петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вести: Сукоб САД и ЕУ због интервенције Мадлен Олбрајт у предлогу за БиХ
Хроника

Вести: Сукоб САД и ЕУ због интервенције Мадлен Олбрајт у предлогу за БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 11. октобар 2009.

Усаглашени предлог ЕУ и САД, који је требало да буде презентован политичким лидерима у БиХ на састанку у Бутмиру "на своју руку" допунила је бивши амерички државни секретар Мадлен Олбрајт, због чега је дошло до жестоког сукоба Американаца и Европљана, пишу франкфуртске "Вести".

Позивајући се на европске дипломатске изворе, лист наводи да је уочи састанка избила жестока свађа између Американаца и Европљана због тога што су Американци допунили предлог "на своју руку", те да је 10 дана које је дато домаћим лидерима да, уз асистенцију америчког и европског тима који су остали у БиХ постигну договор, у ствари време за које ће Вашингтон и Брисел поново покушати да усагласе своје ставове.

Извор листа тврди да је, према првобитном договору Брисела и Вашингтона, предвиђено уједињење Источног и федералног Сарајева, да би целим градом у почетку управљала нека врста "лаке" администрације, с тенденцијом јаче интеграције града, а да би Мостар био главни град Федерације БиХ.

Према том договору, предлог за реформу Устава требало да буде нешто редуковани "априлски пакет", који је предвиђао увођење институције председника БиХ, двоструко већи број посланика и делегата у парламенту БиХ, два нова министарства у Савету министара и његову трансформацију у Владу.

Извор листа наводи да је, међутим, заменик америчког државног секретара Џејмс Стајнберг у Сарајево донео и допуну писану руком Мадлен Олбрајт, предлог који, према мишљењу извора "Вести", нема шансе да буде прихваћен у РС.

"То би значило нову кризу, па се питамо да ли они желе да растуре или сачувају БиХ", каже извор "Вести" из дипломатског кора.

Учесници састанка потврдили су листу да је Стајнберг на вечери уочи састанка отворио причу о ентитетском гласању, али да шведски министар иностраних послова Карл Билт уопште није присуствовао том делу разговора, већ да се појавио тек десет минута пред крај састанка.

Лист сазнаје да је Билт од 19.00 до 21.40 часова дан пред састанак у Бутмиру био на телефонској линији са Бриселом, тражећи излаз из ситуације коју су закомпликовали Американци својим новим предлогом.

"Међутим, Брисел је остао категоричан да се лидерима може предочити само оно што је претходно усаглашено", тврди саговорник "Вести" из европског дипломатског кора.

Професор вашингтонског Универзитета за националну одбрану Стивен Мејер изјавио је у интервјуу Срни да су састанци попут овог у Бутмиру, и оног који је заказан за 20. октобар, очајнички покушаји неколицине међународних политичара да спасу промашену политику у БиХ.

Мејер сматра да они покушавају да се држе политике која је дизајнирана да створи одрживу босанску државу тамо где елементи такве државе не постоје.

''То је уистину покушај западних лидера да спасу образ. Било би много мудрије да признају реалност и прекину покушаје да намећу трима етничким заједницама политички аранжман који никада није функционисао и никада неће", истакао је Мејер.

"Уколико етничке заједнице не остваре напредак какав Запад очекује, сматрам да је веома могуће да ће САД наставити да пружају подршку ОХР-у. Неколико европских земаља залагаће се за затварање ОХР-а, али оне ће пристати да он остане отворен ако то желе САД", истакао је Мејер.

У војној бази у Бутмиру одржани су разговори политичара из БиХ и званичника САД и ЕУ. Том приликом нису донесени закључци, а наставак разговора најављен је за 20. октобар.

Иако је било најављивано да ће представници САД и ЕУ донети "пакет" за убрзавање пута БиХ у ЕУ и НАТО, учесницима састанка није предочен никакав документ.

Дан након састанка премијер Српске Милорад Додик информисао је председника Србије Бориса Тадића о току разговора на састанку у Бутмиру.

Како је пренела информативна служба председника Србије, Додик и Тадић састали су се у суботу вече у Београду, где је Додик поновио претходне ставове и пренео Тадићу детаље бутмирског састанка.

(Мондо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер