среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Венсан Дежер: Косово није услов за чланство Србије
Хроника

Венсан Дежер: Косово није услов за чланство Србије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 08. април 2012.

Европска унија (ЕУ) је јасно рекла да признање Косова није услов за чланство Србије, али да је помирење у региону основа за стварање добрих услова за проспретитет и развој економије, изјавио је у интервјуу ФоНету шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер и најавио да ће Брисел инсистирати на решавању системске корупције.

"Сматрамо да је помирење у региону, заправо, основа за стварање добрих услова за развој економије и просперитет грађана", нагласио је Дежер и објаснио да је и то разлог што је Унија "стимулисала дијалог Београда и Приштине".

Конкретне ствари, попут катастра, слободног кретања људи и робе, изузетно су битне за овај регион, напоменуо је Дежер, који признаје да "постоје проблеми, али се трудимо да наставимо у том правцу".

"Наравно да постоје различити изазови, али је јасно стављено до знања да би требало да се реше проблеми, попут Телекома, струје и тако даље", подсетио је Дежер.

Ти услови, који су дати у преговорима, прво би требало да се испуне, како би се наставило даље у европским интеграцијама, прецизирао је Дежер.

Упитан да ли недавна хапшења на Косову и у централној Србији, као и догађаји у Македонији, могу закомпликовати ситуацију на југу Србије, Дежер је одговорио да се "на западном Балкану увек нешто дешава".

Наша је улога да реагујемо, како ствари не би ишле у погрешном правцу, наш задатак је да окупимо све стране, седнемо за сто и пронађемо решења, објаснио је Дежер.

За нормализацију односа веома је битно учешће Албанаца са југа Србије у републичком парламенту, додао је Дежер и подсетио на уставна права мањина да учествују у свим областима живота.

"Битно је да ова права не буду само на папиру, већ да се заиста и остварују", нагласио је Дежер, који сматра да је то и један од предуслова економског развоја, "нарочито овде на југу Србије".

Спорне приватизације

Упитан о спорним приватизацијама и да ли ће ЕУ инсистирати да се оне провере, Дежер је рекао да постоје одређене ствари на којима ће инсистирати. "Једна од њих се односи на владавину права, јер постоје одређени проблеми у правосуђу, али постоји и доста корупције", указао је Дежер.

"Радићемо на томе да се идентификују сва "уска" грла и сви проблеми и да се ради на њиховом решавању", најавио је Дежер. "Нисмо заинтересовани за решавање неких појединачних случајева, осим ако се не односе на системску корупцију, додао је Дежер, јер "таква врста проблема мора да се решава".

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер