Početna strana > Hronika > Vida Petrović Škero: Način na koji je uvedeno vanredno stanje dodatno urušava vladavinu prava u Srbiji
Hronika

Vida Petrović Škero: Način na koji je uvedeno vanredno stanje dodatno urušava vladavinu prava u Srbiji

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 19. mart 2020.

Način na koji je uvedeno vanredno stanje dodatno urušava vladavinu prava u našoj zemlji, izjavila je za Istinomer predsednica Centra za pravosudna istraživanja (CEPRIS) Vida Petrović Škero i ukazala da termin "policijski čas naš pravni sistem ne prepoznaje".

Nekadašnja predsednica Vrhovnog suda Srbije napominje da čak ni u "vanrednom stanju nije moguće ograničiti neke slobode i prava".

Prema njenim rečima, važno je da državni funkcioneri u vanrednom stanju još striktnije poštuju ustavne i zakonske norme, nego u regularnim okolnostima, da bi se u punoj meri održali vladavina prava i funkcionisanje države.

Kako je napomenula, država ima pravo na ograničenje određenih ustavnih prava građana, "ali ona prava koja preostaju moraju biti poštovana".

Ona je upitala "zašto je uvedeno vanredno stanje i to na način da ga potpišu tri ovlašćena lica, bez odluke Skupštine", umesto vanredne situacije, osim ako se nije tražila mogućnost "odlaganja izbora, jer vanredno stanje to dopušta".

Petrović Škero ukazuje da se "išlo direktno na uvođenje vanrednog stanja i mogućeg suspendovanja sloboda i prava iz Ustava". Prema njenom objašnjenju, vanredno stanje se, prema Ustavu i zakonu, uvodi "kada se normalnim merama ne može više postići, da bi se izbegla katastrofa, a Ustav kaže i ugrožava opstanak države".

Ona smatra da je pitanje da li je u ovom slučaju "urađena takva procena i da li je i mogla da se uradi za jedan i po ili dva dana".

"Nadam se da njih troje predsednik, predsednica Skupštine i premijerka, nisu doneli odluku o vanrednom stanju samostalno, nego da su imali iza sebe mišljenje svih onih koji moraju da izvrše procenu stanja", naglasila je Škero.

Ona konstatuje da je ovo period u kome postoje tačno pobrojana prava koja se nikad ne mogu suspendovati.

Kako je objasnila, nikada "nije moguće ograničiti pravo na psihički i fizički integritet i pravo na dostojanstvo ličnosti", koje se ugrožava "pretnjama od najviših državnih fukcionera i načinom na koji se obraćaju sa konferencija za medije".

Primetila je da termin "policijski čas", koji koristi premijerka, domaći pravni sistem ne prepoznaje i da "ne može da kaže odakle premijerki takva definicija". Škero očekuje da se u narednom periodu "dodatno uskrati sloboda medija i kritika određenih poteza vlasti".

Smatra, međutim, da u ovom trenutku "treba ograničiti neuke političare da daju izjave koje uznemiravaju javnost i pustiti struku da objašnjava građanima zdravstvenu situaciju".

Upitana da li je pitanje vladavine prava manje važno, imajući u vidu ozbiljnost zdravstvene situacije u zemlji i svetu, Petrović Škero je odgovorila da "sve što se govori i čini mora da ima okvir".

Prema njenom stavu, "forma nije važnija od sadržine, ali forma štiti tu sadržinu, kako kažu pravnici".

(Fonet, Istinomer)