четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Виктор Јанукович: Од последица Чернобиља пати око 2 милиона људи
Хроника

Виктор Јанукович: Од последица Чернобиља пати око 2 милиона људи

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. април 2010.

КИЈЕВ - Украјина је пре 24 године претрпела најтежу светску цивилну нуклеарну катастрофу и тај дан је за Украјинце постао дан сећања на жртве из Чернобиља, али и упозорења на опасности повезане с мирнодопским коришћењем атомске енергије, изјавио је данас украјински председник Виктор Јанукович.

У експлозији у нуклеарној електрани Чернобиљ 26. априла 1986. године на лицу места је погинуло 56 људи, углавном, ватрогасаца и запослених у нуклеарки, између 4.000 и 9.000 умрло је у првом таласу од излагања радијацији, а више од 25.000 људи страдало је покушавајући да успоставе контролу над ситуацијом и поставе бетонски штит.

У тој „армији храбрих” који су се свесно жртвовали било је највише Украјинаца, Белоруса и Руса.

Према подацима Међународне агенције за атомску енергију, око 6,6 милиона људи било је изложено радијацији, а тачан број умрлих од последица озрачења ни дан данас није познат.

Јанукович је рекао да око два милиона људи, међу којима 498.000 деце, и даље пати од последица излагања радијацији.

„Заувек ћемо се са захвалношћу сећати хероја различитих националности који су жртвовали живот зарад будућности наше цивилизације”, навео је Јанукович у саопштењу, пренео је Итар-Тас.

Украјина је прва земља која је искусила такву катастрофу и постала свесна опасности од коришћења нуклеарне енергије, навео је Јанукович у саопштењу.

„То је један од разлога због којих се Украјина добровољно одрекла нуклеарног оружја”, рекао је он, напоменувши да земља, ипак, не може да опстане без нуклеарне енергије, али да она треба да се користи у мирнодопске сврхе и уз максималну опрезност.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер