петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вијести: ЕУ неће преговоре о чланству док се Ђукановић не повуче
Хроника

Вијести: ЕУ неће преговоре о чланству док се Ђукановић не повуче

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. новембар 2010.

Подгорица – Могуће је да Европска унија неће почети преговоре са Црном Гором о чланству у ЕУ док се премијер Мило Ђукановић не повуче са функције, објавио је Економист интелиџенс јунит (The Economist Intelligence Unit - EIU).

Водећи лондонски центар за истраживање и савјетовање, у опширној анализи стања у Црној Гори, истиче да остаје и могућност да “Ђукановић остаје на мјесту премијера надајући се да ће увести Црну Гору у Европску унију или бар да је чврсто стави на пут тако што ће земља добити статус кандидата и почети приступне преговоре”.

Такође је могуће да ЕУ неће дозволити да се отворе приступни преговори док се Ђукановић не повуче са функције”, оцјењује EIU.

EIU подсјећа и да је Ђукановић, “најдоминантнији политичар у земљи у протеклих 20 година”, био под истрагом италијанских власти због наводног учешћа у шверцу цигарета.
Премијера називају оцем црногорске нације који је заштитио земљу током власти Слободана Милошевића у Београду.

“У марту је Ђукановић најавио да ће се повући из активне политике и тврдио да нема међународног притиска да то уради. Тренутно, нема знака да ће Ђукановић брзо отићи. Уплетен је у битку са високим фигурама у својој Демократској партији социјалиста око тога ко треба да га наслиједи на мјесту премијера и лидера партије”, пише EIU.

У анализи се констатује да Црна Гора има потенцијал да се брзо креће ка ЕУ због тога што је мала земља, али и зато што нема проблема као друге сусједне земље. За разлику од Србије нема територијалних спорова, нема етничких несугласица као БиХ и нема, као Македонија, проблема ни са једном земљом која је чланица ЕУ.

“Са око 700,000 становника не би представљала терет у буџету ЕУ”, пише EIU.

Economist Intelligence Unit напомиње да ће, судећи по најавама званичника Европске уније (ЕУ), Црна Гора добити статус кандидата, али не и датум за почетак приступних преговора због проблема са организованим криминалом и корупцијом.

(vijesti.me)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер