петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Венсан Дежер: Србија у последњем часу избегла банкрот
Хроника

Венсан Дежер: Србија у последњем часу избегла банкрот

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. мај 2011.

Шеф Делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер оценио је да је Србија у последњем тренутку избегла "грчки сценарио", јер је на време затражила помоћ Међународног монетарног фонда и макроекономију ускладила тако да се јавни дуг не повећава.

"Србија је врло брзо позвала ММФ како би узела кредит и ускладила је макроеконимију тако да њен јавни дуг не ескалира, то су превентивне мере које је Србија предузела и избегла је ситуацију која се десила Грчкој", рекао је Дежер у београдском Дому омладине након пројекције филма "Евро пред налетом европских тржишта" француског новинара Жана Катремера.

Након филма о кризи која је захватила Грчку, Дежер је обраћајући се публици рекао да је Србија "у последњем тренутку избегла оно што се десило Грчкој".

Према Дежеровим речима, мере које је Србија предузела су превентивне и "једине праве мере" захваљујући којима је земља избегла грчки сценарио. "Државе морају да се поправе и да не траже више од онога што зараде", истакао је Дежер говорећи о економској кризи са којом се суочавају бројне земље.

Како је навео, ако се реформе предузму на време, као што је то урадила Немачка, између осталог повећањем старосне границе за пензију, економије држава ће бити добре.

Говорећи о проширењу Европске уније, Дежер је рекао да је пријем Бугарске и Румуније био успешан и да су те земље својим уласком у Унију повезале источну и западну Европу.

Дежер је навео да се нове потенцијалне чланице суочавају са тежим условима за пријем од својих претходника јер морају да испуне многе услове, попут поштовања визне либерализације и борбе против корупције.

"Карта за улазак у Европску унију је поскупела", поручио је шеф Делегације ЕУ у Србији.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер