петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вида Петровић Шкеро: Начин на који је уведено ванредно стање додатно урушава владавину права у Србији
Хроника

Вида Петровић Шкеро: Начин на који је уведено ванредно стање додатно урушава владавину права у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. март 2020.

Начин на који је уведено ванредно стање додатно урушава владавину права у нашој земљи, изјавила је за Истиномер председница Центра за правосудна истраживања (ЦЕПРИС) Вида Петровић Шкеро и указала да термин "полицијски час наш правни систем не препознаје".

Некадашња председница Врховног суда Србије напомиње да чак ни у "ванредном стању није могуће ограничити неке слободе и права".

Према њеним речима, важно је да државни функционери у ванредном стању још стриктније поштују уставне и законске норме, него у регуларним околностима, да би се у пуној мери одржали владавина права и функционисање државе.

Како је напоменула, држава има право на ограничење одређених уставних права грађана, "али она права која преостају морају бити поштована".

Она је упитала "зашто је уведено ванредно стање и то на начин да га потпишу три овлашћена лица, без одлуке Скупштине", уместо ванредне ситуације, осим ако се није тражила могућност "одлагања избора, јер ванредно стање то допушта".

Петровић Шкеро указује да се "ишло директно на увођење ванредног стања и могућег суспендовања слобода и права из Устава". Према њеном објашњењу, ванредно стање се, према Уставу и закону, уводи "када се нормалним мерама не може више постићи, да би се избегла катастрофа, а Устав каже и угрожава опстанак државе".

Она сматра да је питање да ли је у овом случају "урађена таква процена и да ли је и могла да се уради за један и по или два дана".

"Надам се да њих троје председник, председница Скупштине и премијерка, нису донели одлуку о ванредном стању самостално, него да су имали иза себе мишљење свих оних који морају да изврше процену стања", нагласила је Шкеро.

Она констатује да је ово период у коме постоје тачно побројана права која се никад не могу суспендовати.

Како је објаснила, никада "није могуће ограничити право на психички и физички интегритет и право на достојанство личности", које се угрожава "претњама од највиших државних фукционера и начином на који се обраћају са конференција за медије".

Приметила је да термин "полицијски час", који користи премијерка, домаћи правни систем не препознаје и да "не може да каже одакле премијерки таква дефиниција". Шкеро очекује да се у наредном периоду "додатно ускрати слобода медија и критика одређених потеза власти".

Сматра, међутим, да у овом тренутку "треба ограничити неуке политичаре да дају изјаве које узнемиравају јавност и пустити струку да објашњава грађанима здравствену ситуацију".

Упитана да ли је питање владавине права мање важно, имајући у виду озбиљност здравствене ситуације у земљи и свету, Петровић Шкеро је одговорила да "све што се говори и чини мора да има оквир".

Према њеном ставу, "форма није важнија од садржине, али форма штити ту садржину, како кажу правници".

(Фонет, Истиномер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер