петак, 10. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Венсан Дежер: Највећа претња за развој Србије су привредни и организовани криминал
Хроника

Венсан Дежер: Највећа претња за развој Србије су привредни и организовани криминал

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. мај 2011.

БЕОГРАД - Шеф делегације Европске уније Венсан Дежер рекао је да је привредни и организовани криминал и даље озбиљна претња за развој Србије али да је Србија појачала напоре у борби против такве врсте криминала.

На конференцији о сузбијању прања новца и финансирања тероризма, Дежер је рекао да Србију пуно коштају такве криминалне активности и да она због тога изгуби три до пет одсто бруто друштвеног производа годишње.

Дежер је рекао да се то више не може толерисати и да се организовани криминал мора искоренити снажном акцијом, али и да има утисак да у Србији постоји воља да се спрече такве појаве.

Он је истакао да је значајно да Србија изгради систем који ће детектовати и спречити прање новца и да ради на стварању снажнијег законодавног оквира, како би се радило и "превентивно и репресивно".

Дежер је оценио да треба оснажити и капацитет Управе за спречавања прања новца. Шеф делегације ЕУ је истакао да је за борбу против тих кривичних дела у Србији потребна ефикасна и широка сарадња свих органа, наводећи Пореску управу, Финансијску полицију, Тужилаштво, Народну банку Србије и читав приватни сектор.

Дежер је изразио уверење да ће пројекат ЕУ и Савета Европе за борбу против прања новца и финансирања тероризма омогућити Србији борбу против организованог криминала на њеном путу ка Европској унији.

Данашњи скуп представља почетак заједничког пројекта Европске уније и Савета Европе за помоћ борби против прања новца и финансирања тероризма а главни корисник пројекта је Управа за спречавања прања новца Србије.

Пројекат је вредан 2,2 милиона евра а заједнички га финансирају ЕУ и Савет Европе. Дужина трајања пројекта је три године.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер