среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Весли Кларк: Бар неки су знали где се скривао Младић
Хроника

Весли Кларк: Бар неки су знали где се скривао Младић

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. јун 2011.

САРАЈЕВО - Бивши командант НАТО за Европу, амерички генерал Весли Кларк казао је да је "сигуран да је било барем неких људи који су знали где се скривао Ратко Младић".

"Сигуран сам да их је било више у време док је Милошевић био председник у Србији те да се ту радило о званичној државној подршци. Али, постепено, подршка Младићу је опадала, број људи, његових другова, пензионисаних официра око њега се смањивао спонтано, па се не бих изненадио да је, можда, на крају, доиста мали број њих знао где је он", изјавио је Кларк за Дневни аваз.

Кларк је оценио да је "ЕУ ставила до знања Београду да је суочење генерала Младића с лицем међународне правде од незамењиве важности за Европу".

"И на крају је то постало сасвим јасно и људима у Србији да, уколико они не одговоре на тај позив да правда буде задовољена, неће бити напретка у жељеном приближавању стази за прикључење ЕУ", рекао је Кларк.

Он је рекао да је с Младићем дуго дискутовао 1994. године, те да је краћи разговор с њим имао 1995. године уочи Дејтона.

"Био је бомбастичан. Био је злобан у карактеризацији и опису других људи, док је за себе био пун самохвале и претње, иако никад није изгледао да је у великој физичкој кондицији... Нема сумње да је био пун садизма, пун идеолошког фанатизма за ту идеју српског национализма", рекао је Кларк. Истакао је да је Младић био "веома љут човек".

"Немам појма је ли био добар генерал или не, не могу о томе судити по неким војничким осећањима. Ја само имам запис његових акција пред собом. А његов запис је запис акција једног злочинца, а не генерала. Био је масовни убица који се у томе доказао на најгори начин у Сребреници", рекао је Кларк.

Он је казао да је 1993. и 1994, амерички амбасадор Чарлс Редман направио план за мир у БиХ "али су га босански Срби одбили", те да је и Младић одбио да га потпише. Након тога је уследио геноцид у Сребреници, али и војна интервенција НАТО на српске положаје у БиХ, када је и прекинут торипогодишњи рат у БиХ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер