петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Вијести“: Дијаспора уочи другог круга стиже чартерима и аутобусима
Хроника

„Вијести“: Дијаспора уочи другог круга стиже чартерима и аутобусима

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. март 2023.

Осам ванредних (чартер) летова пријављено је Аеродромима Црне Горе за наредну седмицу, уочи другог круга предсједничких избора 2. априла, потврђено је “Вијестима”.

Тим летовима требало би да стигну држављани Црне Горе који живе у иностранству и имају право гласа, док ће дио њих вјероватно из европских градова доћи преко Тиране одакле је већ обезбијеђено више од 20 аутобуса за Црну Гору.

”Аеродром Подгорица је за сада добио захтјев од авиокомпаније “Ентер Аир” за осам долазних и одлазних чартер летова у периоду од 31. марта до 2. априла”, рекли су “Вијестима” из Аеродрома Црна Горе.

Наводе да је у петак, 31. марта, најављен долазак три авиона из Луксембурга и још један у суботу, 1. априла.

У недјељу, 2. априла, пише у одговору Аеродрома, очекује се долазак по два чартера из Катовица (Пољска) и Луксембурга.

Компанија “Ентер Аир” је пољска.

Такође, један број гласача доћи ће највјероватније преко Тиране, која је одлично повезана са Западном Европом. Летови преко албанског главног града посебно одговарају црногорској дијаспори из Швајцарске и Шведске.

За наредни викенд (петак, субота, недјеља) ангажована су, према информацијама “Вијести”, 22 аутобуса, која ће превозити бираче из Тиране у Црну Гору, највише на сјевер.

Црна Гора има велику дијаспору, у односу на број становника, због чега је и број гласача скоро изједначен са бројем становника. Према подацима Министарства унутрашњих послова (МУП), право гласа на предсједничким изборима има 542.154 бирача. Црна Гора је, према посљедњим процјенама Монстата, средином 2021. године имала 619.211 становника. Према процјени Управе за сарадњу са дијаспором, у свијету има око 150 хиљада црногорских грађана с правом гласа у Црној Гори.

Демократска партија социјалиста (ДПС), с обзиром на то да њихов кандидат, актуелни шеф државе Мило Ђукановић није у првом кругу избора добио довољно гласова за побједу, рачуна на дијаспору и позива их да дођу 2. априла.

”Урадићемо све да мобилишемо сваког бирача, како бисмо остварили убједљиву побједу у другом кругу. Видјећете 2. априла какви ће резултати бити у срединама у којима ви говорите и другим срединама”, рекао је шеф клуба ДПС-а Данијел Живковић јуче на конференцији за новинаре.

Противкандидат Ђукановићу у другом кругу је кандидат Покрета Европа сад (ПЕС) Јаков Милатовић. Ђукановић је у првом кругу освојио 119.673 гласа а Милатовић 97.858.

Милатовић би, уз најављену подршку три ривала из првог круга (Андрија Мандић, Алекса Бечић и Горан Даниловић), могао у другом кругу да рачуна на око 205 хиљада гласова. То значи да би Ђукановићу, који би, ако привуче бираче преостала два кандидата (Драгиње Вуксановић Станковић и Јована Радуловића Јоџира) имао око 133 хиљаде, што значи да би му фалило око 70 хиљада гласова.

ДПС ће, како је недавно казао Ђукановић, активирати “резервоаре”, а према незваничним информацијама, циљ је да се 2. априла изведе најмање 40 хиљада нових бирача. Најзначајнији “резервоар” ДПС-а је дијаспора, чији се масовни долазак памти 2006. године на референдум о независности Црне Горе.

Вршилац дужности помоћника директора Управе за сарадњу са дијаспором Арбен Јакупи, међутим, не очекује велики број гласача из дијаспоре. Највећи број се, како каже, очекује из Луксембурга, али сматра да та бројка неће прећи двије хиљаде људи.

”Да је у другом кругу била ситуација да противкандидати буду Ђукановић (декларативно на евроатлантском путу) и Мандић (сврставање на страну Русије у посљедњем рату, међународна изолација, санкције), онда би сва дијаспора дошла да подржи евроатлантски пут. Али не због љубави према Ђукановићу, него што су сви до једног за Европску унију, јер живе тамо и желе да и Црна Гора буде уређен систем”, рекао је Јакупи за “Вијести”.

Међутим, како је додао, сада када постоје два кандидата који кажу да ће се недвосмислено борити за еуро интеграције, дијаспора је мирна и неће доћи у значајнијем броју. “Чак и да дође, многи ће гласати Милатовића”, казао је Јакупи.

Према његовим ријечима, тај моменат код дијаспоре треба разумјети, осјетљиви су на државна питања, а не на неког од кандидата. “Да се Ђукановић супротстави еуро интеграцијама, они би сви дошли и гласали против њега”, сматра Јакупи.

У ЕУ, према подацима европске статистичке канцеларије Еуростат за 2022. годину, живи 27.469 црногорских грађана. Према подацима које су “Вијести” добиле од Еуростата, највише црногорских грађана је у Њемачкој, 18.234. У Луксембургу их је 2.855, у Италији 1.942, Аустрији 1.508, Словенији 963. Еуростат нема новије податке о броју црногорских грађана у Француској, гдје их је 2018. године било 2.130.

У Шведској су 2021. године била 722 грађанина Црне Горе, док за Хрватску нема података. Црногорских исељеника има и у САД, Канади, Аргентини, Аустралији...

Према подацима Управе за сарадњу са дијаспором, у САД има између 50.000 и 70.000 Црногораца, али немају сви право гласа. “У Аргентини имамо нашу емиграцију која броји такође око 50.000, али то су емигранти који су отишли прије 100 година, те немају наш пасош, али су етнички Црногорци. У Канади има око 5.000 новије дијаспоре”, рекао је Арбен Јакупи.

То Монтенегро: Лет за Цирих помјерен због усклађивања саобраћаја

Из националне авиокомпаније “То Монтенегро” “Вијестима” су потврдили да су помјерили лет за Цирих 2. априла на касније сате. “Лет за Цирих 2. априла је коригован на касније сатнице због усклађивања саобраћаја, односно расположивих слотова на аеродромима поласка и доласка и у односу на капацитете, тј. флоту, што је уобичајено за авиокомпаније. Подсјећамо да су први летови ове године из Цириха и Франкфурта планирани 2. априла”, рекли су из компаније.

Због помјерања лета за Цирих из ДПС-а су у сриједу “То Монтенегро” оптужили за покушај опструкције изборног процеса.

Из САД-а ће доћи гласачи Ђукановића и Милатовића

Из Црногорског друштва “13. јул” из Њујорка за “Вијести” су казали да се појединим људима одмор поклапа са термином избора, па ће као и сваке године доћи кући.

“Ми смо друштво које окупља Црногорце свих вјероисповијести и унутар друштва не причамо о подршци политичким партијама или појединцима. У нашем друштву постоји чланови који подржавају и једног и другог кандидата и то сматрамо правом појединца. Нама је само Црна Гора на првом мјесту и самим тим не знам и нијесам упућен о броју људи који ће доћи кући да гласају за једног или другог кандидата”, рекао је предсједник друштва Ђурица Мићуновић.

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер