да ће Косовски Албанци инсистирати на партиципацији представника САД, јер имају истрајну несигурност по питању ЕУ.

Какав ће, по вашем мишљењу, бити резултат дијалога?

- Важно је истаћи да је реч “дијалог” постала реч која се најчешће злоупотребљава и погрешно тумачи. Српски политички лидери резумевају тај долазећи дијалог сасвим другачије од Косовских Албанаца. Такође, Србија тај дијалог разуме далеко другачије и него што то чине САД и ЕУ. Обе ове силе очекују веома дугачак процес, који ће с временом резултирати нормалнијим односима између две стране. Статус није питање којим ће се бавити.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер