четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вежба српских и руских јединица за ванредне ситуације
Хроника

Вежба српских и руских јединица за ванредне ситуације

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. септембар 2010.

Припадници српског Сектора за ванредне ситуације одржаће 9. септембра на Облачинском језеру код Ниша заједничку противпожарну вежбу са колегама из надлежног министарства Руске федерације.

У склопу припрема за заједничку вежбу, на нишки аеородром јуче је слетео први хеликоптер руског Министарства за ванредне ситуације док би током дана требало да слети још један руски хеликоптер за гашење пожара.

Вежбом ће заједно руководити припадници служби за ванредне ситуације две земље, а долазак командног кадра из Москве очекује се у недељу 5. септембра.

Начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић рекао је да ће заједничка вежба руских и српских оперативаца бити увод у оснивање регионалног центра чије ће седиште бити у Нишу.

"Сигуран сам да ћемо 9. септембра показати шта су наши капацитети", рекао је Марић и додао да би анекс споразума о формирању Регионалног центра за ванредне ситуације током октобра требало да потпишу министар Ивица Дачић и руски колега Сергеј Шојгу.

Руске летелице биће у Нишу до 10. септембра, а идеја је да летелице из Русије буду стациониране у том граду, када регионални центар буде формиран до 2012. године, како би гасиле пожаре у региону и земљама Европске уније.

На нишки аеродром јуче је слетео хеликоптер К32 са седам чланова посаде, док се данас очекује слетање хеликоптера МИ26.

Србија и Русија су у Београду 20. октобра 2009. потписале Споразум о сарадњи у области хуманитарног реаговања у ванредним ситуацијама, спречавању непогода, техничких хаварија и уклањања њихових последица.

Део тог споразума, потписан дан касније, јесте план за организовање и почетне етапе развоја руско-српског центра за хуманитарно реаговање у случању ванредних ситуација.

Министарска конференција о формирања Центра у Нишу одржана је у фебруару ове године у Београду, уз учешће представника Албаније, БиХ (и Републике Српске), Бугарске, Црне Горе, Данске, Грчке, Хрватске, Италије, Кипра, Мађарске, Македоније, Румуније, Русије, Словеније, Србије, Шпаније и Швајцарске.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер