петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Венецуела: Уведено ванредно стање
Хроника

Венецуела: Уведено ванредно стање

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. мај 2016.

Тешка криза која већ неколико месеци траје у Венцуели, прети да се отргне контроли и претвори у прави хао. Земља је већ сада на ивици колапса, па је председник Николас Мадуро одлучио да уведе ванредно стање.

Одлука о увођењу двомесечног ванредног стања донета је након сукоба демонстранта и полиције у којима је било повређених на обе стране, па је у објашњењу одлуке, венецуелански председник рекао да уводи ванредно стање да би спречио ескалацију насиља на улицама.

Протесте организују лидери Мадурове опозиције који су на децембраским изборима освојили власт. Од тада трају захтеви, који су пре неколико недеља прерасли у уличне протесте, за референдум за опозив председника.

Анкете показују да је преко 70 одсто грађана за смену председника, па аналитичари процењују да ће Мадуро тешко дочекати крај мандата 2018. године у председнилкој резиденцији.

Највећи проблем - катастрофална економска слика

Венцуела се већ неко време суочава са великом инфлацијом, несташицама хране и струје које су тако драстичне да је чак председник држве лично замолио жене да престану да суше косу феном да би уштеделе струју.

Само током ове године економија ове земље пала је за осам одсто, инфлација је три пута већа, а очекује се да до краја године пређе невероватних 700 одсто.

Овај најцрњи сценарио, према мишљењу стручњака, могао би за последицу да има такав недостатака новца да га неће бити довољно чак ни обезбеди штампање новог.

Несташице хране и струје

Тешка економска ситуација испразнила је рафове продавница, па су недостатак хране и дуги редови испред маркета постали свакодневница за грађане Венецуеле.

Економску кризу прати и велика суша. Овако тешка ситуација натерала је власт на неке необичајне мере не би ли поправила ситуацију у земљи.

Председник Венецуеле донео је одлуку да се у државним службама скрати радна недеља на четири дана. Петак је постао нерадан дан, а уведени су и нови државни празници, који су такође нерадни дана за јавни сектор.

је и временска зона земље да би "летњим рачунањем времена" остварена уштеда струје. Због великих суша, уведене су рестрикције струје, па у наредних 40 дана грађани Венецуле немају електирчну енергију бар четири сата дневно.

Све ове мере ипак нису донеле бољитак, а према званичним подацима чак 70 одсто становника Венцуеле је сиромашно.

Насиље у порасту

Тешка економска ситуација изазвала је повећање криминала и насиља. За последњих неколико месеци, забележено је драстично повећање број крађа.

Главни град Каракас већ дуго важи за најнасилнији град на свету, у коме је за последње две године драстично скочила стопа убистава. Званични подаци показали су да се на 100.000 становника догоди чак 119,87 убистава, што овај град чини једним од најопаснијих места за живот.

Има ли спаса за Венцуелу?

Венецуела лежи на највећим налазиштима нафте на континенту, али тренутно је цена "црног злата" на светском тржишту ниска, што доприноси растућој кризи.

Са ниском ценом нафте чијом је продајом финансиран велики део социјалних програма, здравство је дошло на ивицу колапса. Према подацима Фармацеутске федерације Венцуели тренутно недостаје 80 одсто основних лекова, па опозиција тражи реформу социјалног, здравственог и пензионог система.

Оно што опозиција замера Мадуру је мањак инвестиција и лоше располагање државним ресурсима. Мадуро је наследио Уга Чавеза након смрти 2013. године, и према оцени анлитичара наследио је и његов популистички приступ политици.

Према уставу Венцуеле, могуће је организовати референдум за опозив предсредника, па уколико опозиција успе у свој намери, Венцуела би могла ускоро на нове председничке изборе.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер