петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Верица Калановић: Искрени смо партнер власти
Хроника

Верица Калановић: Искрени смо партнер власти

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. април 2011.

Потпредседница Владе о односима у коалицији, петицији УРС, датуму избора: Владине одлуке морају се доносити на Влади. Упркос кризи, могло је боље. О дану гласања ми не одлучујемо

ОСТАЈЕМО искрени партнери унутар владајуће коалиције, а о ванредним изборима и не размишљамо. Главни циљеви су нам децентрализација земље и добијање статуса кандидата за ЕУ.

То су кључне поруке које је, у разговору за ”Новости”, изнела Верица Калановић, потпредседница Владе и чланица председништва Уједињених региона Србије.

Може ли Влада уопште да унапреди рад и координацију до краја мандата?

- Координацију је могуће успоставити брзо и лако, ако има воље. Ја је имам, а одувек су је имали и сви министри из наших редова.

Шта је, конкретно, потребно променити у односима између министара после реконструкције?

- Неопходно је да се све одлуке које се тичу рада Владе доносе на самој Влади, да имамо бржу и квалитетнију размену информација о појединим пројектима и искрену сарадњу на њиховој реализацији. Мало је ствари које су у искључивој надлежности једног министарства, јер много тога зависи једно од другог.

Мислите ли да је овако политички склопљена влада уопште могла да уради више?

- Без обзира на чињеницу да је Влада у значајној мери амортизовала тешке последице економске кризе, од које се још нису опоравиле ни много снажније земље и економије, не могу да кажем да није могло боље.

Какви су односи министара УРС са партнерима унутар Владе, после разрешења Динкића?

- Партнерски. У политици је као и у браку: чак и код најсложнијих партнера трзавице су могуће. Али, ако делимо циљеве и суштинске вредности, онда је то веза која се не урушава лако. Ми верујемо да је ово партнерство баш такво.

Је ли се, ипак, променио положај ваших министара после реконструкције. Хоћете ли бити опозиција унутар власти?

ТЕШКА ОДЛУКА ЗБОГ ДИНКИЋА

Зашто сте се одлучили да се вратите у Владу после оставке?

- Као што сам и рекла када сам одлучила да поднесем оставку - сматрам то моралним чином којим сам јасно исказала неслагање са одлуком премијера о разрешењу Динкића са места потпредседника Владе и министра. Био је то и израз лојалности према човеку са којим пуних десет година учествујем најпре у стварању, али и вођењу наше странке и, коначно, потврда да ми функција сама по себи не значи ништа. Веома тешку одлуку да се, ипак, вратим у Владу донела сам зато што ми је молбу упутио баш Динкић, уз подршку читавог председништва наше странке.

- Наша посвећеност циљевима Владе од њеног оснивања је искрена и свако је у свом домену дао максимум. Наши министри су поштени и стручни и својим деловањем то из дана у дан доказују. Стручност, а не чланство у странци, био је и најважнији услов да би са наше стране били предложени за министарске функције. На тај начин показујемо и да нам је свих ових година ”стручност испред политике”, а својим деловањем да нам је сваки човек у овој земљи подједнако важан, без обзира на то где је рођен или где живи. Зато се и залажемо за равномерни регионални развој. Допринос увођењу ове теме на главна врата наше политичке сцене сматрам и својим до сада највећим политичким резултатом.

Колики је сада утицај Динкића на деловање ваших министара и на вас лично? Вуче ли он конце из сенке?

- Динкић је човек визије, велике енергије и конкретних резултата. Као такав представља мотор који нас све покреће да радимо што квалитетније и што брже постижемо резултате. Он је, међутим, и човек који цени и уважава и туђа знања, и туђи рад, и туђе мишљење, што свим министрима, баш као и људима у странци и УРС, оставља слободан простор да се искажу. Са Динкићем проблеме могу да имају само они који немају знање, не желе да раде и боје се да кажу оно што мисле. Нико од нас није такав.

Зашто сте били принуђени да покренете петицију за децентрализацију мимо коалиционих партнера?

- Децентрализација је животно, а не политичко питање, и у то сам уверена. Више новца за локалне самоуправе, директан избор градоначелника, враћање имовине су егзистенцијална питања. Петицијом желимо да потврдимо да Србија жели да се оснаже локалне иницијативе и да се цела земља развија. Желимо и да сваког човека подсетимо да има могућност да на различите начине и сам непосредно утиче на доношење одлука које се тичу судбине њега самог и места у којем живи, а не да чека да му партијске централе, ма где се оне налазиле, кроје капу.

Какве резултате петиције очекујете? Колико ће трајати потписивање?

ХОЋУ ДА ЧУЈЕМ ГЛАС ПРИВРЕДЕ

Због чега сте ангажовали тројицу привредника за саветнике?

- Потребе привреде сазнајем у непосредном контакту, из прве руке. Зато ме, као потпредседницу Владе, саветују људи из привреде, а не из политике. Намеравам да ове контакте интензивирам и да заједно са привредницима и самим грађанима изналазим најбоља решења. Уверена сам да ће тако радити и сви чланови Владе, те да ћемо у периоду пред нама имати веома конкретне резултате у свим областима.

- Потписивање ће трајати до краја маја. О подршци петицији не одлучујем ја, већ грађани. Ако само у два града, за само два дана, скупимо више од десет хиљада потписа, очигледно је да грађани желе децентрализацију, да желе да сами одлучују о својој судбини. УРС је катализатор који хоће да процес о ком сви причају петнаест година, а нико нема храбрости да га спроведе, убрза, зарад целе Србије и свих грађана.

Хоће ли УРС ускратити подршку владајућој коалицији ако партнери не покажу разумевање за ту вашу иницијативу?

- Најпре треба да видимо колику ће подршку грађана задобити петиција за децентрализацију. Пошто упутимо предлоге закона у Скупштину, уз подршку грађана, видећемо да ли парламент одражава вољу народа или вољу партијских моћника и централа.

Је ли за УРС прихватљиво да се ванредни избори одрже одмах по добијању статуса кандидата?

- Дали смо подршку Влади, пре свега, да бисмо испунили оно што се од Србије очекује у процесу придруживања Европској унији. Термин избора за нас није тема, нити УРС одлучује о томе. У овом тренутку потпуно смо посвећени петицији за децентрализацију Србије.

Опозиција тражи да се распишу избори...

- Посао опозиције јесте да критикује, али није да опструише оно што је јавни интерес. Ваљда сви у овој земљи желимо да постигнемо резултате који ће свим грађанима донети квалитетнији живот.

Колико је уопште могуће, после наредних избора, да УРС буде у коалицији са ДС? Прича се да тражите партнере међу СНС и ДСС...

- Нека политички аналитичари и неименовани извори наставе да зарађују свој хлеб, ја им га нећу узимати. Нека наставе да спекулишу. Ми смо наше стратешко опредељење довољно пута јасно и гласно рекли.

Колико сте, као део власти, свесни тешког живота великог броја грађана?

- Људи у Србији тешко живе. И сама сам део народа, мајка двоје одрасле деце која још живе са нама родитељима. Купујем на пијаци, у продавницама. Знам, дакле, врло добро како се живи, а обилазећи читаву Србију, срела сам се и са много људи који живе буквално на граници егзистенције.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер