уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вијести: Андрија Мандић тражио одлагање изјашњавања о држављанству Србије
Хроника

Вијести: Андрија Мандић тражио одлагање изјашњавања о држављанству Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. март 2023.

 Кандидат за председника Црне Горе и један од лидера Демократског фронта Андрија Мандић, тражио је од Министарства унутрашњих послова одлагање изјашњавања о стицању држављанства Србије, сазнају незванично Вијести.

Према информацијама листа, Мандић је у МУП-у требало да се изјасни прошле седмице. Извор Вијести рекао је да ће му МУП упутити позив за нови термин.

Из ДФ-а нису одговорили да ли је један од њихових челника тражио одлагање, ако јесте – зашто, те кад ће дати изјаву.

Председнички избори заказани су за недељу, 19. март, до кад поступак у овом случају не може бити окончан.

Мандић је почетком марта саопштио да, осим црногорског, има и српско држављанство и да га је добио легално, али није желео да каже кад.

Према Закону о црногорском држављанству, особа, уз црногорско, може имати држављанство друге државе ако га је стекла пре проглашења независности Црне Горе 3. јуна 2006. године, или ако с другом земљом постоји билатерални споразум. Црна Гора такав споразум нема са Србијом.

То произлази и из одговора које је Вијестима дао вршилац дужности генералног директора Директората за управне послове, држављанство и странце у МУП-у, Радован Поповић.

Он је објаснио у којим случајевима је могуће имати законито двојно држављанство.

„Напомињемо да је одредбом члана 12 став 1 Уставног закона за спровођење Устава, прописано да сваки грађанин Црне Горе који је, поред црногорског држављанства, на дан 3. јуна 2006. имао и држављанство неке друге државе, има право да задржи и црногорско и да, сходно ставу 2 истог члана, држављанин Црне Горе, који је након 3. јуна 2006. стекао неко друго држављанство може задржати и црногорско до потписивања билатералног споразума са земљом чије је држављанство стекао, али најдуже годину од усвајања Устава“, закључује Поповић.

Питање двојног држављанства актуелизовано је почетком фебруара, кад је Државна изборна комисија питала колеге из Србије да ли, у том тренутку потенцијални председнички кандидати, Мандић и лидер Покрета Европа сад Милојко Спајић имају пребивалиште и бирачко право у Србији.

(Вијести-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер