понедељак, 17. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Весна Пешић: Влада се концентрисала на пут ка ЕУ и глађење односа са великим силама
Хроника

Весна Пешић: Влада се концентрисала на пут ка ЕУ и глађење односа са великим силама

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 07. јул 2013.

Београд - Весна Пешић је у Утиску недеље оценила да се ова Влада концентрисала на глађење односа са великим силама и на пут ка ЕУ, и да је ту нешто урађено.

Ми сада улазимо у једну умеренију политику, каже социолошкиња и истиче да је значајна промена парадигме и то што је председник Николић ишао у Хрватску.

Она каже да се Србија још није повратила од слома који је доживела 90-их и да је постала једна "страшно заостала, периферијска земља". Србија и даље крвари, каже она, али додаје да не би потценила оно што је власт урадила на путу ка ЕУ и у вези са Бриселским споразумом. "Не бих потцењивала Бриселски споразум с обзиром на српску историју", рекла је она. 

Гостујући у истој емисији, новинар Цвијетин Миливојевић оценио је да се ова Влада, када се узме у обзир оно што је премијер најавио у свом експозеу, нешто показала једино у борби против корупције, а да ће се до краја године видети резултати те борбе. Он је рекао да, полазећи од експозеа и основних ствари које је премијер обећао, ништа се није урадило по питању напр. заустављања демографске смрти Србије, повећања наталитета, у привреди... Он је оценио је и да се на европском путу није ишло онолико брзо колико је Дачић обећао. 

Зоран Живковић, председник Нове странке, рекао је да је урађено "нешто по питању Бриселског споразума", али да остало, што је обећала ова Влада у 23 тачке експозеа, није испуњено. Он каже да је ова влада за непуних годину дана задужила Србију за четири милијарде евра. Број незапослених повећан је за додатних 50.000, рекао је Живковић. 

Борба против корупције је врло интересантна, али и врло селективна, оцењује Живковић. "Шта је са "Коферчетом", шта је са изборном крађом од прошле године о којој је ова власт говорила, шта је са (Мишом) Бананом, шта је са Шарићем, Бојовићем... ко је њима дао држављанство, онима који нису имали...", пита Живковић. Он је оценио да су стране инвестиције далеко испод обећане две милијарде евра, да је буџет Србије промашен за милијарду.

Живковић је рекао да се само прича о слободним медијима, а медији су , каже, у горем стању него 90-их". "То је фарса, горе је него кад је Вучић био министар информисања, или Тијанић министар", каже Живковић. Он додаје да су све националне телевизије под притиском, да су ретки изузеци, и да постоји "такав један преокрет у уређивачкој политици медија, који нема никакав основ". 

"То што су урадили са Бриселским споразумом, то је добро, али није разлог да постану народни хероји", каже Живковић. "То што су се неки људи променили сада, не значи да је Србија увек водила антиевропску политику", каже лидер Нове странке. Он каже да су Вучић, Дачић и Николић данас због свог покајања "заштићени сведоци", иако били "мали саучесници у криминалном делу 90-их" и у оном што су радили њихови шефови тих година. 

Ипак, рекао је и да су неки људи из актуелне владе, у односу на претходну, показали мало више енергије. 

Миливојевић је, на коментар о медијима, рекао да не постоји слобода штампе, и да је то кривица самих новинара. Он сматра да је у питању добровољан пристанак медија, уз изговор: немојте да пишете нешто против владе, сад пред преговоре или имплементацију. 

Говорећи о Бриселском споразуму, Цвијетин Миливојевић је рекао да се ради о "једној врсти фолираже", и да нико не пита Дачића зашто ту политику није кандидовао на прошлим изборима, и да ли би у том случају и био на месту премијера данас. Он је рекао да је већина одредница које се налазе у Бриселском споразуму, у супротности са Уставом, а подсетио је да је на формирање привремене Скупштине Срба са севера КиМ, премијер рекао да су они прекршили Устав.

Он каже да мора да дође до ротације премијерског и вицепремијерског места, или до пада Владе. 

Вучић има жељу да прави озбиљну реконструкцију, док остали немају ту жељу, констатовао је Миливојевић. "Са становишта господина Вучића ово је идеална ситуација. За њега је најбоља ситуација да Дачић или Динкић не пристану на озбиљну реконструкцију Владе. Уколико дође до озбиљне реконструкције Владе, то ће бити Вучићева победа. Ако не дође до озбиљне реконструкције, Вучић ће на изборима профитирати", оценио је Миливојевић. 

Весна Пешић се осврнула на то што се "у Србији не зна ко је премијер". 

Овако "разваљене владе" нису способне да буду максимално функционалне, каже Пешићева, напомињући да велики део власти имају они људи који су освојили мали проценат. Такве владе не могу да праве програм, којим би се тачно знало ко је за шта одговоран, каже Пешићева. 

Она је додала да очекује од ове владе да уочи те дефекте у начину функционисања. Пешићева сматра да неће бити темељне реконструкције, јер ће свако да гледа да заштити неког свог. "Са оваквом кадровском структуром не можемо да направимо модерну Србију", каже социолошкиња. Истакла је и да на локалу "не фали ништа да остане већински систем". 

Избори би били делотворни, сматра она, само ако се изађе са неким јасним планом. 

Коментаришући 23 тачке експозеа које је споменуо Живковић, Пешићева је рекла да је она то доживела као дугорочне циљеве Владе. Једна озбиљна влада када се формира не треба да постави 23 циља, она мора да постави своја три приоритета, каже социолошкиња. 

Живковић, који је био председник Владе Србије и министар у савезној влади, подсетио је да су само четири министара у актуелној Влади нови, тј. нису били у некој другој, претходној влади, и да се за сваког знало какав је. Он је рекао да није нормално да у једној држави премијер буде и министар унутрашњих послова, и додао да је он толико министар да може да се вози са полицајцима. Живковић сматра да је уништена култура и просвета, и да ту велику улогу има ресорно министарство. 

Он је рекао да у овој Влади има пензионера, што је недопустиво и противно закону. Живковић је подсетио да су пензионери Кркобабић, Мркоњић, да мисли и да је Бачевић, и додао да Милорад Вељовић, директор полиције, има све услове за пензију, и да га је Дачић прошле године терао у пензију. 

Живковић је подсетио и на оно за шта се залаже Нова странка, а што би требало применити како би систем функционисао, а то је да скупштина треба да бира председника владе, да број посланика треба да се смањи и да се уведе степенасти цензус. 

Иако се ставови Цвијетина Миливојевића, Весне Пешић и Зорана Живковића разликују када је реч о досадашњим резултатима, нико од њих актуелној Влади није дао већу оцену од 3 и по. 

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер