петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вербални рат Македоније и Грчке на самиту у Њујорку
Хроника

Вербални рат Македоније и Грчке на самиту у Њујорку

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. септембар 2010.

Њујорк - Делегације Македоније и Грчке које се налазе у Њујорк јуче су у Уједињеним нацијама на самиту посвећеном миленијумском развоју размениле опужбе поводом спора око имена Македоније.

Македонски председник Горги Иванов, говорећи на на самиту, јавно је затрражио од Грчке да не буде препрека македонском развоју и доласку страних инвеститора.

- За многе овде у овој сали чудно је да чују да се разлози недовољног развоја земље траже у поступку једне државе чланице ЕУ и НАТО. На жалост морам рећи да је Република Македонија спречена у економском развоју од стране свог првог суседа - рекао је Иванов.

Он је нагласио да "наметнути проблем око имена земље", осим на политичком плану, изазива озбиљне импликације и на економски развој иповећава сиромаштво и незапосленост у земљи.

Недуго након иступања Иванова, грчки министра спољних послова Димитрис Друцас је, након сусрета са медијатором у македонско- грчком спору Метју Нимицом,оптужио Македонију да јој недостаје воља за решавање спора.

Друцас је изнео и оптужбе на рачун македонског премијера Николе Груевског да није хтео да дође на сусрет са грчким премијером Јоргосом Папандреуом.

- Грчка Влада има политичку вољу за решење у оквиру познатих црвених линија - име са географском одредницом за општу употребу - рекао је Друцас и додао да је пренео медијатору Нимицу да политичко руководство Скопља треба да дође за преговарачки сто у УН са конструктивним прилазом.

Нажалост досад нисмо видели спремност са друге стране, рекао је Друцас, додајући да према инфромацијама које има, премијер Груевски неће учествовати на заседању Генералне скупштине УН, а то би била прилика и могућност за нови сусрет и разговоре Груевског са премијером Папандреуом.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер