субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Венсан Дежер: Мишљење МСП неће променити европску будућност Србије и КиМ
Хроника

Венсан Дежер: Мишљење МСП неће променити европску будућност Србије и КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. јул 2010.

Шеф Делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер рекао је да постоји званичан став у оквиру ЕУ да се унапред не коментарише мишљење Међународног суда правде, али је истакао да оно неће променити "европску будућност Србије и Косова".

Дежер је на трибини "После конфликта-стварни живот", Центра за демократију и развој југа Србије и Регионалне информативне агенције ЈУГпреш, прецизирао да мишљење Суда "неће променити фундаментални став да и Србија и Косово имају европску будућност".

"Ова одлука ће бити донета, али сматрам да би требало живети даље. Одлука Суда требало би да буде само једна прилика да се настави и појача дијалог о будућности", нагласио је Дежер.

Он је објаснио да "постоје међународни разлози за чекање одлуке Суда", подсећајући да је међу њима и тај да сама ЕУ није јединствена по овом питању.

"Постоји једна заједничка ствар око које се свих 27 земаља чланица слажу, а то је да постоји европска перспектива за Србију и Косово", поновио је Дежер.

Од доношења одлуке Суда па надаље, док се не нађе неко решење, морамо да наставимо да радимо, рекао је Дежер, који сматра да је "налажење решења сигурно трајати месецима, што је очигледно".

Морамо да наставимо да решавамо конкретне проблеме, додао је Дежер, указујући на више практичних ствари које не смеју да се занемаре.

Он се "радује будућем уласку Србије у ЕУ" и објашњава да је суштина европске политике "управо регионална политика и регионални развој".

Регион ће, када буде убуде ушао у ЕУ, имати од тога много користи, истакао је Дежер, "али Србија, и пре званичног уласка у ЕУ, може имати користи од наших фондова".

Према његовим речима, "то показује и пројекат финасирања општина од 17,5 милиона евра", који је са потпредседником владе Божидаром Ђелићем ових дана потписао у Врању".

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер