петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Венсан Дежер: "Пуна сарадња са Трибуналом у Хагу и даље кључни услов"
Хроника

Венсан Дежер: "Пуна сарадња са Трибуналом у Хагу и даље кључни услов"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. септембар 2010.

Председник Хашког трибунала Патрик Робинсон изразио је данас забринутост зато што су хашки оптуженици Ратко Младић и Горан Хаџић још на слободи.

Током боравка у Београду Председник Трибунала је поручио да је забринут, јер Ратко Младић и Горан Хаџић још нису ухапшени и приведени правди. Проблем непотпуне сарадње Београда са Хагом је нешто на шта је недавно указао и главни тужилац хашког суда Серж Брамерц, подсетио је Патрик Робинсон:

"Тужилац је недавно био овде и не могу урадити боље него да поновим његову забринутост, посебно када је у питању потрага за бегунцима који су на слободи - Младићем и Хаџићем. Надам се да ће они ускоро бити пронађени и доведени у Хаг на суђење".

Уколико не буде ухапшен пре завршетка рада Хашког трибунала, Робинсон је објаснио да ће Младић у том случају потпасти под механизам окончања незавршених послова, што значи да ће Хашки суд и када оконча своју мисију бити у функцији суђења по овом механизму.

Сарадња с Трибуналом у Хагу је интегрални део приступног процеса западног Балкана Европској унији, подсетио је шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер:

"Пуна сарадња са Трибуналом у Хагу је и даље кључни услов, јер верујемо да привођење ратних злочинаца правди доприноси процесу помирења у целом региону".

Владимир Вукчевић је поручио да је, као тужилац за ратне злочине спреман да иде до краја како би Србија испунила своју међународну и моралну обавезу хапшења и последњих хашких бегунаца:

"Делим његову забринутост што Младић и Хаџић нису у Хагу. Србија има највећи интерес да они буду тамо. Трпимо политичке, економске и моралне прекоре због та два човека. Нисмо то заслужили и зато их желимо што пре у Хагу".

Иначе, Патрик Робинсон у Београду представља пројекат посвећен оспособљавању правосуђа држава бивше СФРЈ да процесуирају оптужене за ратне злочине. Пројекат је вредан четири милиона евра, финансира га ЕУ, а заједнички ће га спровести Међународни кривични суд за бившу Југославију, Међурегионални истраживачки институт УН за злочине и правду, у сарадњи са мисијама ОЕБС-а у региону.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер