субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вен Ђибао: Кина ће наставити са инвестицијама у европске земље које су запале у кризу
Хроника

Вен Ђибао: Кина ће наставити са инвестицијама у европске земље које су запале у кризу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. септембар 2011.

Кина ће наставити са инвестицијама у европске земље које су запале у кризу, најавио је премијер ове земље Вен Ђибао. Након Грчке и Шпаније, Кина ће изгледа финансијски помоћи Италији. Ова вест је довело до скока вредности акција на берзама, јер су ублажена страховања инвеститора да ће дужничка криза захватити и трећу по величини европску економију.

Страни медији преносе наду италијанске владе да ће Пекинг, тачније велике количине готовог новца којима располаже, спасити Италију од кризе куповином извесне количине италијанских обвезница и инвестирањем у стратешке компаније.

Поводом овога, АФП је подсетио на финансијску моћ Кине односно да ова земља са резервама готовог новца од око три хиљаде милијарди долара представља највећег кредитора на свету. Да подсетимо, почетком године је Кина претекла и Јапан у економији.

Кина остварује годишњу привредну експанзију по стопи од око осам одсто. Са друге стране има итекако велики интерес да помогне земљама које су запале у дужничку кризу и тако "спасе" европско тржиште. Наиме, Кина се све више пробија на европска тржишта и има велика потраживања у еврима тако да је свесна да би економска криза у Европи могла да дестабилизује њену извозно оријентисану привреду.

“Наставићемо са инвестицијама у еврозону, чак ћемо их и повећати“, рекао је премијер Кине Вен Ђибао у уводном говору на отварању летње седнице Светског економског форума.

Заузврат Ђибао већ неко време тражи од Европске уније и Америке пун економски статус Кине на светском тржишту, тачније техничке ознаке које би отклониле извесна ограничења кинеском извозу и инвестицијама Европи.

Да подсетимо, ово није једина "спасилачка мисија" Кине у блиској прошлости. У јулу прошле године, откупила је грчке обвезнице, у јануару је купила шпанске, а у јуну мађарске. Такође, Кина је постала и најважнији кредитор Сједињених Држава, што јој омогућава да врши прилично велики притисак у билатералним разговорима - сматрају експерти за међународне валуте.

Влада Кине је у јулу одобрила Србији повлашћени кредит од 300 милиона долара за изградњу Термоелектране "Костолац", након дводневне посете кинеске делегације Београду.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер