петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вида Петровић Шкеро: Цео процес доношења амандмана је био незаконит
Хроника

Вида Петровић Шкеро: Цео процес доношења амандмана је био незаконит

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. јануар 2022.

 Док се вага да ли је референдум успео, ко је победио а ко изгубио, ми се питамо шта је открио. 60-40 у корист ДА и излазност од око 30 одсто бирача. Јесте прича о процентима, али испод ње крију се нека важна питања, попут оног: Има ли шта неуставно у промени Устава? О томе су за емисију "Међу нама" вечерас говориле Вида Петровић Шкеро из Центра за правосудна истраживања (ЦЕПРИС) и некадашња председница врховног суда Србије, и Катарина Голубовић из YУЦОМ-а.

Некадашња председница врховног суда Србије Вида Петровић Шкеро сматра да се не ради о неуставном процесу доношења уставних промена.

„Али бих рекла да се ради о незаконитом процесу доношења тих уставних промена и рекла бих да је цео референдум упитан у погледу коришћења закона, почевши од тога како се организовала кампања“, објаснила је Вида Петровић Шкеро. „Народ и дан данас не зна о чему се ради“.

„Када смо добили материјал за измену, односно акт о промени, народ није могао да схвати о чему се ту ради јер је то био мали пропагандни материјал о томе шта ваља у том акту. Оно што је упитно или што сасвим сигурно не ваља није се нашло у материјалу“, истиче она другу неправилност и одмах прелази у трећу:

"Онда стижемо до самог референдума. Закон, на који упућује Закон о референдуму, каже да позив за гласање на референдуму мора обавезно бити уручен пет дана пре самог референдума. У мојој згради нико није добио позив. У мом крају већина људи није добила позив. Гледала сам слике из Земуна где су се позиви нашли поред контејнера".

Упитана шта мисли да је разлог за све то, Вида Петровић Шкеро одговара да је за неке неправилности разлог "тоталан немар", али само за неке.

"Разлог за кршење права и злоупотребу права чланова комисије, то није немар. То је злоупотреба. Али овај начин опхођења државних органа наспрам спровођења референдума показује да људима у овој држави није било битно да ми заиста искажемо своју вољу и да се референдум заиста спроведе како треба", објашњава и она и завршава набрањање основних неправилности:

"А онда, велико финале: Објављивање референдумских резултата од неовлашћеног лица - најновије кршење зајкона".

Катарина Голубовић из YУЦОМ-а каже да је ово што се десило у недељу "заправо само финиш онога што се дешавало последњих 48 дана а можемо да кажемо и 60 дана".

Према њој, све ово је "потврдило тезу Венецијанске комисије да је врло неодговорно донети Закон о референдуму и Народној иницијативи и одмах га применити на најважније питање, а то је питање промене Устава".

"Ми смо чак имали сведочења где јавни функционери, рецимо председник Народне Скупштине, јавно признаје да постоје решења која кажу да јавни функционери не могу да се укључују у референдумску кампању и наводе грађане да гласају за да или не", казала је Голубовић и нагласила да се закон дакле није поштовао и од стране функционера, и да такође није добро ни постављен.

Како она каже, и невладином сектору су руке биле "доста везане" у смислу обавештавања грађана на прави начин.

"Заправо је то обавештавање требало да буде пре референдумске кампање. Онај листић који су грађани добили и који је на две стране садржао неке информације није био сачињен на прави начин, како то закон налаже - са аргументима за и против - него је то била нека информација коју генерално правници разумеју",

Поред тога, Голубовић додаје да је било веома тешко уопште наћи акт о промени устава.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер