петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Весна Пешић: Потписани споразум морамо почети да примењујемо све и да га грађани одбаце
Хроника

Весна Пешић: Потписани споразум морамо почети да примењујемо све и да га грађани одбаце

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. мај 2013.

Нови Сад - Социолог Весна Пешић сматра да је референдум о бриселскоом споразуму потпуно непотребан, јер исход референдума не би утицао на валидност потписаног споразума.

Весна Пешић је, у интервјуу за данашњи новосадски "Дневник", рекла да Србија нема традицију одржавања истинских демократских референдума, и да има веома лоша исклуства са референдумима, јер су их до сада, како је истакла, "власти по правилу злоупотребљавале".

"Отворено нам је поручено да ако желимо да нам земља иде напред, потписани споразум морамо почети да примењујемо све и да га грађани одбаце", казала је Пешићева додајући да "Србија као потпуно исцрпљена држава нема пуно простора за неке фантазије и губљење времена".

Она је нагласила да очекује да ће Србија добити датум за почетак преговора са Европском унијом, али је додала да ће доста зависити и од тога хоће ли се и колико отежати са применом бриселског споразума.

"Наравно да не може цео договор са Приштином да се спроведе до 28. јуна, али мора да се направи јасан план инплеметације који ће показати да споразум постаје део свакодневног живота и да ће на крају у потпуности бит примењен", казала је Весна Пешић.

Она је истакла да би, уколико се деси да Србија ипак не добије датум, то била велика грешка Европе "не само због чињенице да је Србија заслужила датум", већ и због тога што, како је казала, "за регион не би било никако добро да Хрватска 1. јула уђе у ЕУ, а да се Србија остави да чека у предворју европске породице".

Пешићева је напоменула да је у овом тренутку тешко оценити да ли је могуће убедити косовске Србе да прихвате споразум, додајући да је ''теоретски то могуће и да се може постићи различитим методама од дијалога до различитих врста притисака, али да она нема довољно информација о томе шта су представници власти до сада разговарали са Србима који живе на Косову и Метохији''.

"Посматрано кроз светло голих чињеница, неоспорно је да се институције на северу Косова и Метохије интегришу у косовски правни систем, али с друге стране тамошњи Срби добили су висок степен аутономије који гарантује заштиту њихових основних права", закључила је Весна Пешић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер