среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Викиликс: Американци критикују Бориса Тадића због "дволичне" политике према БиХ
Хроника

Викиликс: Американци критикују Бориса Тадића због "дволичне" политике према БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. мај 2011.

Српски председник подржава и целовитост Босне и сецесионизам РС, написао амбасадор Камерон Мантер

Београд - Србија је гарант Дејтонског мировног споразума и подржава целовитост Босне и Херцеговине, сагласни су саговорници Данаса из странака владајуће коалиције СПС, Г17 плус и ЛСВ. Политичаре у Београду контактирали смо поводом навода из депеша Стејт департмента, које је објавио Викиликс, а у којима се оштро критикује политика Србије и њеног председника Бориса Тадића према БиХ.

„Рачунајући да би сецесија водила нестабилности и негативним економским последицама, Борис Тадић је спреман да употреби свој лични и дипломатски притисак да задржи Милорада Додика, али до одређене тачке“, написао је јануара 2009. Камерон Мантер, тадашњи амерички амбасадор у Београду, у депеши упућеној у Вашингтон. Мантер, садашњи амбасадор САД у Пакистану, износи сумњу да „председник Србије игра двоструку игру у БиХ, подржавајући јединство (те) државе у изјавама, али и пружајући подршку сецесионистичким активностима Републике Српске“.

У депеши из јуна исте године, амерички амбасадор пише: „Било би пожељно да Тадић јавно подржи и прихвати иницијативу за уставну реформу коју подржавају САД и истовремено, јавно и отворено, поручи Додику да Београд подржава територијални интегритет РС, али не и покушаје РС да блокира уставну реформу у БиХ.

Ове примедбе америчке дипломатије из 2009, чини се, нису изгубиле на актуелности. Званичници из Сарајева, попут чланова Председништва БиХ Бакира Изетбеговића и Жељка Комшића, више пута су, мање или више бираним речима, отворено изражавали незадовољство због, по њима, сувише блиских контаката Тадића и Додика. Такође, поједини западни стручњаци оцењују да Београд још треба да уверава ЕУ и Америку у своју искрену посвећеност пуном суверенитету БиХ и европским интеграцијама те земље. Политичари у Србији различито коментаришу овакве замерке.

- У реду је да Србија развија специјалне и какве год жели односе са РС, али приоритет мора да буде однос с властима БиХ преко Сарајева, а не Бањалуке. Једино у Сарајеву београдски званичници могу решавати актуелне проблеме у Босни - оцењује заменик председника ЛСВ Бојан Костреш.

Коментаришући примедбе да је Србија, својом политиком савезништва с Милорадом Додиком, у противречности с декларативном подршком територијалном интегритету и суверенитету БиХ, Коштреш наглашава да би Београд требало одмах да заузме недвосмислен, јасан и усаглашен став како би се избегле негативне последице.

Председник Извршног одбора СПС Бранко Ружић, међутим, оцењује да Србија шаље управо такву – јасну и недвосмислену поруку о залагању за поштовање Дејтонског споразума и територијалне целовитости БиХ.

- Србија је гарант Дејтонског споразума и она се тако и понаша. У том споразуму пише да се Босна састоји од два ентитета у којима живе представници три народа, а омогућавају се специјалне везе Србије са РС. Тако да примедбе које можемо чути, да Србија подржава распад те државе, уопште нису засноване - истиче Ружић.

На примедбу да се ЕУ залаже за већу централизацију власти у БиХ како би се омогућио неометан процес европских интеграција, Ружић истиче да је Дејтонски споразум „био један експеримент који је служио да успостави мир“, а да је могуће „да има доста мањкавости“.

- Ако тај споразум онемогућава функционалну државу и процес интеграција, онда га треба мењати, али опет је питање да ли то жели народ Републике Српске - закључује Ружић.

Према речима функционера Г17 плус Влајка Сенића, председник Србије Борис Тадић једини је релевантан у вођењу регионалне политике и стога опречни ставови који се могу чути у Влади Србије нису од посебне важности.

- Борис Тадић никада ниједним потезом није показао да не подржава целовитост БиХ. То значи да је Србија недвосмислено и сасвим јасно привржена том циљу - закључује Сенић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер