петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виктор Орбан: Преговори ЕУ са Украјином тек за пет до десет година, створите посебан фонд за њих
Хроника

Виктор Орбан: Преговори ЕУ са Украјином тек за пет до десет година, створите посебан фонд за њих

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. децембар 2023.

Европска унија мора прво да закључи споразум о стратешком партнерству са Украјином и да се, тек након пет до десет година, врати разговору о уласку у ЕУ, предлаже мађарски премијер Виктор Орбан за радио "Кошут".

Дистанца између ЕУ и Украјина је тренутно превелика, објашњава он.

"Хајде да се прво приближимо. Хајде да дамо мало више времена пре него што започнемо сарадњу. Да видимо да ли можемо да сарађујемо, да размотримо питање чланства. А то је могуће тек после много, много година", прецизира Орбан.

ЕУ је већ направила сличну грешку са Турском, отпочевши преговоре о приступању земље ЕУ пре више од 20 година, без да размотри то решење, због чега су "сви фрустрирани", додаје мађарски премијер.

"Питање уласка Украјине у ЕУ очигледно није разрађено, јер се не зна прави број становништва. Земље источне и централне Европе ће, уколико Украјина уђе у ЕУ, морати да забораве на плаћање из европског буџета, а појава украјинских пољопривредних производа у Европи уништиће тржишта ових земаља", објашњава Орбан.

С обзиром да Европа има економске проблеме, Орбан предлаже стварање посебног фонда за финансијску подршку Украјини, а не да јој се новац из буџета ЕУ шаље у "вагонима".

"Ако већ желимо да дајемо новац Украјини, хајде да направимо посебан фонд на основу међувладиних споразума, свако ће додати колико хоће, а одатле ћемо послати новац Украјини", наводи он.

ЕУ тренутно финансира помоћ Украјини из унутрашњег буџета, а то је нарушава јер се "финансијска подршка рату и функционисању буџета одвијају у различитом ритму" због чега је седмогодишњи буџет заједнице потрошен за мање од три године.

(РТ Балкан)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер